intro

Kapat !
UĞUR İBRAHİM ALTAY: KONYA BİR ÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

UĞUR İBRAHİM ALTAY: KONYA BİR ÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İstanbul’da Açılan “Darülmülk Konya Selçuklu Sarayları Sergisi” İki Payitahtı Buluşturdu

UĞUR İBRAHİM ALTAY: KONYA BİR ÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
2022-08-22 11:48:34

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hazırlanan Darülmülk Konya Selçuklu Sarayları Sergisi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde ziyaretçilerle buluşuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyayı her manada anlatmak için ciddi çaba sarf ettiklerini belirterek Özellikle İstanbula gelen turistler için önemli bir ziyaret merkezi oluyor. Konya bir payitaht şehir, İstanbul bir payitaht şehir. Bu iki payitahtı birleştiren önemli bir sergi ortaya çıkmış oldu. dedi. Büyük kısmı yakın dönem arkeolojik kazılarda elde edilen ve daha önce sergiye çıkarılmamış 140 eserden oluşan sergi 25 Ağustosa kadar ziyarete açık olacak.

Arkeolojik kazılarla Selçuklu saray yaşamı ve mimarisi ile ilgili ortaya çıkarılan önemli eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde sanatseverlerle buluşuyor.

Türkiye Selçuklu Devletinin sanatını, mimarisini, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlayan Darülmülk Konya Selçuklu Sarayları Sergisi Konya Alaaddin Tepesinde bulunan Darülmülk Sarayı, Alaeddin Keykubad'ın Beyşehir Gölü çevresinde kurduğu Kubadabad Sarayı ve Konya Akyokuş civarında olduğu tahmin edilen Filobad Sarayı kazılarında ortaya çıkarılan eserlerden oluşuyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde düzenlenen sergiyi ziyaret ederek, Darülmülk Konyadaki saray kalıntılarından elde edilen en seçkin eserleri inceledi.

Sergiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Altay, Konyanın Çatalhöyükten başlayarak günümüze kadar çok önemli medeniyetlere merkezlik yapmış bir şehir olduğuna ama en parlak dönemini Selçuklu payitahtı olduğu dönemde yaşadığına dikkat çekti.

SERGİ İSTANBULUN KALBİNDE ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLIYOR

Büyükşehir Belediyesi olarak Konyayı her manada anlatmak için ciddi çaba sarf ettiklerini kaydeden Başkan Altay, Şu anda İstanbulda sergilenen ‘Darülmülk Selçuklu Sarayları Sergisini İstanbulun kalbinde ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. Burada 140 seçilmiş eserin birçoğu ilk kez sergileniyor. Selçukluyu, Selçuklu payitahtı Konyayı anlatma çabalarımız içerisinde bu sergi de önemli bir aşama oluşturuyor. Özellikle İstanbula gelen turistler için önemli bir ziyaret merkezi oluyor. Konya bir payitaht şehir, İstanbul bir payitaht şehir. Bu iki payitahtı birleştiren önemli bir sergi ortaya çıkmış oldu. Tüm ziyaretçilerimizi sergimizi görmeye davet ediyoruz. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. diye konuştu.

KONYANIN TÜRK-İSLAM TARİHİNDEKİ YERİNİ GÖSTEREN ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMA

İstanbul İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, serginin Konyanın Türk-İslam tarihindeki yerini gösteren çok önemli çalışmalardan birisi olduğunu dile getirerek, Konyanın darülmülk olarak anılmas; Türk tarihinde, İslam tarihinde Selçuklu merkezli konumunu göstermesi son derece önemli. Ayrıca sosyal, siyasi, iktisadi, düşünce tarihi açısından Konyanın sahip olduğu zenginliği yansıtan çok önemli bir çalışma ortaya çıktı. Konyanın sahip olduğu tarihi değeri İstanbuldan başlayarak dünyaya anlatmanın sanat merkezli bir faaliyet olacağını düşünüyorum. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.

SELÇUKLU ÇAĞININ EN GÖRKEMLİ ESERLERİ SELÇUKLU BAŞKENTİNDEN OSMANLI BAŞKENTİNE TAŞINMIŞTIR

Sergi Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Muharrem Çeken, Konya müzelerindeki 140 eseri seçerek bu sergiyi oluşturduk. Esasen bu sergide yer alan eserler Darülmülk Konyayı temsil eden üç sarayın arkeolojik malzemeleri. Bu saraylar içerisinde en önemlisi Konya Sarayı ve 2. Kılıçarslan Köşkü. 2. Kılıçarslan Köşkünde yer alan çiniler ve Konya Sarayının duvarında yer alan pek çok taş kabartmayla yine sarayın iç cephesinde tasarımda kullanılan, süslemelerde kullanılan alçılar yer almakta. Beyşehirdeki Kubadabad Sarayının kazılarında ele geçirilen çok sayıda eser de yine bu sergide yer alıyor. Selçuklu çağının en görkemli eserleri Selçuklu başkenti Konyadan Darülmülkten Osmanlı başkentine taşınmıştır. dedi.

SELÇUKLULARI ANLAMAK YAPTIKLARI ESERLERİ ANLAMAKLA İLGİLİDİR

Sergi Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alptekin Yavaş ise Selçuklular Türkiyenin temellerini atan atalarımızdır. Onları anlamak, yaptıkları eserleri anlamakla ilgilidir. Konyalılar çok şanslı, bunları her gün görebiliyor ama İstanbul veya başka yerdeki insanlar göremiyor. Bu vesileyle bu sergi çok önemli. Ziyaretçiler, burada bazıları ilk kez teşhir edilen eserleri görecek. Selçukluların bütün süsleme ve mimarlık kabiliyetlerini, estetik zevklerini en üst düzeyde sergiledikleri yerler saraylar. Biz bu sarayların en güzide eserlerini tanıtabilirsek, Selçukluyu da bir miktar tanıtmış oluruz. İnşallah gezeni çok olur. açıklamasını yaptı.

Sergiyi gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler de eserlerden çok etkilendiklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

PEK ÇOK ESER İLK KEZ SERGİLENİYOR

Konya iç kalesine ait tek belge olan 1203 tarihli tamir kitabesinin ilk kez sergilendiği sergi, Türkiye'yi vatan haline getiren Selçukluların görkemli mirasından günümüze kadar ulaşan saray ve köşklere ait pek çok eseri gözler önüne seriyor. Konya Müzesi Koleksiyonunda bulunan fakat daha önce hiç sergilenmemiş eserler arasında ayrıca başkent Konyada basılmış her Selçuklu sultanına ait bir sikke de bulunuyor. Sergilenen eserlerin büyük bir kısmını ise yakın dönem arkeolojik kazılarda tespit edilen ve müze deposunda olup daha önce sergiye çıkarılmamış 140 eser oluşturuyor.

Darülmülk Konya Selçuklu Sarayları Sergisi, 25 Ağustosa kadar İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesinde sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 95496

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Uğur İbrahim Altay İmam Hatip Öğrencileriyle Buluştu
Uğur İbrahim Altay İmam Hatip Öğrencileriyle Buluştu
EREĞLİ’DE PANEL DÜZENLENDİ
EREĞLİ’DE PANEL DÜZENLENDİ