İslam Dünyası OICC Genel Konferansı İçin Konya’da Buluştu

İslam Dünyası OICC Genel Konferansı İçin Konya’da Buluştu

Başkan Altay: “İsrail’in Gazze’deki Zulmünü Unutmayacağız, Unutturmayacağız. İsrail Bu Lekeyi Asırlarca Alnında Taşıyacak” OICC Genel Sekreteri El Kadı: “Konya’nın Gazze’nin İmarı İçin Fon Ayırması Büyük Bir Onurdur”

İslam Dünyası OICC Genel Konferansı İçin Konya’da Buluştu
2024-05-15 14:45:28

Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatı 15. Genel Konferansının açılışı çeşitli İslam ülkelerinden belediye başkanlarını ve yerel yöneticileri Konyada bir araya getirdi. Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaşanan İsrail zulmüne bir kez daha dikkatleri çekerek, Filistin halkına kardeşlik vazifemizi yerine getirecek, İsrailin bu pervasız katliamlarına tepkimizi en sert şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz. Bölgenin yeniden sükûnete kavuşması için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz. Gazzenin yeniden inşası için paydaşlarımızla çalışmalara başladık. Şu an itibarıyla bir fon oluşturuldu. Elbet bir gün mutlaka barış olacak. Ancak Gazze'nin ayağa kaldırılması için tüm kurumların inisiyatif alması gerekiyor. Bizler de din kardeşlerimize yönelik desteğimizi göstermeliyiz. İsrailin bu zulmünü unutmayacağız, unutturmayacağız. İsrail bu lekeyi asırlarca alnında taşıyacak. Bu toplantının da buna vesile olmasını diliyorum dedi. OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı, Konya Büyükşehir Belediyesinin güzel ev sahipliği için Başkan Altaya teşekkür etti. Konyanın Gazzenin yeniden imarı için planlar yapmasından ve bunun için fon ayırmasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadı, Bu büyük bir onurdur. Bu bizim de herkesin de sorumluluğudur. Allahtan dileğimiz o dur ki bu sorumluluğu yerine getirmede bize yardımcı olsun dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi, 57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başkentleri ve Şehirleri Teşkilatının (OICC) 15. Genel Konferansına ev sahipliği yaptı.

OICC Genel Konferansı açılış töreninde konuşan OICC 14. Genel Konferans Başkanı Fasın Rabat Belediye Başkan Vekili Aziz Lomaini, konferansın iyi sonuçlar ortaya koyması ve özellikle İslam başkentlerinin ve şehirlerinin gelişmesine katkı sağlaması temennisinde bulundu. Konyanın güzel, temiz ve yüce bir şehir olduğunu vurgulayan Lomaini, misafirperverliği için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altaya teşekkür etti.

KONYA BİR HOŞGÖRÜ MERKEZİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve OICC 15. Genel Konferans Başkanı Uğur İbrahim Altay, konferansın şehirleri çok daha güzel yarınlara taşımasını, barış ve kardeşlik ikliminin hakim olduğu daha yaşanılabilir bir dünyaya kapı aralamasını temenni etti. Konyanın sadece bir şehir olmadığını aynı zamanda bir medeniyet beşiği, bir kültür mozaiği ve hoşgörü merkezi olduğunu vurgulayan Başkan Altay, şehrin her sokağının binlerce yıllık tarihin ve kültürün izlerini taşıdığını ifade etti.

KONYA, MEDENİYETİMİZİN EŞSİZ MİRASININI TÜM DÜNYAYA TANITIYOR

Başkan Altay, yerel diplomasinin en önemli şehirlerinden birisi olan Konyanın, dünya genelindeki 72 kardeş şehri ve üyesi olduğu uluslararası birlikleriyle hem Türkiyenin kamu diplomasisini desteklemekte hem de Türk-İslam medeniyetinin sahip olduğu eşsiz mirası tüm dünyaya tanıttığını vurguladı.

ŞEHİRLERİMİZİ DAHA YAŞANABİLİR VE DAHA HUZURLU YARINLARA TAŞIMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK

İslam dünyasının birbirinden kıymetli şehirlerinin temsilcilerini ağırlamanın kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altay, Bugün burada, şehirlerimizi ve toplumlarımızı daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha huzurlu yarınlara taşımak için bir araya geldik. Bizler, şehirlerimizin sadece fiziksel yapıları ile değil, manevi ve kültürel değerleri ile de birbirine bağlı olduğuna inanıyoruz. Konferansı, bu bağları daha da güçlendirmek ve ortak değerlerimiz etrafında yeni iş birlikleri geliştirmek için önemli bir fırsat olarak görüyoruz değerlendirmesinde bulundu.

