ETYEMEZ: GENEL KURULDA ÖNEMLİ KANUNLAR KABUL EDİLDİ

ETYEMEZ: GENEL KURULDA ÖNEMLİ KANUNLAR KABUL EDİLDİ

Milletvekili Etyemez: Milletimizin Bize Verdiği Yetkiyi Hakkıyla Yürütmenin Gayretindeyiz DEDİ.

ETYEMEZ: GENEL KURULDA ÖNEMLİ KANUNLAR KABUL EDİLDİ
2020-04-17 14:38:51

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, son 10 gün içerisinde TBMM Genel Kurulunda Kovid-19 salgını tedbirlerine uyarak, sabah saatlerine kadar çalışarak önemli kanunların çıkarıldığını söyledi. Halil Etyemez, Kovid-19 salgınının sosyal ve ekonomik hayata olumsuz etkilerinin azaltılması, üniversite ve vakıf üniversiteleriyle ilgili düzenlemeler, sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi ve kamuoyunda infaz yasası olarak bilinen paket TBMM Genel Kurulunda yasalaştı. AK Parti olarak milletimizin bizlere verdiği görevi hakkıyla yürütmenin gayreti içerisindeyiz. dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, son dönemde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Son 10 gündür milletvekilleri olarak Genel Kurulda sabahlara kadar çalıştıklarını belirten Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti olarak milletin verdiği görevi hakkıyla yürütmenin gayreti içerisinde olduklarını vurguladı. Kovid-19 salgını nedeniyle gerekli kurallara uyarak çalıştıklarını kaydeden Milletvekili Etyemez, Genel Kurulda önemli kanunların kabul edildiğini söyledi.

İŞTEN ÇIKARILMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kovid-19 Salgınının Sosyal ve Ekonomik Hayata Olumsuz Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini ifade eden Halil Etyemez, kanunda çalışma hayatına ve topluma yönelik önemli maddelerin yer aldığının altını çizdi. Etyemez, Çıkardığımız kanunla; ücretsiz izne ayrılan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan, işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara ücret desteği sağlanacak. Bu destek günlük 39.24, aylık bin 117 TL olacak. İşveren, her türlü iş veya hizmet sözleşmesini, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında 3 ay süreyle feshedemeyecek. Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvurular hızlı şekilde sonuçlandırılacak. Yaşlılar ile engellilere yapılan yardımlarda, 3 ay süreyle gelir ölçütleri ile ağır engellilik şartı aranmayacak. Konut ve faaliyetlerini durduran işyerlerinin su faturası borçları belediyelerce 3 ay ertelenebilecek. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerden yıllık ilan, reklam, çevre temizlik vergileri faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmayacak. Hazine ve belediye taşınmazları ile Milli Parklar ve Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarına ve izinlerine ait borçlar, KYK kredi borçları, belediyelerin gelir vergisi tevkifatı ödemeleri, sosyal sigorta prim ödemeleri 3 ay süreyle ertelenecek. TOBB, kooperatifler, dernekler ve tarımsal üretici birliklerinin genel kurul toplantıları ertelenecek. Kamu görevlileri sendikalarının üye tespitleri 15 Temmuz 2020ye uzatılacak. Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında verilen lisansların geçerlilik süresi bir yıl uzatılacak. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. dedi.

İKİ YENİ ÜNİVERSİTE

TBMMde kabul edilen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleriyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını bildiren Milletvekili Halil Etyemez,Yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı artırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak.Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mali hakları, devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenecek. Vakıf üniversiteleri, her bir diploma programında öğrenim gören öğrencilerden; ilgili programın en yüksek merkezi yerleştirme puanına sahip en az yüzde 15'i kadar öğrenciyi ücretsiz okutacak.Ankara Bilim Üniversitesi ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi kurulacak. Elde olmayan koşullar nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI SUÇLARDA CEZALAR YÜZDE 50 ARTACAK

Kovid-19 nedeniyle sağlık personelinin mesai mevhumu gözetmeden, özveri ile çalıştığına dikkat çeken Halil Etyemez, tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Bu zor süreçte görev yapan sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren Sağlıkta Şiddet Yasasında da düzenleme yapıldığını kaydeden Etyemez, buna göre sağlık çalışanlarına yapılanhakaret, tehdit, yaralama, görevi yaptırmamak için direnme suçlarında cezaların yüzde 50 artırılacağını söyledi.Söz konusu suçlarda verilenhapis cezasının ertelenmeyeceğini vurgulayan Etyemez, başka personel varsa mağdur çalışanın işten çekilebileceğini belirtti.

KAMU VİCDANINI DİKKATE ALDIK

Milletvekili Etyemez, kamuoyunda infaz yasası olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun da TBMMde kabul edilmesinin ardından Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlattı. Kanunla ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken sürelerin belirlenerek açık cezaevindeki hükümlülerin izin düzenlemeleri ile kadın, yaşlı ve çocuklar için iyileştirmelerin yapıldığını açıklayan Etyemez, AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk andan itibaren adalete ayrı bir önem verdik. Yeni infaz düzenlemesiyle hem mağdurlar hem de suçlular açısından sistemin işleyişini adil bir hale getirmeyi amaçladık. İnfaz ve denetimli serbestlik aşamalarında çocuk, yaşlı, hasta, yeni doğum yapmış kadınlar gibi gruplar lehine insani yaklaşım geliştirildi. Her zaman kamu vicdanının hassasiyetlerini dikkate aldık. Yeni infaz yöntemlerini, adaletin tecellisi sırasında vicdanların yaralanması için geliştirdik. şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 71889

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli
Konya DSYB Başkanı Yıldız: Yeni fiyatlar gözden geçirilmeli
Veysel Gönülal ve Yönetimi Şehit Babalarının Gününü Kutladı
Veysel Gönülal ve Yönetimi Şehit Babalarının Gününü Kutladı