HEDEFE DOĞRU CEM ZORLU

HEDEFE DOĞRU CEM ZORLU

NEÜ Rektörü Zorlu, TRT EBA’da Yayınlanan “Hedefe Doğru” Programına Katıldı

HEDEFE DOĞRU CEM ZORLU
2024-06-28 12:19:13

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, TRT EBAda yayınlanan Hedefe Doğru programına konuk oldu. Aday öğrencilere tavsiyelerde bulunan Rektör Zorlu, NEÜnün üniversite sıralama listelerinde yükselen konumu, akreditasyon alan bölümler, sanayi iş birlikleri ve üniversitenin sunduğu imkanlardan bahsederek NEÜde bulunan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu, enstitüler hakkında bilgiler verdi.

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu; Burçak Ateş Güler'in sunduğu, İsmail Yolcu'nun YKS sonrası tavsiyelerde bulunduğu TRT EBAda yayınlanan "Hedefe Doğru" programına konuk oldu.

Üniversite sıralama listelerinde her geçen yıl daha iyi konumda olmayı hedeflediklerini kaydeden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Times Higher Education'ın yaptığı ve son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2024 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında; Üniversitemiz, listeye Türkiyeden giren 58 üniversite içinde genel sıralamada 8inci, devlet üniversiteleri arasında ise 2nci oldu. Öğretim kategorisinde Türkiyedeki üniversiteler arasında geçen yıl birinci sıraya yükselen Üniversitemiz, 2024 yılında da bu başarısını koruyarak 1inci sırada yer aldı. Üniversitemiz, bu kategoride dünyada 673 üniversite içinde 38inci oldu. Bu bir Türk üniversitesi için çok önemli bir gurur tablosu. Üniversitemiz 2010 yılında kurulan genç bir üniversite olmasına rağmen köklü fakültelere sahip; 62 yıllık tarihi olan İlahiyat ve Eğitim Fakültemiz, 42 yıllık geçmişi olan Tıp Fakültemiz var. Tecrübeyle gençliği harmanlayıp enerji ve sinerji ortaya çıkardık, geleneği de bu şekilde oluşturmaya çalışıyoruz dedi.

Diploma Değeri Yüksek, Akredite Olmuş Fakültelerimiz ve Bölümlerimiz Mevcut

Tercih edilme noktasında belirleyici unsurlardan olan akreditasyon konusuna değinen Rektör Zorlu, Öğrenci bir bölümü tercih ederken, üniversitenin isminden öte, akredite olup olmadığına bakıyor. Çünkü akredite olmuşsa, onun diploması uluslararası arenada geçerliliğe sahip oluyor. Şu anda akredite olmuş iki fakültemiz var; Tıp Fakültemiz ve Hemşirelik Fakültemiz. Bunların yanı sıra Diş Hekimliği Fakültemiz ve diğer fakültelerimiz de yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Kısa süre içinde birçoğu akredite olmuş olacak. Bölüm diploması veren fakülteler, bölüm bazında akreditasyona müracaat ediyor. Şu anda Eğitim Fakültemizde Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenliği ve Sınıf

Öğretmenliği akredite olmuş durumda. Büyük ihtimalle bu sene 2-3 bölümümüz daha akredite olacak şeklinde konuştu.

Barınma Olanaklarımız Oldukça İyi

Üniversitenin yurt imkanları ile ilgili konuşan Rektör Zorlu, Kampüs içerisinde yeni yapılan bin 560 kişilik kız öğrenci yurdumuz, bin 560 kişilik erkek yurdumuz var. Yine bu kadar kapasiteye sahip yurt yapımı için planlamamız var. Necmettin Erbakan Üniversitesini tercih eden öğrencilerimiz, yürüme mesafesindeki yurtlarda barınma imkanına sahip. Ayrıca Meram bölgesinde, yeterince özel ve devlet yurtları mevcut. Bu konuda sorun yaşamıyoruz ifadelerini kullandı.

Üniversite – Sanayi İş Birliğiyle Öğrencilerimiz, İşi Kaynağında Öğreniyor

Üniversite – sanayi iş birliği hakkında da açıklamalarda bulunan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, NEÜ ve Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile ortak protokol çerçevesinde OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunu açtık. Türkiyede ilk defa CNC Programlama ve Operatörlüğü Bölümü, meslek yüksekokulumuz bünyesinde açıldı. Kaynak, döküm ve otomasyon programları var. 20 öğrenci alımı yapıyoruz. Birinci dönemde bir gün, ikinci dönemde iki gün, üçüncü dönemde üç gün, dördüncü dönemde dört gün tamamen sanayinin içinde eğitim alıyorlar. Laboratuvarları sanayinin bizzat kendisi. Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim; 4 yıllık mühendislik bölümlerinden daha yüksek puanlı öğrenciler geliyor. Çünkü mezun olur olmaz, staj gördüğü yerde işi hazır. İyi rakamlarla öğrencilerin iş bulma imkanı var. Buradaki öğrenci sayımızı çoğaltacağız inşallah. Üniversite-sanayi iş birliğini konuşurken Mühendislik Fakültemizden de bahsetmem gerekiyor. Fakültemizde, ‘Aday Mühendislik projesiyle, isteği olan öğrenciler son sınıfın tamamını sanayide geçiriyorlar. Bütün mühendislik bölümlerimize açık olan bu proje kapsamında sigortayı üniversitemiz, yarı asgari ücreti çalıştığı şirketler ödüyor. 50 firmayla şu anda protokolümüz var. Bunlar içinde ASELSAN, HAVELSAN gibi firmalar da var. İstekli ve başarılı öğrencilerimizden 60ı bu uygulamadan istifade ediyor. Başarılı olan son sınıftaki mühendislik öğrencileri için hem para hem de mesleki tecrübe kazanmayı sağlayan bir proje diye konuştu.