OICC OLARAK GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ

Başkan Altay, dört kıtada 57 ülkeden toplam 187 üyeyi tek bir çatı altında toplayan OICCnin, hem şehirleri hem de vatandaşları müreffeh yarınlara ulaştırmayı hedefleyen en önemli kuruluşlardan biri olduğunu belirterek, söyle devam etti:

Bir yandan şehirlerimizin kültürel mirasını korurken bir yandan da sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve teşvik etmek için çalışmalar yapan OICC; tüm bunların çok daha ötesinde aramızdaki birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirmeye vesile olmaktadır. Çünkü birlik ve beraberlik, İslam medeniyetinin en temel taşlarından biridir. Şehirlerimizin yaşam standartlarını yükseltmek, hepimizin ortak sorumluluğudur. İşte bu yüzden, OICC olarak daha güçlü bir şekilde bir araya gelmeli, güçlerimizi birleştirmeliyiz. Birlikte hareket etmek, daha etkili çözümler bulmamızı sağlayacak ve şehirlerimizin sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemesini sağlayacaktır.

İSRAİLİN KATLİAMLARINA TEPKİMİZİ EN SERT ŞEKİLDE ORTAYA KOYMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Konuşmasında Filistinde yaşanan İsrail zulmüne bir kez daha dikkatleri çeken Başkan Altay, Bugün Filistin başta olmak üzere coğrafyamızın birçok noktasında hakim olan savaşlar, acılar, kan ve gözyaşını dindirmek; ancak bu birlik ve beraberliğimizi yeniden dizayn etmekle mümkündür. Başkanlığını yürüttüğüm Dünya Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği çatısı altında da coğrafyamızın yaşadığı acıları dindirmek için sesimizi dünyaya duyurmaya devam ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın ifade ettiği gibi; ‘Müslümanlar olarak hakkın yanında durmak, gerçek anlamda, samimi anlamda Allahın ipine sarılmak, kurtuluşumuz için tek çıkar yoldur. Ya bu imtihandan alnımızın akıyla çıkacağız ya da bir ömür boyu kalbimizde ağır bir pişmanlık yüküyle yaşamak zorunda kalacağız. Dünyada 2 milyarı aşkın Müslüman varken başkalarından medet ummak yerine, hep birlikte kenetlenerek Filistin halkına kardeşlik vazifemizi yerine getireceğiz. İsrailin bu pervasız katliamlarına tepkimizi en sert şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz. Vicdanları sızlatan bu saldırıların gündemden düşmesine asla ama asla müsaade etmeyeceğiz. Antisemitizm sopasıyla insanların sindirilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bölgenin yeniden sükûnete kavuşması için üzerimize düşen ne varsa yapmayı sürdüreceğiz. dedi.

GAZZENİN YENİDEN İNŞASI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Başkan Altay, her gün bir önceki günü unutturacak büyük acıların yaşandığı Gazzenin yeniden inşası için paydaşlarla çalışmalara başladıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

Gazzenin imarı konusunda bir fon oluşturuldu. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesi olarak felaket dönemlerinde edindiğimiz tecrübeden kaynaklı olarak Gazze'nin yeniden imarıyla ilgili çalışma ekibi oluşturduk. Özellikle uydu fotoğraflarından, eski imar planlarından, haritalardan Gazze'nin yeni imar planına çalışıyoruz. Elbet bir gün mutlaka barış olacak. Ancak Gazze'nin ayağa kaldırılması için tüm kurumların inisiyatif alması gerekiyor. Bizler de din kardeşlerimize yönelik desteğimizi göstermeliyiz. Buradan bir kez daha İsrailin gerçekleştirdiği zulme direnen tüm Filistinli kardeşlerimizi selamlıyorum. İsrail saldırılarında şehit olan Filistinlilere Allahtan rahmet diliyorum. Filistin başta olmak üzere tüm dünyada yeniden huzur ve barışın sağlanmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum. İsrailin bu zulmünü unutmayacağız, unutturmayacağız. İsrail bu lekeyi asırlarca alnında taşıyacak.

