Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda Konuştu

Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda Konuştu

Türkiye Olarak, Bosnalı ve Azerbaycanlı Kardeşlerimizin Daima Yanındayız

Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulu’nda Konuştu
2020-10-21 00:59:40

TBMM Genel Kurulunda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Aliya İzzetbegoviç, halkıyla bütünleşmiş, bütün halkların barışından yana olan bir devlet adamıdır. Avrupanın ortasında yok olmayla karşı karşıya kalan Bosna halkı, İzzetbegoviçin bilgeliği ve ahlaklı liderliği ile yaşama inancını ve istiklalini kazanmıştır. Türkiye olarak, daima Bosnalı Kardeşlerimizin, Azerbaycanlı kardeşlerimizin ve dünyadaki tüm mazlumların yanında yer almaya devam edeceğiz. dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı. Bosna Hersekin ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviçi vefatının 17. sene-i devriyesinde rahmet ve duayla anan Milletvekili Halil Etyemez, Aliya İzzetbegoviçin halkı için verdiği mücadelesine, cesaretine, bilgeliğine ve sarsılmaz imanına hep birlikte şahitlik ettiklerini belirtti. Milletvekili Etyemez, İzzetbegoviçin tarihe damga vurmuş bir şahsiyet olarak tefekkürüne, aksiyonuna ve eylem adamı kimliğine daha yakından bakılması ve anlamaya çalışılması gerektiğini söyledi. Aliya İzzetbegoviçin sadece bir siyasetçi olmadığını kaydeden Halil Etyemez, Aliya İzzetbegoviç, Müslüman olduğu için zindana atılan bir mütefekkirdir. İslam dünyasının dertlerini kendine dert edinen aksiyon adamıdır. Savaştan daha çok barışı önceleyen bir komutandır. İyi bir insan olmadan iyi bir Müslüman olunamayacağını hayatında yaşayan bilgedir. Halkıyla bütünleşmiş, bütün halkların barışından yana olan bir devlet adamıdır. dedi.

BOSNA HALKI ALİYA İZZETBEGOVİÇ SAYESİNDE İSTİKLALİNİ KAZANDI

İzzetbegoviçin, ‘Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir. uyarısının zihinlere kazınması gerektiğini vurgulayan Etyemez, Bir fikir ve aksiyon adamı olan Aliya İzzetbegoviç, bereketli ömründe Batının fikri, siyasi ve kültürel hücumu karşısında İslam dünyasının nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğinin canlı temsili olmuştur. Avrupanın tek dişi kalmış canavar benzetmesini bütün yönleriyle ortaya çıkarmış, Mehmet Akif Ersoyun ne kadar haklı olduğunu bizlere göstermiştir. Bosnalıları, yaşadıkları her türlü acıya karşı ayakta tutan 'Bilge Lideri' tanımak, inandığı ve yaşadığı değerleri her çağa taşımak, hepimizin öncelikli görevi olmalıdır. Avrupa'nın ortasında yok olmayla karşı karşıya kalan Bosna halkı, Onun bilgeliği, savaşta dahi ahlaklı liderliği, askeri dehası ve medeniyet tasavvuru sayesinde zorlukları aşmış, yaşama inancını ve istiklalini kazanmıştır. Diye konuştu.

TÜRKİYE BOSNALI KARDEŞLERİNİN YANINDADIR

İzzetbegoviçin ‘Her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır. sözünü hatırlatan Halil Etyemez, Türkiyenin Bosna için hiçbir zaman sessiz kalmadığını, her daim Bosnalıların yanında olmaya devam edeceğini kaydetti. Etyemez, 1995 yılında Birleşmiş Milletlerin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa'da, Birleşmiş Milletler Koruma Gücü askerlerinin gözlerinin önünde gerçekleştirilen soykırımı, insanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olarak gören Türkiye, bu soykırıma en büyük tepkiyi koymuştur. Aliya İzzetbegoviç, vefatından bir gün önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Siz Evlad-ı Fatihansınız. Onun için buralar size emanet. O emaneti koruyun demiştir. Türkiye olarak her daim Bosnalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. şeklinde konuştu.

ERMENİSTANIN VAHŞETİNE SESSİZ KALMAK İNSANLIK SUÇUDUR

Konuşmasında Ermenistanın Azerbaycandaki sivillere yaptığı saldırılara da değinen Etyemez, Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan, yapılan her ateşkesi sivillere saldırarak bozmuştur. Azerbaycanda kadın, çocuk, yaşlı demeden masum sivilleri vurarak kirli yüzünü bir kez daha göstermiştir. Ermenistan, tıpkı 1992de Hocalıda yaptığı katliam gibi yine cinayetlerine devam etmektedir. Bu vahşete sessiz ve seyirci kalmak insanlık suçudur. Merhum Cemil Meriçin ifadesi ile ‘Cinayete ses çıkarmayan, caninin suç ortağıdır. Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinde, dün olduğu gibi bugün de yarın da daima Bosnalı kardeşlerimizin, Azerbaycanlı kardeşlerimizin ve dünyadaki tüm mazlumların yanında yer almaya devam edeceğiz. dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 26176

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ereğli’de Makas atan TIR, bariyerleri çarptı
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz
Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Kırkgöz, Değişim için geliyoruz