KONYA BÜYÜKŞEHİR ŞED KUŞATTI

KONYA BÜYÜKŞEHİR ŞED KUŞATTI

KONYA BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞAN GENÇLİK MECLİSİ ÖĞRENCİLER İÇİN ŞED KUŞANMA TÖRENİ DÜZENLEDİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR ŞED KUŞATTI
2024-06-13 13:40:08

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Çalışan Gençlik Meclisi tarafından öğrenim gördükleri mesleki ve teknik liselerdeki bölümlerinden dereceyle mezun olan öğrencilere yönelik şed kuşanma töreni gerçekleştirildi.


Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışan Gençlik Meclisi, mesleki ve teknik liselerdeki bölümlerini dereceyle bitiren öğrenciler için şed kuşanma töreni düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Selçukluda Şed Kuşanma temalı tiyatral gösteri ve Çalışan Gençlik tanıtım filmi izleyenlerden büyük alkış aldı.

Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Çalışan Gençlik Meclisi Başkanı Veli Vural, ahilik geleneğinin köklü bir ritüelini yerine getirmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, ahilik ve Çalışan Gençlik Meclisi hakkında bilgi verdi. Vural, kendilerine her zaman destek olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya teşekkür etti.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, Konyanın ahiliğin merkezi olduğunu ifade ederek, Hamimiz Konya Büyükşehir Belediyemizle birlikte esnaf ve sanatkarımız adına her türlü gayreti sarf ediyoruz. Edep ve adapla yetişmiş olan ve bugün şed kuşanacak her bir kardeşime bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise, Bu program kalfalıktan ustalığa adım atan gençlerimizin ahilik kültürünün değerlerini ve prensiplerini benimsemeleri adına büyük önem taşıyor. Bu kültürün yayılması için çabalayan gençlik meclisimize teşekkür ederim. İnanıyorum ki ahilik kültürüyle genç esnaflarımız sadece mesleki beceriler kazanmakla kalmayacak aynı zamanda Ahi Evranın kadim mirasını çok daha ilerilere taşımış olacaklar. Şed kuşanacak gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyor, Ahi Evranın izinde bir ömür temenni ediyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şed kuşanma töreni gerçekleştirilerek mesleki ve teknik liselerdeki bölümlerinden dereceyle mezun olan öğrencilere belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Programa; Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, KONESOBa bağlı oda başkanları, öğrenciler ve aileleri de katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 44869

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI