Kapat !
Veysel Gönülal İddialara Dikkat Çekti

Veysel Gönülal İddialara Dikkat Çekti

CHP EREĞLİ İLÇE BAŞKANI GÖNÜLAL, SUYA DİKKAT UYARISI YAPTI

Veysel Gönülal İddialara Dikkat Çekti
2022-05-22 09:26:36

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, geçtiğimiz günlerde Ereğlide yaşanan salgınla alakalı Ereğli içme suyunda 2 çeşit virüs bulunduğu iddiasının ilçe gündeminin en önemli konusu olduğunu söyledi.

Gönülal, KOSKİ içme suyundan numune alarak yaptığı incelemelerin sonuçlarını açıkladı ve sonucun temiz olduğu yönünde açıklama yaptı. İddialara göre içme suyundan alınan numunelerin Ankara'da da tahlil ettirildiği ve oradan da bir raporun geldiği ve bu raporda Ereğli içme suyunun temiz olmadığı söyleniyor dedi.

Suyun içerisinde 2 çeşit virüs bulunduğu iddiası var diyen Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Veysel Gönülal, İddialara göre o virüslü suda bırakın meyve sebze yıkamayı, diş bile fırçalanmaz. Konu hakkında ilgili makamlardan açıklama bekliyoruz diye konuştu.

Gönülal yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Suda ne olabilir?

1) Escherichia coli "koli basili" tabir edilen E. coli bakterisinin en zararlı tipi sayılır; bir gıda zehirlenmesi etmeni olup hemorajik kolit denen hastalığa neden olur. Enfeksiyon bağırsak krampları ile başlar, bunu önce sulu ishal, sonra da çoğu zaman kanlı ishal izler. Bazen küçük çocuklarda hemolitik Uremik sendrom olarak adlandırılan böbrek yetmezliği meydan gelir. Genelde bu bakteriyi içeren kıyma etin az pişirilerek yenmesi sonucu hasta olunur. Bakteri ayrıca kişiden kişiye dokunma yoluyla, pastörize edilmemiş süt içmekle, bakterinin karıştığı suyla sulanmış sebze veya meyvelerin yenmesiyle, böyle suda yüzmek veya onu içmek yoluyla da bulaşır.

2) Pozitif polaritelissRNA virüsleri

Norovirus

Yiyecekler aracılığıyla vücuda girerek, şiddetli kusma, ishal yapar. Bulaşıcıdır, 4 yaş altındaki bebeklerin bu enfeksiyona yakalanma olasılıkları yüksektir. Temizlik kurallarına uyularak koruma sağlanır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 82684

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ZENGEN GOL OLUP YAĞDI
ZENGEN GOL OLUP YAĞDI
EREĞLİ’DE EĞLENCE TAVAN YAPTI
EREĞLİ’DE EĞLENCE TAVAN YAPTI