intro

Kapat !
UĞUR İBRAHİM ALTAY: MEVLANA’NIN EVRENSEL DİLİ ÖNEMLİ

UĞUR İBRAHİM ALTAY: MEVLANA’NIN EVRENSEL DİLİ ÖNEMLİ

Başkan Altay: “Dünya Mevlana’nın Evrensel Diline Yeniden Kulak Vermelidir”

UĞUR İBRAHİM ALTAY: MEVLANA’NIN EVRENSEL DİLİ ÖNEMLİ
2022-12-08 11:01:46

Hazreti Mevlananın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri, Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, Dostluk Vakti yürüyüşü, Gülbang Duası ve sema programı ile başladı. Açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hazreti Mevlananın yüzyıllar ötesinden gelen öğretileri çağımız dünyasının belki de tüm sıkıntılarına çare olacaktır. Daha fazla sevgiye, kardeşliğe ve dostluğa muhtaç olan dünyamız, Hazreti Mevlânanın evrensel diline yeniden kulak vermek zorundadır. dedi.

Bu yıl Dostluk Vakti temasıyla düzenlenen Hz. Mevlananın Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri başladı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaret edildi. Buradaki programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, ilçe belediye başkanları, Hz. Mevlananın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve davetliler katıldı. Etkinlikte, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuzun katılımıyla Konya Valiliğinden başlayıp Mevlana Meydanı'na kadar gerçekleştirilen Dostluk Vakti yürüyüşünün ardından Nevbe merasimi yapıldı, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları kısa bir konser verdi. Devamında Hz. Mevlananın sandukası başında Mevlevi geleneği olan Gülbang Duası okundu. Etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi ile Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde çeşitli sergilerin de açılışı yapıldı.

Törenlerin akşam bölümünde ise ilk sema programı gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi başta olmak üzere bu toprakların yetiştirdiği tüm değerlerin kültürün en sağlam halkalarını tesis ettiğini ifade etti.

MEDENİYETİMİZ ONUN DEĞERLERİYLE YÜKSELDİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hazreti Mevlananın 749 sene evvel dünya sürgününden ebedi aleme göç ettiğinde, tüm insanlığı nesiller boyu derinden etkileyecek izler bıraktığını hatırlatarak, Onun dostluk ve hikmet kumaşı; irfan, tevazu ve kerem sahibi kişiliği, yüz yıllardır medeniyetimize ve gönül ehli insanlara yol gösterdi. Medeniyetimiz, onun değerleriyle yükseldi. Kadim şehrimiz, onun huzuru ile huzurla doldu. Onun için ölüm bir ayrılık değil, aksine ebedi saadete ulaşmanın bir kapısıydı. Mevlana Hazretleri o kapıdan geçtiğinde, artık en büyük aşkına, yerlerin ve göklerin yaratıcısı Hak Teâlâya kavuşmuştu. Bu yüzdendir ki onun ölümü, hepimizin yüreğine 'Şeb-i Arus' olarak kazındı. Konyanın gerçek anlamda İslam düşüncesinin ana merkezi haline gelmesinde hiç şüphesiz ki Hazreti Mevlânanın ortaya koyduğu İslam düşüncesi etrafında gelişen; fıkıh, itikat ve tasavvuf anlayışının katkısı çok büyüktür. O, asırlardır olduğu gibi bugün de tüm insanlığı kucaklayan barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajının sahibidir. ifadelerini kullandı.

MEVLANANIN ÖĞRETİLERİ BELKİ DE TÜM SIKINTILARINA ÇARE OLACAKTIR

Başkan Altay, Hazreti Mevlananın 13. yüzyılın en sıkıntılı dönemlerinde dahi coşkun ve sağlam inancının Konya halkını her türlü zorluğa karşı bir arada tuttuğunu ifade ederek, Tüm insanlığa rehberlik eden öğretileri de asırların oluşturduğu engellerin içinden sıyrılıp, daha güçlü bir biçimde bugün bütün medeniyetler tarafından işitilmektedir. Farklılıkları zenginlik olarak gören medeniyetimiz; renkleri, dilleri, inançları, kültürleri farklı insanların, asırlar boyunca kardeşçe yaşayabileceğini tüm insanlığa ispat etmiştir. Hazreti Mevlananın yüzyıllar ötesinden gelen öğretileri, çağımız dünyasının belki de tüm sıkıntılarına çare olacaktır. Bu sebeptendir ki dünden daha fazla sevgiye, kardeşliğe ve dostluğa muhtaç olan dünyamız, Hazreti Mevlânanın evrensel diline yeniden kulak vermek zorundadır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmînin, 749. vuslat yıl dönümünde ülkemizi ve şehrimizi teşriflerinizden dolayı tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Onun insanlığa kazandırdığı ve çağımıza kadar ulaşan değerlerini hayatımızda yaşamak temennisiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum. dedi.

ONUN İRFAN YOLU YOLDA KALMIŞLARA HER ASIRDA REHBERLİK ETMİŞTİR

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, Hz. Mevlânânın bütün zamanları ve insanları kapsayan evrensel bir miras bıraktığını belirterek, O, bütün insanlığı kucaklamış ve tüm insanlık tarafından kucaklanmıştır. Hiç kuşkusuz bugünün dijital çağ insanına da Hazreti Pirin söyleyecekleri vardır. Onun yüzyıllar öncesinden gelen sesine kulak vermek, bir bilgelik ideali ve estetiğiyle dile getirdiği düşüncelerini anlayıp çözümlemek, irfanla dünyayı daha yaşanılabilir kılmak ve bunları yeni nesillere aktarmak için bizlere önemli görevler düşmektedir. Tarihimizin en önemli irfan kaynaklarından biri olan Hz. Mevlânanın günümüze ve geleceğe ışık tutan düşünceleri, insana ve yaşama ilişkin derinlikli söylemleri herkes için ufuk açıcıdır. Hz. Mevlânânın asırlar önce tüm insanlık için çizdiği istikamet, modern toplumların bireye kazandırmayı hedeflediği değerleri de içermektedir. İnsanlık mirası olan bu hakikatler dün olduğu gibi, bugünkü insanın mayasında var olmaya devam etmektedir. Onun irfan yolu, yolda kalmışlara ve yol arayanlara her asırda rehberlik etmiştir. İnsanlara dostluk, sabır ve tahammül aşılamıştır. 749. Vuslat Yıldönümünde Hz. Mevlânayı rahmetle anıyorum. Anma Törenlerini teşrif eden siz değerli konuklarımızı muhabbetle selamlıyorum. diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet İhsan Özer, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri gerçekleştirirken, topluluğa sesiyle Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan eşlik etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından ise Mevlevi Ayini Şerifi icra edildi.

#MEVLANA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 36145

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ak Partililinin Gündeme Taşıdığı Sorunu Ak Partililer Kaldıramadı
Ak Partililinin Gündeme Taşıdığı Sorunu Ak Partililer Kaldıramadı
EREĞLİ’NİN TEK KADIN KASABI
EREĞLİ’NİN TEK KADIN KASABI