intro

Kapat !
NEÜ BİLİMSEL YAYIN PERFORMANSI DÜNYA LİGİNDE

NEÜ BİLİMSEL YAYIN PERFORMANSI DÜNYA LİGİNDE

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Bilimsel Yayın Performansını Dünya Ligi’ne Yükseltti

NEÜ BİLİMSEL YAYIN PERFORMANSI DÜNYA LİGİNDE
2022-11-26 10:01:11

Dünyaca ünlü yayıncı ve analiz kuruluşu Elsevierın Türkiye Sorumlusu Ayhan Akanay Saraçoğlu, Necmettin Erbakan Üniversitesinin (NEÜ) son yıllarda ortaya koyduğu bilimsel yayın performansına ilişkin rakamları açıkladı.

Çok sayıda NEÜlü akademisyenin bir arada olduğu programda konuşan Saraçoğlu, son istatistiklere göre NEÜ yayın performansının Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı, Dünya ortalaması, Avrupa ortalaması, OECD ülkeleri ortalaması ve Avrupa Birliğindeki 27 ülkenin ortalamasından daha yüksek olduğunu aktardı.

Yayın sayısını arttırırken kaliteyi de arttırabilmenin çok önemli bir başarı olduğunu ve bunu Necmettin Erbakan Üniversitesinin başardığını kaydeden Elsevier Türkiye Sorumlusu Ayhan Akanay Saraçoğlu, Son üç yıla baktığımızda Necmettin Erbakan Üniversitesinin, Scopus endeksli bilimsel dergilerde 2 bin 912 makale yayınladığını görüyoruz. Bu sayı aslında esasında her yıl artan bir yayın çıktısının sonunu göstermekte. Detaylara baktığımızda, her yıl bu sayının arttığını görüyoruz. Makale sayısında artış önemliyken esasında daha zor olan kısım yayın performansı… Dünyadaki üniversite sıralamaları ve önemli kuruluşlar tarafından en önemli metrik olarak kabul edilen ‘alan ağırlıklı atıf etkisine baktığımızda NEÜnün performansı dünya ortalamasının yüzde 24 üzerinde. Bu başarması zor bir şey… Yayın sayısı artarken kaliteyi de arttırabilmek her üniversitenin başarabildiği bir şey değil. Üniversitenin bu yayın performansı gerçekten göz alıcı dedi.

NEÜ Bilimsel Yayın Performansı, Dünya Ortalamasının Üstünde

Necmettin Erbakan Üniversitesinin bilimsel yayın performansının dünya ortalaması ve bazı ülke gruplarının ortalamasının üstünde olduğunu vurgulayan Saraçoğlu şunları söyledi: NEÜnün yayın performansının dünya çapında ne durumda olduğunu görmek için bazı ülke gruplarıyla üniversitenin yayın performansını karşılaştırdık. Avrupa Birliğindeki 27 ülke, OECD ülkeleri, Avrupa ortalaması, Dünya ortalaması, İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri ve Türkiye ortalaması… Necmettin Erbakan Üniversitesinin yayın performansı, son istatistiklere göre Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı, Dünya ortalaması, Avrupa ortalaması, OECD ülkeleri ortalaması ve Avrupa Birliğindeki 27 ülkenin hepsinden daha yüksek. Bunun, Türk vatandaşı olan herkesi gururlandıracak bir tablo olduğunu düşünüyoruz.

NEÜnün, araştırma üniversitelerinin birçoğundan daha yüksek yayın performansına sahip olduğunun altını çizen Saraçoğlu, Son 3 yıldaki yayın performansıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi, araştırma üniversitelerinin birçoğunun çok üzerinde bir yayın performansıyla gerçekten zor bir işe imza atmış bulunuyor. NEÜ, bilimin her alanında bilimsel yayın yapmakta ve hemen hemen her alanda dünya ortalamasının üzerinde bilimsel yayın performansı sergilediğini görüyoruz. Bazı alanlarda dünya ortalamasının yüzde 50 üzerinde, bazı alanlar dünya ortalamasının 2 katı, bazı alanlarsa dünya ortalamasının 3 katı üzerine gelmiş, o alanda yayınlara ve çalışmalara devam ediyor durumdalar diye konuştu.

