VEYSEL GÖNÜLAL: ULUSAL SÜT KONSEYİ GERÇEKLERİ GÖRMÜYOR

VEYSEL GÖNÜLAL: ULUSAL SÜT KONSEYİ GERÇEKLERİ GÖRMÜYOR

.

VEYSEL GÖNÜLAL: ULUSAL SÜT KONSEYİ GERÇEKLERİ GÖRMÜYOR
2021-06-17 14:08:04

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Ulusal Süt Konbeyinin açıkladığı fiyatlara tepki gösterdi.
Gönülal açıklamasında;
Süt üreticileri, süt konseyinin alacağı kararı merakla bekliyordu. Açıklanan kararla süt fiyatının 3,20 TL olarak açıklanması süt üreticilerini üzmüştür. Bir şişe su bir litre süt fiyatını geçmiştir. İlaç fiyatlarının artışı, sapın 1 lira, yonca 1,5 lira olması, yemin torbası 150 lirayı aşması üreticiyi nefes alamaz duruma getiriştir. Bu fiyatlarla süt üreticinin ayakta kalması mümkün değildir.
Süt üreticileri çığlığını görmezden gelen hükümet, üreticiyi kaderine terk etmiştir. Yem fiyatlarına Mayıs ayında 4 kez zam gelmiştir. Süt fiyatına müdahale eden konsey, yem fiyatının serbest olmasını seyretmektedir. Bu koşullarda süt üreticileri ineklerini kesime göndermek zorunda bırakılıyor. Çevremizde gördüğümüz birçok çiftlik hayvan varlığını bitirmiştir. Çiftlikler satışa çıkarılmıştır. Toprağından ve hayvanlarından kopan insanlar, asgari ücretle iş aramak için şehirlerin yolunu tutmaktadır.
Süt üreticisi yalnızdır, sahipsizdir. STK başkanları, üreticiler için demeç vermekten bile korkar olmuşlardır. Süt konseyinde, süt üreticiler çoğunluk olarak temsil edilmelidir.
Kesimhanelere giderlerse ineklerin nasıl kesildiğine şahit olurlar. Hayvancılık çökerse ayağa kaldırmak için 10 yıl zaman ve emek ister. Dışarıdan getirilen et, süt ve havanla başka ülkelerin üreticilerini desteklerisiniz. Tarım ve hayvancılığın her bölgede yapılabildiği bir ülkede tarım ve hayvancılık ürünlerini ithal edilmesi yönetenlerin ayıbıdır.
Üretici sizden istediği süt fiyatı sabit kalıyorsa yem fiyatlarının da sabit kalmasıdır. Bu hükümetin üreticiyi düşünmesi ve desteklemesi gibi bir olay yoktur.
Parayı betona gömen bir anlayış bir gün betonun karın doyurmadığını anlayacaktır.
Süt üreticileri hakkınızı ancak bilinçli ve örgütlü bir güçle alabilirsiniz.
Cumhuriyet Halk Partisi
Ereğli Ilçe Başkanı
Veysel Gönülal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 99464

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
BURAK SERPEK: BİZDE VELİ TOPLANTILARI BÖYLE
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki
Halil Etyemez’den Kılıçdaroğlu’na Tepki