OICC 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya’da Ba

OICC 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya’da Ba

Başkan Altay: “En Büyük Amacımız Başta Gazze Olmak Üzere Mazlumların Sesini Duyurmak İçin Çalışmak”

OICC 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya’da Ba
2024-05-13 14:55:09

57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatının 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konyanın ev sahipliğinde başladı. Konferans kapsamında düzenlenen OICC Yönetim Kurulu Toplantısı açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İslam dünyasının farklı köşelerinden kardeş şehirlerin temsilcileri olarak bir araya geldiklerini belirterek, Bu birliktelik, sadece şehirlerimizi değil, kalplerimizi de birleştiriyor dedi. Başkan Altay, konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Dünya İslam Bilginleri İstişare Toplantısında söylediği Müslümanlar olarak Gazzede bir imtihana tabi tutuluyoruz. Ya bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağız ya da bir ömür boyu kalbimizde ağır bir pişmanlık yüküyle yaşamak zorunda kalacağız. Müslümanlar olarak Hakkın yanında durmak, gerçek anlamda, samimi anlamda Allahın ipine sarılmak, yegane kurtuluş yolumuzdur sözünü hatırlatarak, Hepimizin kalbindeki ortak acı olan Gazzeli kardeşlerimizin sesini buradan bir kez daha duyurmak istiyorum. İsrailin sürdürdüğü katliam nedeniyle hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyor, bu savaşın bir an önce sona ermesini temenni ediyorum. OICC Yönetim Kurulunun en büyük amacının başta Gazze olmak üzere mazlumların sesini duyurmak için çalışmak olduğunu düşünüyorum dedi. OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı, Başkan Altaya ev sahipliği için teşekkür ederek, İslam başkentleri ve şehirleri arasındaki iş birliğinin artarak devam etmesini diledi.


Konya Büyükşehir Belediyesi, 57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatının (OICC) 15. Genel Konferansına ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Konyada 3 gün sürecek OICC Genel Konferansı kapsamında ilk gün 33. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Toplantısında İslam ülkelerinden gelen temsilcilere seslenen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyanın, sahip olduğu değerleriyle kapılarını uluslararası arenaya açmış küresel bir şehir olduğunu belirtti. Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının başkanlıklarını yürüttüğünü anımsatan Başkan Altay, tüm dünyada şehirlerin güçlü sesinin yanında, mazlumların sesini de duyurabilmek için gayret gösterdiğini ifade etti.

HEPİMİZİN KALBİNDEKİ ORTAK ACI OLAN GAZZELİ KARDEŞLERİMİZİN SESİNİ BURADAN BİR KEZ DAHA DUYURMAK İSTİYORUM

İslam dünyasının farklı köşelerinden kardeş şehirlerin temsilcileri olarak bir araya geldiklerini vurgulayan Başkan Altay, Bu birliktelik bizim uluslararası hedeflerimize ulaşabilmemiz için çok önemli bir fırsat sunuyor. Bu birliktelik, sadece şehirlerimizi değil, kalplerimizi de birleştiriyor. Hepimizin kalbindeki ortak acı olan Gazzeli kardeşlerimizin sesini buradan bir kez daha duyurmak istiyorum. İsrailin sürdürdüğü katliam nedeniyle hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyor, bu savaşın bir an önce sona ermesini temenni ediyorum ifadelerini kullandı.

İSLAM DÜNYASININ FARKLI RENKLERİNİ KONYAMIZDA BİR ARAYA GETİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın İstanbuldaki Dünya İslam Bilginleri İstişare Toplantısında Müslümanlar olarak Gazzede bir imtihana tabi tutuluyoruz. Ya bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağız ya da bir ömür boyu kalbimizde ağır bir pişmanlık yüküyle yaşamak zorunda kalacağız. Müslümanlar olarak Hakkın yanında durmak, gerçek anlamda, samimi anlamda Allahın ipine sarılmak, yegane kurtuluş yolumuzdur sözünü hatırlatan Başkan Altay şöyle devam etti:

OICC Yönetim Kurulunun en büyük amacının başta Gazze olmak üzere mazlumların sesini duyurmak için çalışmak olduğunu düşünüyorum. İslam dünyasının farklı renklerini, kültürel zenginliklerini ve ortak değerlerini burada, Konyamızda bir araya getiriyoruz. İslam şehirleri olarak, köklü tarihimiz, zengin kültürümüz ve derin manevi mirasımızla dünya medeniyetine büyük katkılarda bulunduk. Bugün de sizlerle birlikte bu mirası yaşatmak, geliştirmek ve gelecek nesillere taşımak için buradayız. İnanıyorum ki, şehirlerimizin sahip olduğu potansiyel, ortak çabalarımız neticesinde daha da güçlenecek ve çok daha yaşanılabilir bir dünyanın yolunu açacaktır.

