Veysel Gönülal, “Kendi doymayan çiftçi bir ülkeyi nasıl doyuracak”

Veysel Gönülal, “Kendi doymayan çiftçi bir ülkeyi nasıl doyuracak”

CHP Ereğli ilçe başkanı Veysel Gönülal çiftçilerin doyması halinde ülkenin kalkınacağını söyledi

Veysel Gönülal, “Kendi doymayan çiftçi bir ülkeyi nasıl doyuracak”
2022-03-29 12:58:36

CHP İlçe Başkanı Veysel Gönülal, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçinin Tokatta, Biz üreticilerimizden ekilmedik bir karış toprak, dikilmedik tek bir fidan, ahırımızda, ağılımızda, kümesimizde barındırmadık tek bir hayvan bırakmamalarını hassaten rica ediyoruz, üretmeden tüketmek yok diye üreticilere hitap ettiğini kaydederek, Sayın Bakan çiftçinin ekim gücünün kalmadığını bilmiyor galiba dedi.

Gönülal, Tarımda Türkiyenin geldiği nokta üreten değil, ithal eden ülke konumudur. Bu konuma ise AK Partinin yanlış tarım politikaları getirmiştir. Türk tarımını ayağa kaldırmak, üretim ve verimi artırmak için herkese önemli sorumluluklar düşüyor. Tarım ve Orman Bakanı sayın Kirişçinin bu anlamda açıklaması doğru ancak yanlış olan çiftçinin ekim gücü, üretim gücü bitmiştir. Sayın bakan bunu bilmiyor yada görmüyor mu? diye konuştu.

Türk çiftçisinin köyüne, tarlasına geri dönmesi için desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gönülal, Ne yazık ki, bugün çiftçimiz dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, tohumunu, elektriğini kullanıyor. Elde ettiği ürünü ise kar marjı en düşük şekilde yani yaptığı masrafla başa baş gelecek şekilde satıyor. Bu yüzden de tarlasından uzaklaşıyor. Türk çiftçisinin ürününe vermediğin ücretin 3-4 katını başka ülkelerin çiftçisi kazansın diye vererek ürün ihraç ediyorsun. Sonrada çıkıp Biz üreticilerimizden ekilmedik bir karış toprak, dikilmedik tek bir fidan, ahırımızda, ağılımızda, kümesimizde barındırmadık tek bir hayvan bırakmamalarını hassaten rica ediyoruz, üretmeden tüketmek yok diye meydanlara sesleniyorsunuz. Bu konuşmalardan önce çiftçinin borçlarını kapatın, ekim yapması için ucuz mazot, tohum, gübre, su, elektrik verin ki çiftçi bu ülkeyi doyursun. Kendi doymayan çiftçi bir ülkeyi nasıl doyuracak ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 98132

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Bilal Yiğit MHP’den Konya Milletvekili Aday Adayı
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor
Yarınların Hafızları Bilgehaneler’den Yetişiyor