Yayın Sayısı ve Kapasitesini Arttıran NEÜ, Kaliteden Ödün Vermiyor

NEÜ akademisyenlerinin dünyanın en iyi dergilerinde yayın yapmak için çalıştığını ve bu çabanın da üniversiteye yayın performansı olarak geri döndüğünü belirten Elsevier Türkiye Sorumlusu Saraçoğlu, Genç olmasına rağmen NEÜ, önemli bir başarıya daha imza atmış durumda. Son 3 yılda yapılan yayınların yüzde 11i dünyada en fazla atıf alan yüzde 10luk makale diliminin içerisinde yer almış. Üniversitenin yaptığı yayınların yüzde 17si dünyada en fazla atıf alan yüzde 17lik dergi diliminde yayınlanmış. Dolayısıyla burada şunu görüyoruz; hocalarımız, yayın yapmanın çok zor olduğu dünyanın en iyi dergilerinde yayın yapmak için çok daha fazla çalışmışlar ve bu çalışmanın karşılığı da üniversiteye yayın performansı olarak geri dönmüş. Üniversitenin yaptığı yayınların yüzde 17si Türkiye dışındaki uluslararası akademik ve kamu kuruluşları ile beraber olmuş. Yine üniversitenin yaptığı yayınların yüzde 0,4ü de özel sektörle beraber hazırlanmış. Son 5 yıla bakıldığında üniversitenin yayın sayısında ve yayın kalitesinde artışın olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla NEÜ, yayın sayısını ve kapasitesini arttırırken aynı zamanda da kaliteden ödün vermeden dünyanın en iyi dergilerinde yayın yapıyor ifadelerini kullandı.

Yapılan Çalışmalar Hem NEÜ Hem Türkiye Hem de Dünyaya Katkı Sağlıyor

NEÜ akademisyenlerinin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına da önemli katkılar sunduğunu vurgulayan Saraçoğlu, Üniversitenin yayın yaptığı dergilerin dağılımına baktığımızda; NEÜ, yayınlarının yüzde 60ını dünyanın en iyi yüzde 50lik diliminde, yüzde 31ini ise dünyanın en iyi ve en tepedeki yüzde 25lik diliminde yapmakta. Dolayısıyla bu kısım Türkiyede çok görmediğimiz ortalamalar… Üniversite aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında da çok ciddi katkıda bulunuyor. NEÜ, sadece yayın sayılarıyla değil söz konusu amaçlara destek olan bilimsel çalışmaların kalitesiyle de dünyanın daha iyi bir yöne gitmesinde çok ciddi katkı sunuyor. Yayınları biraz daha derinlemesine analiz ettiğimizde şunu görüyoruz; 552 yayın, dünyadaki diğer kuruluşlarla beraber yayınlanmış ve ne zaman NEÜ, dünyadaki diğer bilim insanlarıyla çalışmalarını ortaklaşa hazırladıysa, diğer kurumlarla daha fazla iş birliği yaptıysa dünya ortalamasının 2,7 katı daha fazla performansı hem kuruma hem de Türkiyeye getirmiş. Yani NEÜnün bu anlamda yapmış olduğu yayınlar Türkiyenin de hanesine yazıyor. Son 5 yıla baktığımızda 12 makale özel sektörle ortaklaşa hazırlanmış ve yayın performansı da dünya ortalamasının 10,4 katı olarak gerçekleşmiş şeklinde konuştu.

Saraçoğlu son olarak, Başarılarından dolayı başta Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu olmak üzere, bu işe gönlünü veren tüm değerli bilim insanlarını can-ı gönülden kutluyorum. Elsevier olarak tüm içtenliğimizle başarılarınızın katlanarak artmasını diliyoruz dedi.

Elsevier Hakkında

Elsevier, insanlığa fayda sağlamak üzere faaliyet gösteren küresel bir yayıncı ve bilgi analiz şirketidir.

Bugün modern bir yayıncılık kuruluşu olan Elsevier 1880 yılında kurulmuştur. Klasik bilime kendini adamış Hollanda menşeili küçük bir yayın evinden, tüm dünyada eğitim odaklı ve profesyonel bilim ve sağlık camiaları için 20.000'den fazla ürüne sahip uluslararası bir multimedya yayıncılık kuruluşuna evrilmiştir.

Daha detaylı bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.elsevier.com/tr-tr

#NEÜ #CEMZORLU #ELSEVİER

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 79109

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
VEYSEL GÖNÜLAL RECEP TAYİP ERDOĞAN’IN KONUŞMA USLÜBÜNÜ ELEŞTİRDİ
 MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ
MÜMİN ÜNLÜ’YE BELGESİNİ ASKF BAŞKANI REMZİ AY VERDİ