UĞUR İBRAHİM ALTAY BAL ÜRETİCİLERİNDEN TEŞEKKÜR ALDI

UĞUR İBRAHİM ALTAY BAL ÜRETİCİLERİNDEN TEŞEKKÜR ALDI

Konya Büyükşehir Destekledi, Bal Üreticisinin Rekoltesi Arttı

UĞUR İBRAHİM ALTAY BAL ÜRETİCİLERİNDEN TEŞEKKÜR ALDI
2022-08-27 05:11:34

Konya Büyükşehir Belediyesinin Modern Arıcılık projesi kapsamında arıcılık ekipmanı desteğiyle Konyalı bal üreticisinin rekoltesi artarken bal hasadını kolay gerçekleştiriyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, arıcılıkta Konyanın 120 bin kovan sayısı ve ortalama 1.200 ton yıllık bal üretimi ile Türkiyede önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Belediye olarak şehir genelinde arıcılığın modern üretim koşullarını oluşturmak, arı ürünleri üretimde verim ve kalitenin artırılmasını sağlamak ve arıcıların işçilik giderlerini azaltarak gelir seviyelerini yükseltmek amacıyla üreticileri desteklediğini belirten Başkan Altay, Verdiğimiz desteklerle hijyenik koşullarda bal üretimini sağlayan ve kısa zamanda maksimum verim elde eden üreticilerimiz, bu yıl mevsim koşullarının da olumlu etkisiyle yüksek bal rekoltesine ulaştı. Üreticimiz Büyükşehirden aldığı modern arıcılık ekipmanlarıyla daha kolay bal hasadı yapıyor. dedi.

BAL ÜRETİCİSİNE 5 MİLYON TL DESTEK

Bal üreticilerine 5 milyon lira tutarında destekleme yapıldığına işaret eden Başkan Altay, 31 ilçemizin 321 mahallesinde başvuru yapan üreticilerimize; bal süzme makinası, bal dinlendirme kazanı, bal sağım çadırı, güneş enerji paneli gibi modern arıcılık ekipmanı desteğinde bulunduk. Yine Büyükşehir olarak, kırsal kalkınma ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla Konya Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan ve daha önce müracaat eden üreticilerimize bu yıl yüzde 50 hibe destekli toplam 2 bin 500 adet çift katlı polen tuzaklı arı kovanı desteğinde bulunduk. Bununla beraber toplamda verdiğimiz polen tuzaklı plastik arı kovan altlığı sayısı 8 bin 130 adete ulaştı. Üreticilerimizi destekleyerek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun. diye konuştu.

Başkan Altay, ayrıca lavanta balı üretiminin artırılması için Güneysınır ilçesinde 1,2 milyon metrekare alanda 1,8 milyon adet lavanta ile bal ormanı oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

Bal üreticileri de Konya Büyükşehir Belediyesinin verdiği makine ve ekipmanlarla bal sağım işini gerçekleştirdiklerini belirterek, desteklerinden dolayı Başkan Altaya teşekkür etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71065

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor