CHP İLÇE BAŞKANI GÖNÜLAL KENE UYARISI YAPTI

CHP İLÇE BAŞKANI GÖNÜLAL KENE UYARISI YAPTI

Gönülal: Halk sağlığını korumakiçin harekete geçilmeli

CHP İLÇE BAŞKANI GÖNÜLAL KENE UYARISI YAPTI
2021-05-15 14:50:35
İzlenme : 6149

CHP Ereğli ilçe başkanı Veysel Gönülal, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kene ısırması sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış yaşanabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Yurttaşların kene ısırmasına karşı dikkatli olmasını ve önlem almasını isteyen Gönülal, kene popülasyonunun artışını kontrol altına alma ve toplumsal bilinçlendirme için de iktidarı göreve çağırdı.

"HAYVAN VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"
Türkiye'de havaların ısınmasıyla birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının sıklıkla görülmeye başlandığını anımsatan Veysel Gönülal, yurdun değişik bölgelerinde yine benzer vakaların ortaya çıktığını duyuyoruz. Keneler ülkemizde hayvan ve insan sağlığını tehdit ediyor dedi.
Gönülal, "KKKA hastalığı kenelerden kaynaklı ilkbaharın ortasından itibaren yaz ayları boyunca halk sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor. Bu sene de yine kenelerden kaynaklı vakaların haberleri maalesef çok sayıda yerden geliyor" diye konuştu.

TOPLUMSAL EĞİTİM VE ÖNLEM ÇAĞRISI
Yaz aylarında insanların çoğunlukla kırsal bölgelere ilgi gösterdiğini dile getiren Gönülal, şunları kaydetti:
"Her tür bulaşıcı hastalıklar gibi KKKA hastalığı da halk sağlığı için risk oluşturuyor. Yurttaşlarımız park ve bahçe gibi yerlere gittiklerinde tedbirli olmalı, vücutlarını kontrol etmeli, kene ile temas varsa derhal tıbbi yardım almalı. Keneden kaynaklı bu hastalığa karşı bilincin artırılması için toplumsal eğitim seferberliği başlatılmalı. Doğayı, çevreyi, hayvan ve insan sağlığını riske atmadan, biyolojik mücadele yöntemleri dahil alternatif mücadele teknikleriyle kene popülasyonunun artışını kontrol altına alma konusunda da iktidar somut ve acil adım atmalıdır. Riskli bölgeler taranmalı, etkin önlemler alınmalıdır"

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 96841

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
KONYA İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN YENİ KARAR
KONYA İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN YENİ KARAR
ŞAHABETTİN BAKİ KALAN, GÜVEN TAZELEDİ
ŞAHABETTİN BAKİ KALAN, GÜVEN TAZELEDİ