Abdullah Çelik çiftçilerin ekim hazırlığına başladığını söyledi

Abdullah Çelik çiftçilerin ekim hazırlığına başladığını söyledi

Ekim ayı yaklaştı, çiftçiler, ekim hazırlıklarına başladı

Abdullah Çelik çiftçilerin ekim hazırlığına başladığını söyledi
2021-09-19 00:21:58

Türkiyenin tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip bölgelerinden olan Ereğlide bölge çiftçisi ekim ayında ekeceği tarlasının ekim hazırlıklarına başladı.
Çiftçiler, ekecekleri tarlaları, dizkara ve kazayağı ve ile sürerek şimdiden ekim için hazırlıklar yapıyor.
Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, yaptığı açıklamada; bölgelerinde çiftçilerin yaklaşan ekim ayı öncesi şimdiden tarlalarının sürüm işlemlerini yaparak ekim hazırlıklarına başladığını söyledi.
EKİM AYININ SONLARI TERCİH EDİLMELİ
Başkan Çelik, hububat ekimi için Ekim ayının sonlarının tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
Ereğli Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, Bölgemizde; tarım, hububat ağırlıklı, yani buğday ve arpa ekimi yapılmaktadır. Şu sıralar çiftçilerimiz tarlasını hububat ekimi için hazır hale getiriyor. Bir yandan tarlasını kazayağıyla, sürerken diğer yandan diz kara ve tapanla düzleyerek ekime elverişli olması için yoğun uğraş vermektedir. Bölgemizde ekim aylarında yağışların geç başlaması nedeniyle çiftçilerimizden hububat ekimlerini en az ekim ayının 20sinden sonra yapmalarını istiyoruz. Hububatı ne kadar geç ekersek o kadar iyi olur. Çünkü ekim yapacağımız tohumluklar bu yılın ürünü yani yeni ürün olduğu için, toprağa atıldığı zaman yağmur geç yağarsa tohumun kalitesini oldukça düşürüyor. Fakat geç ekildiği takdirde yağışların da başlamasıyla tohum özelliğini, kalitesini bozmadan oluşmaya başlayacaktır. Sulu arazilerde çiftçilerin yağışları beklemesine gerek yok. Bunu iyi hesaplamak gerekir. diye konuştu.
Girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Çelik, Çiftçilerimiz haklı olarak girdi maliyetlerinin yüksek olmasından yakınıyor. Geçen yıl gübre fiyatları ile bu yıl arasında fark var. Şuan çiftçilerimiz gübresini temin etmeden tarlasını ekime hazırlıyor.
Başta Tarım Bakanlığımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız yaklaşan ekim ayı öncesi çiftçilerimize destek olursa, çiftçimizde tarlasının ekimini yapar. diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 11509

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ARCİ BURGER EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN..
ARCİ BURGER EREĞLİ’YE HAYIRLI OLSUN..
Başkan Altay Konya’da Örnek Bir Uygulamayı Daha Başlattı
Başkan Altay Konya’da Örnek Bir Uygulamayı Daha Başlattı