VEYSEL GÖNÜLAL: EREĞLİ’YE HİZMET HANGİ SEVİYEDE?

VEYSEL GÖNÜLAL: EREĞLİ'YE HİZMET HANGİ SEVİYEDE?

.

VEYSEL GÖNÜLAL: EREĞLİ’YE HİZMET HANGİ SEVİYEDE?
2021-10-06 09:36:53

30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra yürürlüğe giren yeni Buyuksehir yasası ile birlikte belirtilen kriterlere uymayan belde belediyeleri kapatılmış,
personelleri ilçe belediyelerine nakil olmuş,ilçe belediyelerinin de özellikle belediye gelirlerine önemli katkı sağlayan birimleri Buyuksehir Belediyesi bünyesine devredilmiştir.
İlçemizin,
Buyuksehir yasasi ile birlikte merkeze uzaklığının 150 km olması ve bağlanan belde belediyeleri ile birlikte hizmet alanının daha da genişlemesi Ereglimiz gibi büyük ölçekli ilçe belediyelerinde hizmete ulaşım anlaminda büyük sorunlar dogurmaktadir.
2014 yılından bu yana yaklaşık 7.5 yıllık süreci değerlendirdiğimizde ,önemli gelir kalemlerinden olan su gelirleri,ulaşım gelirleri(Otogar) Buyuksehir belediyesine devredilmis,iller bankasından gelen paradan buyuksehire devralan personeller için ilçe belediyeleri den belli bir tutar her ay kesilmekte,bazi vergi kalemleri de dönemsel olarak Buyuksehir Belediyesine ödenmektedir.Bu süreçte ilçemizden devir olan gelirler ile alınan hizmeti değerlendirdiğimizde aynı orantıda bir hizmet alınmadığı görülmektedir.
Ornegin ana bölgelerin caddelerin asfaltindan,peyzaj çalışmalarına kadar tüm hizmetler buyuksehirin sorumluluğunda olduğu halde halen çoğu yerde asfalt dökümü olsun,sulama ,peyzaj hizmetleri ilçe belediyemiz tarafından yapılmaktadır.
Yillardir Ereglimize yapımı dile getirilen ama bir türlü yapılamayan Yeni Eregli Hali acaba ne zaman yapılacak?Karapınar,
Halkapınar gibi çevre ilcelerimize baktığımızda hizmet anlaminda Buyuksehirden ciddi anlamda faydalanmakta iken bunu ilçemizde görememekteyiz.Ayrica bu süreçte devrolan beldelere hizmet konusun da da ciddi sorunlar vardir.Surekli Eregli ye hizmet yağacak şeklinde paylaşımlar yapılmakta fakat göze değer bir hizmet yoktur.Sonuc olarak diyeceğimiz halkımız
Buyuksehir Belediyesinin yetki ve görev alanı dahilinde devrettigimiz gelirlerimiz ölçüsünde guzel memleketimize amacına uygun yapıcı kalıcı,gerçek hizmet beklemektedir.
Cumhuriyet Halk Partisi
Ereğli Ilçe Başkanı
Veysel Gönülal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 97406

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Su arıtma ve yumuşatma sistemi revizyon bakım onarım işi yaptırılacak
Su arıtma ve yumuşatma sistemi revizyon bakım onarım işi yaptırılacak
Araç kiralama hizmeti alınacak
Araç kiralama hizmeti alınacak