Başkan Tatlıdil çiftçi zor durumda dedi...

Başkan Tatlıdil çiftçi zor durumda dedi...

.

Başkan Tatlıdil çiftçi zor durumda dedi...
2020-09-20 19:21:29

Ereğlili çiftçilerimizin içinde bulunduğu durumu dillendiren Cafer Tatlıdil, Önümüz kış, çiftçi umduğu geliri elde edemedi. Çiftçi desteklenmeli dedi.

Bir dönem Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı ve Ereğli Ziraat Odası başkanlığı görevlerinde de bulunan, şimdilerde ise Bulgurluk Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığını başarı ile sürdürün çiftçi önderi Cafer Tatlıdil, üreticilerin doğal afet ve girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle zor günler geçirdiğini ifade etti.

Tatlıdil, Üreticilerimizin sıkıntılarını hafifletmek, üretimin devamı ve ülke ekonomisi için, çiftçimizin tüm banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenerek ödenebilmesini sağlayacak yeni bir düzenlemeye acil ihtiyaç var dedi.

Üreticilerin birçok sorunla boğuştuğunu belirten Tatlıdil, açıklamasında; Bu sene küresel iklim değişikliğinin etkisiyle aşırı sıcaklar, amansız yağışlar ve doğal afetlerin verdiği zararların yanı sıra girdi fiyatları da gelirimizi engelledi.

Daha önce de belirttiğim gibi kullandığımız mazot, gübre, ilaç ve yem fiyatları aşırı derecede yükseldi ve üreticilerimiz artık bu ekonomik şartlarda artık mücadele edemiyor. Üreticilerimiz tarlasına gübresiz, ilaçsız tarım yapacak durumda ve hayvanlarına yem miktarını azaltarak çiftçilik yapma noktasına geldiler. Yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayıaşırı artış gösteren gübre, motorin, ilaç, yem ve enerji gibi önemli girdi fiyatlarındakiartışınaltında kalmasının dolar kurunun hızla artışı ile üretim maliyetlerinin artması üreticilerimizinkredi borçlarını ödemesini neredeyse imkânsız hale getirdi.

Eylül ve Ekim ayları özellikle çiftçilerimizin yoğun şekilde kamu ve özel bankalar ile tarım kredi kooperatiflere olan borçlarını ödeme zamanıdır. Ancak hasat zamanı büyük umutlarla bol ürün umudumuz hayal kırıklığına uğradı. Verim azlığı, rekolte düşüklüğü ve ürünlerimizin para etmemesi borçlarımız ödeyemeyecek duruma getirdi.

Çiftçilerimizin önümüzdeki üretim sezonundatarımsal üretimeve hayvancılığadevam edebilmeleribiriken kredi borçlarının bir çözüme ulaşabilmesi içinTarım ve Orman Bakanlığımız yaşanan bu gelişmeleri dikkate alarak çiftçilerimizin bütün borçlarını uzun vadeli ve faizsiz borç yapılandırması üreticilerimize nefes aldıracağı gibi tüketicilerimiz açısından da bol ve ucuz gıdaya ulaşma noktasında önemli bir adım olacaktır. Malum önümüz kış, çiftçi desteklenmelidir ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 21125

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki