Küçükkurt: “Yerel yönetim, deprem konusunda ne tür önlemler alıyor-”

Küçükkurt: “Yerel yönetim, deprem konusunda ne tür önlemler alıyor-”

.

Küçükkurt: “Yerel yönetim, deprem konusunda ne tür önlemler alıyor-”
2020-11-07 12:32:32

Saadet Partisi Ereğli İlçe Başkanı Ertuğrul Küçükkurt yaptığı açıklamada; Türkiyede değişik zamanlarda yaşayan depremlerin ardından Ereğlide yerel yönetimin ve yetkili kurumların ne tür önlemler aldığını kamuoyuyla paylaşması gerektiğini kaydetti.

Kötü bir yıl geçiriyoruz
İçinde bulunduğumuz yılın çeşitli olumsuzluklarla geçen bir yıl olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Küçükkurt, Kötü olaylar yaşıyoruz. Ülke olarak, çeşitli bulaşıcı hastalıklarla mücadele ederken bir de depremlerle karşı karşıya kalıyoruz. Deprem nedeniyle insanlarıımız hayatını kaybederken, birçok insanımız yaralanıyor ve evsiz kalıyor. Bir daha bu tür olayların yaşanmamasını temenni ediyorum. Ancak, deprem gibi doğal afetler yaşanıyor ve dünya var olduğu sürece de, yaşanmaya devam edecektir. Deprem konusunda, yetkililerin gerekli önlemleri biran önce alması gerekiyor. dedi.

Yerel yönetim ve yetkili kurumlar, deprem konusunda ne tür önlemler alıyor?
Ereğlinin depreme hazır olup-olmadığı hakkında, değerlendirmelerde bulunan Ertuğrul Küçükkurt, Her ne kadar da döeprem bölgesinde olmadığımız söylense de çevrede yaşanan depremler bizi de etkiliyor. Bunu daha önce yaşanan depreklerde gördük. Yaşanabilecek herhangi bir depremde sadece Ereğli merkezde bulunan binalar değil; Ereğli kırsalındaki insanlarda olumsuz etkilenecektir. İzmir depreminin ardından, uzmanlar İstanbulda büyük bir depremin yaşanabileceğini dile getiriyorlar. Elbette ki, depremin ne zaman olacağını belli değil. Ama deprem yaşanmadan gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu çerçevede; Ereğlideki yerel yönetim ve yetkili kurumlar ne tür önlemler alıyorlar? Bu konuda, yerel yöneticilerin kamuoyunu bilgilendirmesinde fayda var. şeklinde konuştu.

Toplanma alanları yeniden tespit edilmeli
Yaşanan depremle birlikte, toplanma ve yaşam alanlarının da, gündeme geldiğine kayıt düşen Küçükkurt, sözlerine şöyle devam etti: Ereğlide bir deprem olduğunda, insanlar nerede toplanacak? Toplanma alanları kağıt üzerinde belli olabilir ama birçok insan buraları bilmemektedir. Toplanma alanları yeniden tespit edilmeli ve kamuoyuna bildirilmeli. Belirlenen toplanma alanlarına tabelalar konulabilir ve şehiriçinde yön levhaları konularak, insanların daha hızlı ulaşması sağlanmalı. Her an deprem olacakmış gibi gerekli önlemlerimizi almalıyız. İnsanların yaşamlarını sürdürebilecekleri mekanlar, seyyar tuvaletler hazır şekilde bekletilmeli. Bu konuda, en büyük sorumluluk yerel yönetimlerdedir. Deprem esnasında, görev alacak ekiplerinde şimdiden belirlenmesi gerekiyor.

Deprem konusunda geç kalınmadan önlemler alınmalı
Ertuğrul Küçükkurt, sözlerini şöyle tamamladı: Ereğlideki mevcut yapıların ne zaman yapıldığı konusunda belli bir envanterinin hazırlanması gerekiyor. Öncelikle, eski yapılar tespit edilmeli. Bunların depreme dayanıklı olup-olmadığının incelenmesi gerekiyor. Yaşanabilecek herhangi bir depremde üzücü olayların yaşanmaması için gerekli çalışmaların biran önce başlatılması gerekiyor. Ereğli olarak, deprem konusunda geç kalınmadan önlemler alınmalı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 87834

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki