Kapat !
VEYSEL GÖNÜLAL ZAM FAİZ ENFLASYON SARMALINI ANLATTI

VEYSEL GÖNÜLAL ZAM FAİZ ENFLASYON SARMALINI ANLATTI

CHP Ereğli ilçe başkanı Veysel Gönülal zam faiz enflasyon sarmalı konusunda açıklama yaptı

VEYSEL GÖNÜLAL ZAM FAİZ ENFLASYON SARMALINI ANLATTI
2022-01-06 12:08:57

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, yeni yılla birlikte zamların ardı ardına geldiğini kaydederek, yapılan zamların ülkede yaşanan enflasyonun ekonomik bir başarısızlık olduğunu söyledi.
Gönülal, yaptığı açıklamada; "2022 yılana kar yağışı olmadan girdik. Kar yağmadı ama zamlar yağıyor. Elektriğe, doğalgaza, petrol ürünlerine, alkole, sigaraya, açıkçası iğneden ipliğe gelen fahiş zamlar kar soğukluğunu aratmadı.
TÜİKin yaptığı açıklamada, tüketici enflasyonu %36,08, üretici enflasyonu %79,89 olarak açıkladı. Yeni yılda gelen zamlarla üretici enflasyonun yüksekliği, enflasyonun önümüzdeki aylarda %50nin üstüne tırmanacağının bir göstergesidir. Üreticinin enerji maliyet %130. İşçi ücretleri %50 artışı İle kullandığımız bütün ürünler zam olarak vatandaşımıza yansıyacaktır. Cumhurbaşkanlığı sistemi ve Sayın Erdoğan'ın ön gördüğü tek adam rejimi güveni kaybetmiştir. Zam, faiz, enflasyon, sarmalına sıkışmış umarsız tek adam rejimi ile karşı karşıyayız.
Enflasyonun köpüğünü alacağız sözleri, popülist bir söylemdir. Enflasyonun köpüğü olmaz. Ülkemizde yaşanan enflasyon ekonomik başarısızlığının bir gerçeğidir. Enflasyonun yüksek olması, halkın alım gücünün düşmesinin bir göstergesidir.
Enflasyonun yükselmesi faizin yükselmesi demektir. Enflasyonun yükselmesi en çok dar ve sabit gelirli vatandaşların daha çok ezilmesi demektir. Din ve milliyetçilik söylemleriniz bu gerçekleri örtmeye yetmeyecektir.
Hazinemiz %24 ile borçlanırken Merkez Bankası politika faizini talimatla %14e düşürmesini şaşkınlıkla izliyoruz; Faizin %14 enflasyonun %36 olduğu bir ekonomik modelin mimarı oldular. Ekonomistler bu durumu şaşkınlıkla takip ediyorlar
Gübreye gelen %400, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin %120, zirai ilaçlara %100, damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine gelen %200 artışlar önümüzdeki dönemde çiftçinin çok ciddi üretim sorunuyla karşı karşıya kalacağını göstermektedir. Çiftçilerin gübre kullanımı düşecek ve üretim azalacaktır. Hükümet dışarıdan daha çok tarım ürünleri ithal etmek zorunda kalacaktır. Gıda sorunu güvenlik sorundur. İvedi bir şekilde çözüm bulunmak zorundadır. Hükümetin ne yazık ki bu konularda bir çalışması olduğunu görmüyoruz. Ereğli de kapalı sulama sistemi çok hızlı bir şekilde bitirilmeli. Yeraltı sularımız aşırı kullanımdan dolayı hızlı bir şekilde azalmaktadır. Su bölgemiz ve ülkemiz için hayati önem taşımaktadır Çiftçiye acilen gübre desteği yapılmalı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
20 Aralık gecesi dövizde yaşanan olaylarla ilgili CHP ve İyi partinin verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedilmiştir. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz? Ya da neden korkuluyor?
20 Aralık gecesi dövizleri kimler alım satım yapmıştır? Kimler milyonlarca dolar kazanmıştır? Halkın birikimlerini bir gecede nasıl başkalarının cebine hortumlandı? Çalanlar bunun hesabı bir gün halkımıza vermek zorundadır.
Ekonomik anlamda verdiğiniz vaatleri hiçbirini yerine getirmediniz. Millet bu gerçeği artık görüyor. İlk seçimde gideceksiniz.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez maden ihracatının 5,9 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. Yeraltı kaynaklarımız katma değer üretmeden yurtdışına satılması sevinilecek değil bilakis üzülecek bir olaydır. Döviz kurunun yüksek olması ürünlerimizin yok pahasına satılmasına neden olmaktadır. Kısa vade de döviz girişi sevinilecek bir haber gibi gözükse de uzun vadede çok büyük kayıplara neden olacaktır.
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ekonomi gündemini saptırmak için partimize ve genel başkanımıza ağır cümleler kullanmaktadır. 15 Temmuz hatırlatmaları bizleri doğru bildiğimizi söylemekten ve yapmaktan alıkoymayacaktır" dedi.

VEYSEL GÖNÜLAL ZAM FAİZ ENFLASYON SARMALINI ANLATTI

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 42393

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!