Kapat !
Veysel Gönülal’dan Ziraat Bankası Genel Müdürünün Açıklamalarına Tepki

Veysel Gönülal'dan Ziraat Bankası Genel Müdürünün Açıklamalarına Tepki

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI GÖNÜLAL ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA HABERİN YOK MU DİYE SORDU

Veysel Gönülal’dan Ziraat Bankası Genel Müdürünün Açıklamalarına Tepki
2022-01-15 12:53:55

Veysel Gönülal'dan Ziraat Bankası Genel Müdürünün Açıklamalarına Tepki...
ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA HABERİN YOKMU?
CHP Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Adana Sanayi Odasında (ADASO) iş insanlarının katılımıyla düzenlenen reel sektörün sorunları ve finansman talepleri konulu toplantıda açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakarın çiftçilerin kredilerin yüzde 99unu ödediği şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.
Gönülal, Ziraat Bankası Müdürü Çakar Tarımsal kesimi finanse eden banka olduklarını kaydettiği konuşmasında, Bugün itibarıyla Türkiyede tarımın finansmanı için 160 milyar TL civarında kredi kullandırmış durumda. Bunun 110 milyar TLsini Ziraat Bankası tek başına kullandırmış. Bunun 89 milyarı TLsi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sübvanse edilen bir kredi. Tamamının faiz oranı yüzde 10 ve altında. Hatta hayvancılıkta 100 bin, bitkisel üretimde 50 bine kadarki kredileri de biz sıfır faizli kullandırıyoruz. Sıfır faizli kredilerin total rakam içindeki payı 28,5 milyar TL. Takibe düşme oranına bakıldığında 2021de bankamızın tarımsal kredilerdeki takip oranı yüzde 0,98dir, yani yüzde 1. Tarıma verdiğimiz kredilerle müşterilerimiz hamdolsun kazanıyor ve paralarını ödüyorlar. Tarım kesiminde dünyada iklim değişikliğiyle belli dönemlerde bazı sıkıntılar olsa bile aslında yönetilemeyecek herhangi bir durum söz konusu değil. Onlar da para kazanıyorlar ki kredilerin geri ödeme oranı yüzde 99 olduğunu söyledi.
ÇİFTÇİLERİN DURUMU İYİYSE İSYAN EDENLER HANGİ ÜLKENİN KÖYLÜLERİ?
Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakarın, açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Gönülal, Sayın Müdürün çiftçilerin durumundan haberi yok galiba. Borç yükü altında ezilen çiftçinin kullandığı borçları ödemek için tarlasını sattığından haberi yok galiba. Tarlasına, traktörüne haciz işlemlerinden haberi yok galiba. Mazot, gübre, tohum fiyatlarının zirve yaptığı bir ortamda çiftçilerin borcunu ödemek için tarlasını ekmediğinden haberi yok galiba. Bağını bozup ağaçlarını söken üreticinin üretimden vazgeçtiğinden haberi yok galiba. Sayın Müdürün verdiği rakamlar galiba TUİK gibi talimatlarla veriliyor. Bu ülkenin gerçeklerini görmezden gelmek birilerine el pençe divan durmaktır diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 82727

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!