Gürsel Aldemir Enflasyon Emekliyi Eziyor Dedi

Gürsel Aldemir Enflasyon Emekliyi Eziyor Dedi

ALDEMİR, “ENFLASYON, EMEKLİNİN MUTFAĞINA EK YÜK GETİRİYOR”

Gürsel Aldemir Enflasyon Emekliyi Eziyor Dedi
2021-08-09 10:41:42

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Ereğli Şube Başkanı Gürsel Aldemir geçen ayın enflasyon verilerini değerlendirdi. Aldemir yaptığı açılamada yaşanan enflasyonun emeklinin mutfağına ek yük getirdiğini belirterek, emeklilerin harcamalarındaki artışların açıklanan genel enflasyonun çok üzerinde olduğuna dikkat çekti. Aldemir açıklamasında ayrıca, doğalgaz ve elektriğin zamlandığını ifade ederek, Enflasyonun en çok etkilediği kesim olan emeklilerin alım gücünde azalmalar yaşanmasına çözüm olarak emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasını talep ediyor, özellikle de taban aylıkların iyileştirilmesini istiyoruz.dedi.
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Ereğli Şubesi Başkanı Gürsel Aldemir enflasyona ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi,
Emekli aylıklarına yapılan zam kısa sürede eridi
Emeklilerimiz, bu ülkenin en kıymetli kesimidir. Emeklisini koruyan ve insanca yaşamaya yetecek aylık ödeyen ülkeler, sosyal devlet olarak tanımlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, sosyal devlet ilkelerini benimsemiş bir ülkedir. Anayasa'da emeklilere pozitif ayrıcalık yapılmasını çok değerli buluyoruz. Bu nedenle, emeklilerimize çok daha fazla destek olunmalıdır.
Emekli aylıklarına yapılan zammın, yaşanan fiyat artışları karşısında kısa sürede eridiğini görüyoruz.
Yapılan çeşitli araştırmalar da, çalışanların mutfak (gıda) toplam harcamalar içerisindeki payı yüzde 35, konut harcamasının payı yüzde 23 olarak belirlenmesine rağmen, TÜİK bu oranları değiştirmiş ve emeklinin kullnmadığı malzemeler üzerinden daha düşük yüzdeler hesaplamalar yapmıştır. Bir başka ifadeyle, hane haklarının gelirlerine göre hesaplama yönteminden vazgeçmiş, genel ortalamadan hareket eden bir hesaplamayı tercih etmiştir.
Emeklilerimize seyyanen zam yapılmalıdır
Bu durum karşısında, çalışanların ve emeklilerin tüfe oranlarına endeksli zam almaları yetersiz kalmakta ve açıklanan oranlar gerçek enflasyonu temsil etmediğinden ücretler reel olarak korunamamaktadır.
Bu nedenle, emeklilerimize yüzdeli artışlar yerine seyyanen zam yapılması, daha adil bir uygulama olacaktır.
Bahri Can

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 25370

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ANKARA-NİĞDE OTOYOLU’NU YAKLAŞIK 9 MİLYON ARAÇ KULLANDI
ANKARA-NİĞDE OTOYOLU’NU YAKLAŞIK 9 MİLYON ARAÇ KULLANDI
KONYA BB ASELSAN İŞBİRLİĞİ
KONYA BB ASELSAN İŞBİRLİĞİ