Dünya Bankasından 27 milyar TL kredi çektik

Dünya Bankasından 27 milyar TL kredi çektik

İşte gerekçesi

Dünya Bankasından 27 milyar TL kredi çektik
2023-09-03 11:08:26

Dünya Bankası Türkiye'ye bu gerekçeyle 1 milyar dolar yanı 27 milyar TL destek verme kararı aldı. Kredinin bu alanda kullanılması bekleniyor.

Dünya Bankası Türkiye'ye destek olma kararı aldı. Türkiye'ye kredi veren Dünya Bankası bu tutarın 1 milyar dolar yani 27 milyar TL olduğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankasından deprem bölgesi için sağlanan 1 milyar dolar değerindeki finansmanı değerlendirerek, "Hem uluslararası çevrelerin hem de kendi kaynaklarımızın verdiği destek ve imkanlarla bölgenin eski günlerine hızla dönmesi için var gücümüzle çalışmaya, seferber olmaya devam edeceğiz." dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise Bakan Şimşek, "Asrın felaketinin yaralarını sarmaya küresel finansal destek… Dünya Bankası'nın desteğine minnettarız" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Dünya Bankasından "Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi" kapsamında sağlanacak 1 milyar dolar karşılığı 910,5 milyon avro tutarındaki kredinin kullanılmasına ilişkin anlaşma bugün itibarıyla imzalandı.

Kredinin 296,5 milyon dolarlık kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 252,2 milyon dolarlık kısmı Sağlık Bakanlığı ve 388,3 milyon dolarlık kısmı İller Bankası (İLBANK) projelerinde kullanılacak.

Kredi, Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsisli, İLBANK'a ise deprem sonrası çıkarılan kanunla karşılıksız tahsisle sağlanacak. Kredi, 5 yılı geri ödemesiz toplam 18 yıl vadeli olup, faiz oranı Euribor+74 bp olarak belirlendi.

Bakan Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Asrın felaketinin yaralarını sarmaya küresel finansal destek… Dünya Bankası'nın desteğine minnettarız" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 47187

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