KAVANOZU SALLAYAN KİM-

KAVANOZU SALLAYAN KİM-

KAVANOZU SALLAYAN KİM?

KAVANOZU SALLAYAN KİM-

Asel Uçak

2021-07-24 11:31:29
İzlenme : 4475

KAVANOZU SALLAYAN KİM?

Merhaba sevgili okuyucularım. Bu yazımda sizlerle kısa bir hikâye paylaşmak istiyorum.

100 tane kırmızı ateş karıncası yakalamışlar. Daha sonra bir başka topraktan 100 tane bildiğimiz siyah karıncayı almışlar ve bunların hepsini bir kavanozun içine koymuşlar.
İlk başta hiçbir şey olmayacaktır. Daha sonra kavanozu ellerine alıp, oldukça şiddetli bir şekilde sallamışlar ve tekrar yerine koymuşlar. Kavanozun içinde bir anda karıncaların birbirlerini öldürmek için savaştığı bir kargaşa ortamı görülmüş.
Kırmızı karınca bunu yapanın siyah karıncalar olduğunu düşünürken siyah karıncalar bu kargaşanın nedeni olarak kırmızı karıncaları görmektedir.
Oysa çok iyi bildiğiniz üzere kargaşanın asıl nedeni kavanozu sallayan ellerdir. O nedenle günümüzde gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse de başka ortamlarda normalde hiç tanımadığınız insanlarla tartışacak ya da kavga edecek bir duruma geldiğinizde kendinize hep şu soruyu sorun lütfen; Kavanozu sallayan kim?"
(ALINTI)

İşte görüldüğü üzere toplumsal barışın yerini şiddet ve nefret dili ile kargaşaya sürüklemeye çalışanlara verilecek en güzel cevap, sevginin, şefkatin ve merhametin birlik ve beraberlikle yaygınlaşmasıdır.

Bunlar olduğu zaman hem bireysel hem de toplumsal olarak sağduyulu bir hale geleceğiz. Sağduyu insanların olumsuz duygularını bertaraf etmede en güzel etkendir. Sağduyu ile birlikte bireysel ve toplumsal basiretimizin ve ferasetimizin arttığını da göreceğiz.

Hem bireysel hem de toplumsal olarak artan sağduyu, toplumun daha saygılı, sevgi dolu, şefkati ve merhameti ön planda tutan ve beraberinde huzurun ve mutluluğun hâkim olduğu bir ülke tablosu demektir.

Bu sayılan hasletler toplumda ne kadar artarsa ortada ne kavanoz kalır ne de o kavanozu sallayan eller.

Birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.(ENFAL SURESİ 46)

Asel UÇAK

Araştırmacı-Yazar

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 39636

Kullanıcı Adı

  • Arıf bılir
    24 Temmuz 2021 Cumartesi

    Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! ... -boğamazsın ki! -hiç olmazsa yanımdan kovarım. üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam; hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam. doğduğumdan beridir, aşığım istiklale; bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale! yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım. çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım! m.akif

  • Orhan
    24 Temmuz 2021 Cumartesi

    Kaleminize, yüreğinize sağlik.çok guzel bir yazı olmuş.toplumsal düşünce içerisinde cinsiyetçi,ırkçı , sabit fikirli insanlara ve kendilerini( her ne kadar cok zor olsada) değiştirme - yenileme anlaminda cok yararli bir paylaşim olmuş.devamini bekliyoruz ...


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
KONYA İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN YENİ KARAR
KONYA İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN YENİ KARAR
ŞAHABETTİN BAKİ KALAN, GÜVEN TAZELEDİ
ŞAHABETTİN BAKİ KALAN, GÜVEN TAZELEDİ