Rektör Zorlu, Aday Öğrencilerin Sorularını Cevapladı

Programda öğrencilerden gelen ‘Mühendislik bölümlerini İngilizce mi yoksa Türkçe mi okumalıyız? sorusunu yanıtlayan Rektör Zorlu, şunları söyledi: İngilizce okunursa, uluslararası arenada iş bulma kapasitesi daha çok olabilir. Bizde yüzde 100 İngilizce eğitim veren iki mühendislik bölümü var; Endüstri Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği. Bölüm hocalarının İngilizce ders anlatabilecek kapasitesi olmazsa İngilizce bölümün açılmasına YÖK izin vermiyor. Havacılık ve Uzay Mühendisliği Fakültemizde tüm bölümler yüzde 30 İngilizce. Mesela orayı da tercih edebilirler.

Havacılık ve Uzay Fakültesi Mezunlarımızın İş Bulma Sorunu Yok

Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin, Türkiyedeki bu alanda nadir fakültelerden olduğunu ifade eden Rektör Zorlu, Fakültemizde; Uçak Mühendisliği, Havacılık Yönetimi, Uzay ve Uydu Mühendisliği bölümleri var. Üç bölüm de İngilizce olarak eğitim vermekte. Buradan mezun olan arkadaşlarımız, bahsettiğimiz ‘Aday

Mühendislik projesinde yer alabiliyor ve iş bulma sorunları yok. Türkiyede savunma sanayisinin gelişmesi, havacılık ve uzay alanındaki gelişmelerden sonra bu alanlardaki öğrencilerimizin iş bulma sorunu yok hatta çok yüksek maaşlarda iş buluyorlar. Biz akademisyen bulamıyoruz. Uçak mühendisi kökenli asistan bulamıyoruz. Neden? Çünkü piyasa, asistanlığın çok üstünde maaş veriyor. Ayrıca, Mühendislik Fakültemiz ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizdeki öğrencilerimizin kurduğu takımlar TEKNOFESTte önemli başarılar elde ediyorlar. Bu fakültelerimizi tercih edecek öğrencilerin, TEKNOFESTte başarılı olabilecek takımlara katılabileceklerini bilmesini isterim dedi.

Üniversite – Belediye İş Birliğinde Organik Tarım Çalışmaları

Üniversitenin organik tarım ile ilgili çalışmalarını anlatan Rektör Zorlu, şu ifadeleri kullandı: Ereğli Belediyesiyle imzalanan ortak protokol çerçevesinde 3 bin metrekarelik bir arazide organik tarım yapmaya başladık. Her türlü ürünü orada organik olarak üretmeye başladık. İnşallah önümüzdeki seneden itibaren NEÜ Ereğli Ziraat Fakültesi ile Ereğli Belediyesinin mührünü gördüğümüz organik tarım ürünlerini piyasada görebileceksiniz ve bunları satışa sunacağız. Kimyasal maddelerin insan sağlığına etkilerinin konuşulduğu bu dönemlerde organik tarım ve organik ürünler çok önemli. Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak da inşallah bunu gerçekleştiriyoruz.

Konyanın Ereğli ilçesinde atçılığın gelişmiş olduğu için uzun uğraşlar sonucunda 3 sene önce Atçılık ve Antrenörlük Programını açtıklarını belirten Rektör Zorlu, rağbetin çok olduğu ve yüksek puanlarda öğrenci alımının yapıldığı programda, öğrencilerin işi, fiili olarak kaynağından öğrendiklerini kaydetti.

Tüm Öğrencileri Üniversite Şehri Konyaya, Necmettin Erbakan Üniversitesine Davet Ediyorum

Tüm öğrencileri üniversite şehri haline gelen Konyaya, Necmettin Erbakan Üniversitesine davet eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, şunları kaydetti: Mevlana demiş ki: ‘Gez dünyayı, gör Konyayı. Eğitim şehri haline geldi şu anda Konya. 140 bin öğrenci var; barınma, ulaşım problemi yok. Eğitim şartları gayet iyi, hayat ucuz, güvenlikli, Türkiyenin merkezinde bir şehir. Necmettin Erbakan Üniversitesi şehrin tam merkezinde bir üniversite. Kaliteli eğitim, ucuz konaklama, ucuz ulaşım ve öğrenci için Konyada birçok imkan var. Büyük bir üniversiteyiz, 40 bin civarında öğrencimiz var ve her bölüm üniversitemizde mevcut. Tercih konusunda, Necmettin Erbakan Üniversitesinde öğrencilerimiz için her şey var. Her alanda, kaliteli eğitim konusunda öğrencilerimize çeşitli imkanlar sunmaya çalışıyoruz. Her zaman, 7 gün 24 saat ulaşılabilen bir rektör olarak, öğrenci dostu yaklaşımımızla öğrencilerimizin sorunlarını anında çözüyoruz. Üniversite web sayfamızda ‘Rektöre Yaz, fakülte web sayfalarında da ‘Dekana Yaz bölümü var. Öğrencinin bu kadar çabuk yönetim ağına ulaşabildiği başka bir üniversitenin olduğunu zannetmiyorum. Anında hem sosyal medyadan hem de ‘Rektöre Yaz uygulamasından öğrencilerin rahatlıkla dertlerini anlatabildiği öğrenci dostu rektör olmaya gayret ediyorum.

HEDEFE DOĞRU CEM ZORLU

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 67692

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI