Kapat !
NEÜ’den Etik Kurul Alanında Öncü Faaliyetler

NEÜ’den Etik Kurul Alanında Öncü Faaliyetler

Etik Kurullar Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak 2 yılda önemli yol katettik

NEÜ’den Etik Kurul Alanında Öncü Faaliyetler
2022-08-04 05:17:58

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Etik Kurullar Başkanlığı, kurulduğu 2020 yılından bu yana gerçekleştirdiği değerli çalışmalarla Türkiyedeki etik kurul yapısı ve işleyişine önemli katkılar sunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NEÜ Rektör Yardımcısı ve Etik Kurullar Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, 2020 yılının Haziran ayında Etik Kurullar Başkanlığını kurduklarını, mevcut etik kurullarına ilave üç yeni etik kurul kurularak toplamda yedi farklı etik kurulunu tek bir çatı altında topladıklarını, böylelikle bilimsel yayıncılık süreçlerinde önemli bir adım olan etik süreçleri farklı bir boyuta kavuşturduklarını ifade etti.

Pandeminin de etkisiyle yeni dönemde birçok süreçte olduğu gibi dijitalleşmenin ve uzaktan erişim altyapıların kurulmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mızırak, Etik Kurullar Başkanlığı, 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle gerekli altyapı ve yazılım çalışmalarını tamamlayarak Türkiyede ilk kez online etik kurul sistemine (etikkurul.erbakan.edu.tr) geçtiklerini dile getirdi.

Etik Kurullar Başkanı Mızırak, iki yıllık süreçte kurum içi ve kurum dışından aldıkları 11 bini aşkın başvuruyla gerek bölgede gerek ulusal çapta önemli bir etik kurul merkezi haline geldiklerinin altını çizdi.

Etik kurullarda yüze yakın öğretim üyesinin özverili bir şekilde çalıştığını belirten Prof. Dr. Mızırak, kurdukları etik sistemiyle süreçlerin tamamını online sistem üzerinden, sistematik, şeffaf ve etik ilkelere bağlı olarak yürüttüklerini söyledi.

Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, sisteme e-Devlet gibi doğrulama uygulamalarının da entegre edilmesiyle birlikte, Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak, Türkiyedeki etik kurul yapısına ve işleyişine önemli katkılar sunduklarını aktardı. Mızırak, dijital bilgi çağında bu süreçleri kendi öz yazılımlarıyla birlikte geliştirerek yürüttüklerini ve özellikle Etik Kurul Eğitici Eğitimi gibi faaliyetlerde bulunarak, Türkiyedeki Etik Sistemi ve Yönteminin gelişmesinde öncü rol üstlendiklerini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 87330

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ SİMYA OKULU ANKARA GEZİSİ DÜZENLEDİ
EREĞLİ SİMYA OKULU ANKARA GEZİSİ DÜZENLEDİ
UZUN ALİ EREĞLİSPORA DESTEK OLDU
UZUN ALİ EREĞLİSPORA DESTEK OLDU