AK PARTİ YÖNETİCİSİNDEN AK PARTİYE ELEŞTİRİ

AK PARTİ YÖNETİCİSİNDEN AK PARTİYE ELEŞTİRİ

EREĞLİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI ABDULLAH ÇELİK’TEN TARIM VE HAYVANCILIKTA YAŞANAN OLUMSUZLUKLARA ELEŞTİRİ

AK PARTİ YÖNETİCİSİNDEN AK PARTİYE ELEŞTİRİ
2020-05-01 03:00:09

AK Partiye bağlılığı ile bilinen Ak Parti Yönetim kurulu üyesi ve Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, Merhaba Gazetesine yaptığı açıklama ile bıçağın kemiğe dayandığını ima etmiş.

Merhaba Gazetesinin haberini aynın yayınlıyoruz:

Çiftlikler bir bir kapanıyor!
Besicileringirdi maliyetleri altında ezildiğini söyleyen Ereğli Ziraat Odası Başkanı ve besici Abdullah Çelik, Son 1 buçuk 2 yıl içinde Ereğli'de kapanan çiftlik sayısında inanılmaz artış var. Bu gidişat daha ne kadar sürecek? dedi.
Çiftlikler bir bir kapanıyor!
Yem fiyatlarındaki artışın önüne bir türlü geçilemiyor. Son 1 ay içinde yem fiyatlarına yüzde 20-25 oranında zam geldi. Gırtlağına kadar borçlu olan besici, artan girdi maliyetleri altında iyice ezildi. Elektrik, ilaç ve diğer kalemlerdeki fahiş fiyat artışları, besicinin belini büktü. Çoğu besici, ağır girdi maliyetini kaldıramadığı gerekçesi ile hayvanlarını kesime göndermeyi planlıyor. Türkiye'de süt üretiminde lider olan, 200 bine yakın büyükbaş, 150 bine yakın da kayıtlı küçükbaş hayvanı bulunan Ereğli'de son 1 buçuk-2 yıl içinde çok büyük çiftliklerin kapanması da Türkiye'de tarım ve hayvancılığa yeterince destek verilmediği gerçeğini gözler önüne seriyor. Besiciler ise bugün her zamankinden daha fazla hükümetten destek beklediğini ifade ediyor. Besiciler, Böyle giderse, hayvancılık sektörü büyük bir krizin içine girecek diyor.

FABRİKALAR PARAYI KOYACAK YER BULAMIYOR!

Ereğli Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda besici olan Abdullah Çelik, yem fiyatlarındaki artış ile birlikte sıkıntılı bir sürece girdiklerini dile getirdi. Bir ayda yemin kilogram fiyatı yüzde 20-25 oranında zam geldiğini aktaran Çelik, 500-600 hayvanlık bir işletmede yem gideri aylık ekstra 35-40 binleri buldu. Son 1 ay içinde yeme aşırı zam geldi. Girdi maliyetleri arttı dedi. Yemin çuval fiyatının 1 ay önce 72 ile 75 TL arasında seyrettiğini, bugün ise 100 TL'ye dayandığının altını çizen Çelik, Fiyat artışına gerçekten biz de anlam veremiyoruz. Arpanın, mısırın fiyatı aynı, yem fiyatı her gün yükseliyor. Ham maddeden bahsediliyor, döviz kurundaki artış gerekçe gösteriliyor. Bakın bu süreçte yem fabrikaları gerçekten de parayı koyacak yer bulamıyor. Bir zahmet bu fabrikalarda geçtiğimiz şu sıkıntılı süreçte elini taşın altına koysun. 1 yıllık yem satıyorlar. Biz, süt parasını 55 günde bir alır haldeyiz. İşin içinde olduğumuz için neyin ne olduğunu biliyoruz, stres içindeyiz. Bu fabrikaların denetlenmesi gerekir. Bir fabrika zam yaptı mı, ardından hemen bütün fabrikalar yapıyor. Fabrikalar, bu kadar para kazanamaz şeklinde konuştu.

İLÇE YÖNETİMİNDEYİM AMA AK PARTİ'NİN YAPTIĞI YANLIŞ

Bir kamyon yem, 50 bin TL'yi buldu. Besicinin zaten borcu var diyen Başkan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: Böyle giderse ineklerimizi kesime göndereceğiz. Damızlıklar kesilmeye başlanacak. Şuan en kârlı iş hayvanların kesime gönderilmesi. Yem maliyeti altında besiciler eziliyor. Zaten sığırdaki en büyük maliyeti yem oluşturuyor. Şuan ette sıkıntılı. Dışarıdan getirilmediği için karkas kesim 38-39'a çıktı. Besici bittikten sonra üretim hayali neye yarayacak?Besiciler zor durumda. Ben, aynı zamanda AK Parti Ereğli İlçe yönetimindeyim. Fakat açıklanan destek paketinde besiciye ve çiftçiye bir şey verilmediğini de söylerim. Benim 35 bin üyem var. Beni arayan arayana. 'Bize destek verilmiyor' diyorlar, haklılar.

ÇOK BÜYÜK ÇİFTLİKLER KAPANDI!

Yem fiyatlarındaki bu artışa müdahale edilmediği sürece artışların devam edeceğini öngördüklerini kaydeden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: Ereğli'de 190 bin büyükbaş hayvan var. 140-160 bin arası da küçükbaş hayvanımız var. Türkiye'nin süt üretiminde lider konumdayız. Bu artışlar devam ederse, çok zora gireceğiz. Yoncanın tonunu 700-800 TL'ye alıyorduk, ihracat yaptılar şimdi bin 400 TL'ye yonca alıyoruz. Sapı bin liraya alıyoruz. Elektrik fiyatları uçtu, ilaç maliyetleri arttı. Ereğli'de büyük çiftlikler kapandı. Son 1 buçuk 2 yıl içinde kapanan çiftlik sayısında inanılmaz artış var. 7 bin hayvanı olan çiftlikler bile iflas etti. Bu gidişat daha ne kadar sürecek?
EMRE ÖZGÜL - MERHABA

AK PARTİ YÖNETİCİSİNDEN AK PARTİYE ELEŞTİRİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 62066

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Özel Simya öğrencileri çevreyi tanıyor
Hamza Yerlikaya Spor  Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı   
Hamza Yerlikaya Spor Lisesi’nden ‘gel’ çağrısı