KONYA OLARAK, BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJINI TÜM DÜNYAYA DUYURMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ

Konuşmasında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapan Başkan Altay, Hep birlikte daha güçlü, dayanışmacı ve müreffeh bir gelecek inşa etmek için el ele verecek ve daha yaşanılabilir bir dünyanın inşasında güçlü adımlarla yürüyeceğiz. Konya olarak tıpkı bugün olduğu gibi bundan sonra da İslam medeniyetine katkı sunmaya devam edecek, barış ve kardeşlik mesajını tüm dünyaya duyurmaktan geri durmayacağız. OICC 15inci Genel Konferansında emeği geçenlere, bugün burada bizlerle olan tüm temsilcilerimize ve tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ediyorum cümleleriyle görüşlerini aktardı.

KONYA ÇOK GÜZEL VE KÖKLÜ TARİHİYLE ÜNLENMİŞTİR

OICC Genel Sekreteri Ömer bin Abdullah El-Kadı ise Konya, insanlığın yerleştiği en eski şehirlerden birisi sayılıyor. Özellikle Anadoluda en eski, en kadim, en köklü şehir olduğu bilinmektedir. Mimari ve şehirleşmesi Selçuklu Devletinin başkentliği döneminde yaşamıştır. Ev sahibi şehrimiz çok güzel eski ve köklü tarihiyle ünlenmiştir sözleriyle Konyayla ilgili görüşlerini aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti hükümetine de teşekkür eden Kadı, Özellikle bu buluşmamızı sağladığı ve ev sahipliği yaptığı için. Bu, Türk hükümetinin ve Türk halkının önemli rol üstlenmeleri ve özellikle İslam aleminin meseleleri konusunda gerekli ilgiyi göstermenin bir göstergesidir diye konuştu.
Ev sahipliğinden dolayı Başkan Altaya teşekkür eden Kadı, Bizi çok güzel karşıladılar ve çok güzel bir misafirperverlik sergilediler. Aynı zamanda da güzel bir yönetim ile gösterdiği çabalar sayesinde konferansın başarılı bir şekilde devam etmesini sağlamada büyük rol üstlenmiştir dedi.

FİLİSİNT HALKI DA ŞEREFLİ VE ONURLU BİR HAYAT YAŞAMALI

Gazzede ve genel olarak Filistinde siyonist rejim tarafından toplu katliamların devam ettiğini anımsatan Kadı şunları kaydetti:

Öldürme, yaralama, esir alma, zulüm etme, teşhir etme, aç bırakma; suların, yakıtların, ilaçların girmesine engel olan, gıda maddelerinin ve hayati malzemelerin girmesine engel olan Allahın evlerinin, hastanelerin, evlerin ve barınma yerlerinin yıkılmasına neden olan saldırılar oluyor. Aynı zamanda su tanklarının ve elektrik istasyonlarının bombalanması, yer altı kaynaklarının yok edilmesi ve özellikle atık su ve içme suyu borularının ve iletişim araçlarının bombalanmasına neden olan saldırılar devam ediyor. Filistine olan bu saldırıların ve düşmanlığın hemen durdurulması ve yardım çalışmalarının başlaması ve yeniden imarın başlaması gerekiyor. Filistinin Birleşmiş Milletlere yaklaşık 75 yıldır süren uzun çalışmalar ve uğraşlar söz konusu. Tam üyelik kazanması gerekiyor. Bu söylediklerim Filistin halkının elde etmesi gereken en asgari şeylerdir ki şerefli ve onurlu bir hayat yaşasınlar. Onlar da diğer toplumlar gibi bu hayatı hak etmektedir.

KONYANIN GAZZENİN İMARI İÇİN DESTEK OLMAK BÜYÜK BİR ONURDUR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altayın ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Gazzenin yeniden imarı için planlar yapmasından ve bunun için fon ayırmasından duyduğu memnuniyeti belirten Kadı, Bu konuda ben de herhangi bir teknik destek veya mali destekte bulunabilirim. Bu konuda kim varsa Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmasını, iş birliği yapmasını öneriyorum. Bu büyük bir onurdur. Bu bizim de herkesin de sorumluluğudur. Allahtan dileğimiz o dur ki bu sorumluluğu yerine getirmede bize yardımcı olsun açıklamasını yaptı.

Konuşmaların ardından 11. OICC ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesine de Belediye Proje ve Hizmetleri kategorisi Bölge ve Şehir Planlama dalında Dârülmülk projesi ödülü verildi. Başkan Altay ödülü OICC Genel Sekteri El Kadıdan aldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 45101

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA