Av. OZAN AYHAN MUSTAFA BEY ve EMETULLAH HANIM TÜRBESİ’Nİ ANLATTI

Av. OZAN AYHAN MUSTAFA BEY ve EMETULLAH HANIM TÜRBESİ’Nİ ANLATTI

Fotoğrafçılık, çevre araştırması ve doğa sevgisi ile tanıdığımız Ereğlili avukatlarımızdan Ozan Ayhan, bir çok Ereğli’nin bilmediği bir konuyu aydınlattı…

Av. OZAN AYHAN MUSTAFA BEY ve EMETULLAH HANIM TÜRBESİ’Nİ ANLATTI
2021-08-28 10:59:36

Meydanbaşı Mezarlığı'nın yanında yer alan neredeyse her gün gördüğümüz ama aslını bilmediğimiz türbe "Mustafa Bey ve Emetullah Hanım Türbesi"dir.

Yapının içinde iki adet sanduka yer almaktadır. Sandukalardan batı yönündeki İbrahim Paşa'nın oğlu Mustafa Bey'e, doğu yönündeki ise Şeyh-ül İslâm İsmail Efendi'nin karısı Emetullah Hanım'a aittir .

Mustafa Bey, Sayda ve Mısır Valiliği yapan İbrahim Paşa'nın oğludur. İbrahim Paşa ,Sayda'dan İstanbul'a dönerken o sırada 4 yaşında olan oğlu Mustafa Bey Ereğli'de vefat etmiş ve hemen oraya defnedilip adına türbe yapılmıştır.

Emetullah Hanım ise III.Mustafa Döneminin Şeyh-ül İslamı İsmail Efendi'nin karısıdır. Şeyh-ül İslam İsmail Efendi de Reisül Küttap Küçük Çelebi Mehmet Efendi'nin oğludur.

Mustafa Bey'e ait sandukanın baş taşında yer alan kitabede "İbrahim Paşa'nın oğlu Mustafa Bey benzeri görülmemiş kıymetli birinci gibiydi. Sevgili, küçük bir hükümdar gibi, anasının kucağında oturan, dört yaşında nazlı, güzel, ipek gibi bir masum idi Babasından ayrılıp Sayda'dan gelirken bu yol uğrağında beşiğini yerin altına etti. Ey Dürri, masumun ölüm tarihini Hâtif: "Mustafa Bey cennet içinde hurilerle arkadaş oldu" dedi. Ruhu için Fatiha 1121 " yazmaktadır. Aynı zamanda bu kitabede şair Dürri'ye ait bir de şiiir bulunmaktadır.

Emetullah Hanım için yazılan kitabede de " Şeyh'ül-İslâm Çelebizade Merhumun Halilesi merhume Emetullah Hanim 'in

ruhuna fatiha. Sene 1192." yazmaktadır.

Türbenin kitabelerine göre yapı ilk olarak 1121/1710 yılında Mustafa Bey için yapılmış 1192/1778 yılında da aynı türbeye Emetullah Hanım gömülmüştür.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 38102

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Sözleşmeli personel alım ilanı
Sözleşmeli personel alım ilanı
TOKİ’den 3 ilde arsa satışı
TOKİ’den 3 ilde arsa satışı