ASEL UÇAK’TAN SEVGİ ÜZERİNE BİR YAZI

ASEL UÇAK'TAN SEVGİ ÜZERİNE BİR YAZI

EN GÜZEL HEDİYE GERÇEK SEVGİDİR

ASEL UÇAK’TAN SEVGİ ÜZERİNE BİR YAZI
2021-03-30 07:35:40

Sevgili okuyucularım sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.
İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.(Meryem Suresi 96)
Dervişe bir gün sormuşlar:
– Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?
Size farkı gösteriyim deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi sofrada yerlerini almışlar. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.
Derviş şöyle bir şart koymuş:
– Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.
Peki deyip çorbalarını içmeyi denemişler.
Fakat kaşıklar uzun geldiğinden sıcak çorbayı döküp saçmaktan hem kendilerini yakmışlar hem de ağızlarına bir damla bile götürememişler. En sonunda bakmışlar olacak gibi değil sofradan aç kalkmışlar.
Daha sonra derviş, bu defa sevgiyi gerçekten bilenleri yemeğe çağırmış. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen insanlar gelmiş, sofraya oturmuş. Onlara da aynı şartı dile getirmiş.
Her biri uzun kaşığını çorbaya daldırmış, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak çorbalarını içmişler Böylece her biri diğerini doyurmuş ve sofradan afiyetle şükrederek kalkmışlar.
Derviş sevgiyi gerçekten yaşayanların farkını soranlara;
– İşte! Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır. Şüphesiz şunu da unutmayın. Hayat pazarında her zaman alan değil veren kazançlıdır.
Hepimizin hayatta en çok istediği nedir diye sorsak, insanların büyük bir kısmı ilgi diyecektir. Bu en küçüğünden en büyüğüne kadar böyledir. Bu ilgi duygusunun altında yatan gerçek duygu ise sevgidir. Allah'ın kâinatı yaratış amacı sevgidir. İmtihanın amacı sevgiyi öğrenmektir. Asıl sevgi ise Allah'a olan sevgidir. Aslında bir insana, hayvana, bitkiye ya da neye olursa olsun gösterilen sevgi Allah'a olan sevginin yansımasıdır. Çünkü Allah, sevgi duyulan şeyde tecelli etmiştir. Bu duygu insanda ki en güçlü duygudur. Ve en etkili duygudur. Allahu Teâlâ, Peygamber Efendimize(SAV) Habibim yani en sevdiğim diye hitap etmiştir. Bu da aslında en yüce ve en güzel duygunun sevgi olduğunun en büyük göstergesidir.
Özellikle son yüzyılda maalesef bilinçli olarak bu sevgi ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. İnsanlara nefret ve şiddet tohumları bilinçli bir şekilde bilinçaltı kurgulama yöntemleriyle empoze ediliyor. Bugün baktığımızda diziler, filmler hep bu eksendedir. Çünkü bir takım güç odakları için sevgi demek onların çıkarlarının bitmesi demektir. Çıkarlarının bitmemesi ve saltanatlarının devamı için dünyada insanları sevgisiz ve merhametsiz bireyler haline dönüştürmeyi hedeflemişlerdir. Ancak bu şekilde insanları kontrol altında tutabilecek dayanağı bulmaktadırlar. Toplumlarda oluşturdukları şiddet, merhametsizlik, yoksulluk ve kargaşa gibi durumlar ortadan kalkarsa bu kavramlardan çıkar sağlamaları da ortadan kalkacaktır. Çünkü bunlar bilinçli olarak toplumlara verilen durumlardır. Tez antitez (Görüş-Karşıt Görüş) ekseninde verilerek insanların bunlarla meşgul olması istenmektedir. Böylece toplumlar ve bireyler sürekli bir çatışma halinde devam edecekler, birbirlerine karşı saygı ve sevgiyi hiçbir şekilde konu etmeyeceklerdir. Trip atmanın, nefret söylemlerinin, laf sokmaların özellikle gençler arasında yaygınlaşması bunun en bariz örneğidir. Bu tür davranışlara sahip bireylerin sanki gözde insan haline geleceği yargısı oluşturulmaktadır.
Bu nedenle de insanlar aslında asıl ihtiyaçları olan sevgiden uzaklaşmaktadır. Bu sevgisizlik insanın hem kendi içinde hem de çevresinde çok büyük zararlara yol açmaktadır.
Fakat benliğini nefret ve şiddet kaplamış olan bir insanın bu sevgiyi ortaya çıkarması o kadar da kolay değildir. Öncelikli olarak böyle insanların sevginin asıl sahibine yönelmesi gerekir.
Sevginin asıl sahibi de Allah'tır. Yoksa hevesi ve sevgiyi karıştırmış bir insanın ben sevgi insanıyım demesi hiçbir şey ifade etmez. Zaten kendisi de heves peşinde olduğunun farkında değildir. Bunun farkına varmasının yolu kendi içindeki sevgi ve merhamet kaynaklarına inmektir. Bu kaynaklara nasıl inileceği ise hayat rehberimiz olan Yüce Kitabımız Kuran'da gösterilmiştir.
Bildiğiniz üzere bir söz vardır: Bir kişiye kırk gün deli derseniz deli olur. İşte insan da uzun süre bilinçaltını etkileyen neye maruz kalırsa o olmaya başlar. Eğer şiddet ve nefret bağlamında bir bilinçaltı mesaj yoğunluğu yaşıyorsa ister istemez o eksende bir davranış ve söz kalıbı geliştirmeye başlayacaktır. Ama tam tersi yönde ise bu etkilenme yani sevgi ve merhamet eksenliyse bir süre sonra insan bunu içselleştirmeye ve hayata bakışını bu yönde değiştirmeye başlayacaktır. Sevginin, iyiliğin ve merhametin bizim ahlakımız olmasına özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki biz böyle olduğumuzda ister istemez çevremize de olumlu yönde etki yapacağız. Hep şu söylenir: İnsan en çok muhatap olduğu beş kişinin toplamıdır.
İşte biz de muhatap olduğumuz insanlara dikkat etmeliyiz. Bu insanlar sevgi ve merhametten yana mı yoksa tam tersi mi? Tabi burada şuna da dikkat etmek gerekir; muhatap olduğumuz aslında sadece insanlar değil tabi ki günümüz şartlarında. Dizi karakterleri, medya fenomenleri, ziyaret ettiğimiz internet siteleri gibi teknolojik muhataplarımız daha fazla. Bundan dolayı da bunlara çok dikkat etmek gerekir. Görsel ve işitsel anlamda muhatap olduğumuz her şey bizi bir şekilde şekillendirmektedir.
Bu muhataplar konusunda oldukça seçici davranmak çok önemli. Muhataplarımız kim ya da ne olursa olsun içerikleri muhakkak sevgiden, iyilikten ve merhametten yana olmalıdır.
Sevgi her türlü negatifliği yutacak güçtedir. Olumsuz her şey sevginin içinde yok olur. Biz sevgiyle yaratıldık. Allah sevgide limit koymamıştır. O zaman bu çok zevkli olan nimeti nasıl daha doya doya yaşayabiliriz onu öğrenmeliyiz.
Başta kendimiz olmak üzere insanlara verilecek en güzel hediye gerçek sevgidir. Mutluluğun sırrı da işte bu sevgide saklıdır.

