SP Ereğli İlçe Başkanı Küçükkurt: “Bu yük çok ağır-”

SP Ereğli İlçe Başkanı Küçükkurt: “Bu yük çok ağır-”

.

SP  Ereğli İlçe Başkanı Küçükkurt: “Bu yük çok ağır-”
2020-10-10 22:08:10

Saadet Partisi Ereğli ilçe başkanı Ertuğrul Küçükkurtyaptığı açıklamada; mevcut vergi sisteminin mutlaka revize edilmesi gerektiğini ve adil olmayan bu sistemin vatandaşın sırtındaki yükü arttırdığını kaydetti.

Saadet Partisi Genel Merkezi tarafından Gelir Vergi Dilimlerindeki Adaletsizlik konusunu ele alan rapor hakkında bilgi verenKüçükkurtaçıklamasında şunlara yer verdi:Günümüzde kamu harcamalarının büyük çoğunluğu vergi gelirleriyle finanse edilmektedir. 2020 yılında bütçe gelirleri içerisindeki payı % 85,6 seviyesindedir. 2020 yılı bütçe gelirleri cetveline göre ‘Gelir ve Kazanç Üzerinden Alınan Vergiler bütçe gelirlerinin toplamı içerisinde %31 civarında bir paya sahiptir. Milyonlarca lira kazanç elde eden kurumların ödediği toplam vergi, ücretli çalışanlardan alınan verginin kat kat altındadır.

Her yıl elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde uygulanacak tarife, Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde düzenlendiğine vurgu yapanKüçükkurt,Kanunda artan oranlı gelir vergisi tarifesi benimsenmiş olup gelir miktarı arttıkça, uygulanacak vergi oranı da artmaktadır. Ülkemizde bu sistemin doğru işletilmemesinden dolayı asgari ücretle çalışanlar dahi yılsonu gelmeden ikinci vergi dilimine girmekte ve yüksek vergi yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmaktadırşeklinde konuştu.

Yüzde 27 vergi yükü adil değil!

Ertuğrul Küçükkurt, çalışanların aldıkları ücretle çok hızlı bir şekilde bir üst dilime geçerek daha yüksek vergi ödemek durumunda kalmasının en önemli sebebini ise şu şekilde açıkladı:Gelir vergisi dilimlerine ilişkin kazanç sınırları yeniden değerleme oranının altında oranlarla güncelleniyor. Böylece bir üst dilime geçiş daha hızlı hale getirilmektedir. Rakamlarla örneklendirecek olursak 2020 yılı gelir vergisi birinci dilimi için belirlenen kazanç değeri 22 Bin liradır. 2000 yılından günümüze kadar birinci dilime ilişkin kazanç değerleri kanunda yer aldığı şekilde yeniden değerleme oranına göre güncellenmiş olsaydı, 2020 yılında birinci dilime girmek için aşılması gereken kazanç tutarı 50 bin liranın üzerinde olur ve ücretli vatandaşımızın vergi yükü daha düşük olurdu.

Ücretli olarak çalışan vatandaşların ücretlerine el sürmeden minimum %20 oranında devlete vergi ödemekte, ücretler yükseldikçe bu oran %27 seviyesine kadar yükselebilmekte olduğuna vurgu yapanKüçükkurt,Kurumlar vergisi oranının %20 olduğu düşünüldüğünde bu oranın ne kadar yüksek olduğu daha net görülmektedirdedi.

Küçükkurtsözlerinin devamında,Ücretli vatandaşlarımız aleyhine ortaya çıkan bu vergi adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için gelir vergisi kanunun 103üncü maddesinde daha adil bir vergilendirme sağlaması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Gelir vergisi dilimlerinde güncelleme yapılırken 2000 yılından bugüne kadar ücretlilerin aleyhine olarak yeniden değerleme oranının altında yapılan güncellemeler de hesaba katılmalı ve vatandaşın sırtına binen haksız vergi yükü bu şekilde hafifletilmelidiruyarısında bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 55772

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek
Hüseyin Oprukçu: Beklediğmiz kar geldi
Hüseyin Oprukçu: Beklediğmiz kar geldi