intro

Kapat !
NEÜ’ye “Akademik Kütüphanelerde En İyi Uygulama” Ödülü

NEÜ’ye “Akademik Kütüphanelerde En İyi Uygulama” Ödülü

NEÜ’ye “Akademik Kütüphanelerde En İyi Uygulama” Ödülü

NEÜ’ye “Akademik Kütüphanelerde En İyi Uygulama” Ödülü
2022-12-08 10:57:39

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Bilimsel Yayınlar Koordinatörlüğü, NEÜ Yayınları, Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ortaklığında, dünyanın önde gelen yayıncıları ve derleyicileriyle birlikte yürütülen Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği lisansüstü dersi, ANKOSLink 2022 kapsamında Türkiyede en iyi uygulama ödülüne layık görüldü.

Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) tarafından bu yıl 10uncusu düzenlenen ‘ANKOSLink Uluslararası Konferansı 2022 kapsamında 195 üniversite kütüphanesi arasında Akademik Kütüphanelerde İyi Uygulamalar alanında ‘Elektronik Kaynak Kullanımlarının Araştırma Çıktısına Dönüşümünün İzlenmesi ve Raporlanması kategorisinde NEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının çalışmaları en iyi uygulama seçildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan NEÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci, Lisansüstü eğitimde üç yıldır yürütmüş olduğumuz Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği dersi içerik tasarımı ve bilimsel çıktılarıyla Türkiyede ilk olması, akademik kütüphanelerde Türkiyede En İyi Uygulama Ödülüne layık görülmesi bizleri gururlandırmıştır dedi.

Uluslararası Yayın ve İş Birliğini Arttırmak İstiyoruz

İlgili dersin içerik analizlerinin yapılarak içerik tasarımının özgün bir biçimde dünyaca ünlü; Elsevier, Web of Science, Proquest, Springer Nature, Wiley, Ebsco, Pooltext, TÜBİTAK, Turnitin gibi yayıncı ve derleyicilerle birlikte yürütüldüğünü vurgulayan Kaleci, Ders kapsamında verilen eğitimle; lisansüstü öğrencilerin bireysel olarak ulusal ve uluslararası yayınlarının artması, yurtdışı fon fırsatlarının ve iş birliklerinin geliştirildiği bir yapının oluşturulması ve NEÜ bünyesindeki tezlerin küresel arenada görünürlüğünün ve etki değerinin artırılması hedeflenmiştir diye konuştu.

NEÜyü Bilimsel Yayıncılıkta Merkez Üniversite Konumuna Getirmeyi Amaçlıyoruz

Son üç yılda bilimsel araştırmaya, metodolojik çalışmalara, uluslararası yayıncılık faaliyetlerine ilişkin yapmış oldukları pek çok çalışmanın, üniversitenin dünya üniversiteler sıralamalarında üst sıralara yükselmesini sağladığını ve ‘YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporlarına önemli yansımalarının olduğunu söyleyen Kaleci, Tüm bu çalışmalarla Necmettin Erbakan Üniversitesini, bilimsel yayıncılıkta ve bilimsel araştırmalarda merkez üniversite konumuna getirmeyi ve özellikle lisansüstü eğitimde cazibe

merkezi olmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, Türkiyedeki farklı üniversitelerden birçok lisansüstü öğrencinin ‘Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Yayın Etiği dersini almak için kurumumuza başvuru yapması ve THE Dünya Üniversiteler Sıralaması 2023 listesinde ‘Öğretim kategorisinde Türkiyede 2. sırada yer almamız, çalışmalarımızın meyvesini aldığımızı gösteriyor şeklinde konuştu.

NEÜ’ye “Akademik Kütüphanelerde En İyi Uygulama” Ödülü

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 48622

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
 MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ
MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