Maharet güzeli görebilmektir.
Sevmenin sırrına erebilmektir.
Cihan âlem herkes bilsin ki
En büyük ibadet sevebilmektir.
(Yunus Emre)

(Bilinçaltı kurgulama ve homoseksüellik konusuna bir sonraki yazımda devam edeceğim İnşaAllah)


Asel UÇAK

Araştırmacı-Yazar

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 85659

Kullanıcı Adı

 • Şanal güdül
  5 Nisan 2021 Pazartesi

  Allah razı olsun çok güzel olmuş sevgıyı merhametı ayetlerle pekıştırmışsın yüreğıne saglık

 • Ramazan uslu
  2 Nisan 2021 Cuma

  Maşaallah çok güzel olmuş

 • Emine
  31 Mart 2021 Çarşamba

 • Asuman
  31 Mart 2021 Çarşamba

  Dünyayı sevgi kurtaracak. emeğinize sağlık.

 • Aslan
  30 Mart 2021 Salı

 • Arıf bılir
  30 Mart 2021 Salı

  Daha gidilecek yerlerimiz var şu sohbetinizi dinler gideriz coştukça şarkılar, türküler, sazlar rakı mı, şarap mı, içer gideriz geçse de umudun baharı yazı gözlerde kalıyor yaşanmış izi kimseler kınamaz burada bizi ne varsa hesabı öder gideriz söyleyecek sözü olan anlatsın isterse içine yalan da katsın yeter ki kendinden, bizden söz etsin yalanı doğruyu sezer gideriz neler gördük neler bu güne kadar daha gidilecek yerlerimiz var bizi buralarda unutamazlar kalacak bir türkü söyler gideriz sevgiye var olduk sevdik sevildik kavgalara girdik öldük, dirildik bir anlam fırını içinde piştik anlamlı güzeli sever gideriz ne varsa hesabı öder gideriz kalacak bir türkü söyler gideriz

 • Eymen
  30 Mart 2021 Salı

  Maşaallah çok güzel ve anlamlı .gerçekten sizden öğreneceğim çok şey var allah senden razı olsun inşaallah. devamını diliyorum inşaallah

 • Mehmet kılan
  30 Mart 2021 Salı

  Diğer yazınızı merakla bekliyorum

 • Adil özmeriç
  30 Mart 2021 Salı

  Sevgi bu kadar güzel anlatılabilirdi

 • Berna kozan
  30 Mart 2021 Salı

  Tebriklet

 • Gökmen
  30 Mart 2021 Salı

  Güzel ve etkileyici bir yazı olmuş. her şeyin başı sevgi. emeklerinize sağlık.


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Uçak hat bakım mahalli kiralama ihalesi yapılacaktır
Uçak hat bakım mahalli kiralama ihalesi yapılacaktır
TOROSLARDA MANTAR AVI BAŞLADI
TOROSLARDA MANTAR AVI BAŞLADI