ORTAK PROJELERLE, İŞ BİRLİKLERİYLE KARDEŞLİK KÖPRÜLERİ KURMALIYIZ

Birlik ve beraberliğin İslam dünyasının en güçlü harcı olduğuna işaret eden Başkan Altay, Bu kapsamda İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı 1980den bu yana 57 ülkeden toplam 187 üyesiyle aramızdaki dayanışmayı daha da güçlendirmek ve İslam dünyasının birlik ve beraberliğini sağlamak adına önemli katkılar sunmaktadır. Bizler, farklı coğrafyalardan gelmiş olsak da, bu çatı altında ortak bir inancın ve ortak değerlerin etrafında kenetlendik. Bu anlamda şehirlerimiz arasındaki bu güçlü bağları, kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda daha da geliştirmeliyiz. Ortak projelerle, iş birlikleriyle, kardeşlik köprüleri kurmalıyız. Bu toplantı, işte bu amaca hizmet ediyor. Ortak sorunlara ortak çözümler bulmak, deneyim ve tecrübelerimizle birbirimize destek olmak ve birlikte büyümek için bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Bu toplantının, şehirlerimiz arasındaki kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğine yürekten inanıyorum sözleriyle konuşmasını tamamladı.

EV SAHİPLİĞİ İÇİN BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR ETTİ

OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı da konferansın Konyada düzenleniyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Ev sahibi şehrimiz; dini okulları, çeşitli kültürleriyle, mimari eserleriyle ve doğal zenginlikleriyle şöhret kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine böyle bir buluşmaya ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda en derin şükranlarımı Konya Büyükşehir Belediye Başkanına sunmak istiyorum, böyle bir toplantıyı kendi şehrinde yaptığı ve bu konuda her türlü çabayı gösterdiği için. Çok güzel karşılama ve güzel ev sahipliği yaptığı için bizi ve arkadaşlarımızı güzel bir şekilde ağırladıkları için teşekkürlerimi sunuyorum açıklamasını yaptı.

İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatının çok önemli bir misyonu olduğunu dile getiren Kadı, İslam başkentleri ve şehirleri arasındaki iş birliğinin artarak devam etmesini temenni etti.

BAŞKAN ALTAY YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından Yönetim Kurulu oturumuna geçilirken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yönetim kurulu tarafından oy birliğiyle OICC Yönetim Kurulu Toplantısı Başkanlığına atandı.

OICC Yönetim Kurulu Toplantısı Başkanı olarak üyelere hitap ederek teşekkür eden Başkan Altay, İslam şehirlerinin geçmişten gelen büyük bir mirasa sahip olduğunu ve bu mirası modern dünyanın ihtiyaçlarıyla harmanlayarak geleceğe taşıyacağını dile getirerek şunları kaydetti:

Bizler, bu değerlerimizi koruyarak, birbirimize destek sağlayarak ve dayanışma içinde çalışarak şehirlerimizi daha da ileriye taşımakla yükümlüyüz. Bu önemli görevi üstlenirken, şehirlerimiz arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi, ortak projeler geliştirmeyi ve İslam dünyasının medeniyet değerlerini yaşatmayı en önemli hedeflerimiz olarak belirliyoruz. Bununla beraber şehirlerimizde sürdürülebilir kalkınmayı sağlayarak; çevresel, kentsel ekonomik, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere her alanda şehirlerimizi en üst seviyelere taşıyacağız. Bu hedefler doğrultusunda İslam şehirlerinin sesini uluslararası arenada duyurabilmek için daha fazla gayret göstermeliyiz. Sizlerin de destek ve gayretleriyle tüm bu hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Birlikte çalışarak, şehirlerimizin refahı ve vatandaşlarımızın mutluluğu için güçlü adımlar atacağız. Ortak akıl, dayanışma ve kardeşlik ruhuyla, İslam şehirlerinin güçlü yarınlarını hep birlikte inşa edeceğiz.

Gündem konularının müzakare edildiği Yönetim Kurulu Toplantısında, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'nin OICC'ye üye olması kabul edildi.

Yönetim Kurulu Genel Oturumları, Teknik, Mali ve İdari Komite Toplantısı, Taslak Komitesi Toplantısı ve Bilim Kurulu Toplantılarının gerçekleştirilmesi planlanan 15. OICC Genel Konferansı 3 gün sürecek.

OICC 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya’da Ba

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 64739

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA