UĞUR İBRAHİM ALTAY: BEDESTEN KONYANIN KALBİ

UĞUR İBRAHİM ALTAY: BEDESTEN KONYANIN KALBİ

2. “TARİHİ BEDESTEN ALIŞVERİŞ GÜNLERİ BÜYÜK COŞKUYLA BAŞLADI

UĞUR İBRAHİM ALTAY: BEDESTEN KONYANIN KALBİ
2023-08-12 05:50:50

Konya Büyükşehir Belediyesinin ticaretin canlanması ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tanıtılması amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri büyük bir coşkuyla başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, özellikle Konyalıların Bedesteni tekrar keşfetmeleri, çocuklarıyla, aileleriyle alışverişin keyfini yaşamaları ve Konyanın ruhunu yaşamaları adına etkinliğin çok önemli olduğunu belirterek, Konyadan ve Konya dışından herkesi Tarihi Bedesten Alışveriş Günlerine davet etti.


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri başladı.

Kapu Camiinde kılınan Cuma namazının ardından Bedesten içerisinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından Konya İl Müftüsü Ali Ögenin yaptığı dua ve kesilen kurdeleyle Tarihi Bedesten Alışveriş Günlerinin açılışı gerçekleştirildi.

BEDESTEN TİCARİ VE SOSYAL ANLAMDA KONYANIN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bir geleneği yaşatmak adına Tarihi Bedesten Alışveriş Günlerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bedesten bölgesinin Konyanın kalbi konumunda olduğuna dikkat çeken Başkan Altay, Hem ticari hem de sosyal anlamda Konyanın en önemli merkezlerden birisi burası. Özellikle son dönemde yapılan restorasyon çalışmalarıyla Bedestende ve Türbe Önü Çarşılarındaki alışverişi yeniden canlandırmaya gayret ediyoruz. Bu yapmış olduğumuz festival de aslında özellikle Konyalıların tekrar Bedesteni keşfetmeleri, yeniden çocuklarıyla, aileleriyle buradan alışverişin keyfini yaşamaları ve Konyanın ruhunu yaşamaları adına çok önemli diye konuştu.

ÜÇ GÜN BOYUNCA BURAYI BİR BAYRAM HAVASINA DÖNÜŞTÜRMEYİ ARZU EDİYORUZ

Sadece Konyadan değil, Konya dışından da insanların alışverişe gelmesini arzu ettiklerini kaydeden Başkan Altay, Sultan Alparslanın, Hazreti Mevlananın, Şeyh Sadrettin-i Konevinin ayak izlerinin bulunduğu yerlerdeyiz. Ahilik geleneğinin başlatıldığı merkezdeyiz ve buranın yeniden canlanması hepimiz için çok kıymetli ve önemli. Esnafımızdan da ricamız, gelenek olduğu üzere akşam ezanından sonra dükkanlarını kapatmamaları. Üç gün boyunca yatsı sonuna kadar burada ticaretin devam etmesini arzu ediyoruz. Bu vesileyle tüm Konyalıları ve civardaki vatandaşlarımızı Bedesten Alışveriş Festivaline katılmaya davet ediyorum. Sadece alışveriş için değil, bu bölgeyi tanımak, yeniden anlatmak için bir fırsat olarak değerlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece alışverişle ilgili programlar değil, onun haricinde mehteranımızın gösterileri, söyleşiler, konserler de olacak. Üç gün boyunca burayı bir bayram havasına dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Tarihi Bedesten Alışveriş Günlerini KONESOB ile beraber gerçekleştiriyoruz. Festivalimizin hayırlar getirmesini temenni ediyorum ifadelerini kullandı.

BAYKANDAN BAŞKAN ALTAYA TEŞEKKÜR

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Bedesteni yaşatmak üzere bu güzel geleneği canlandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Bilmeyenlerin, görmeyenlerin Bedesteni mutlaka bu üç günde de olsa ziyaret etmelerini temenni ediyorum. Hayırlı, bereketli bir üç gün temenni ediyorum. Rabbim esnafımıza bol, bereketli kazançlar nasip etsin. Buraya gelecek, gezecek, görecek vatandaşlarımıza da hayırlı güzel saatler geçirmelerini diliyorum açıklamasında bulundu.

TARİHİMİZE, KÜLTÜRÜMÜZE, GEÇMİŞİMİZE BİR SELAM VERME YÖNÜNDE BEDESTENDE OLMAK LAZIM

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Hem esnafımızın, eşrafımızın maişetlerini temin etmesi hem de burada tarihimize, kültürümüze, geçmişimize bir selam verme yönünde Bedestende olmak lazım. Bedesten denilince, ticari yönü elbette önemli ama aynı zamanda kültürel değerlerimizin yeni nesillere aktarılması yönünden çok önemli bir alandır. Bu kültürel değerlerin yaşatılmasında da hem esnaf odalarımızın hem Büyükşehir Belediye Başkanımızın gıyasetinde ilçe belediyelerimizle beraber esnaflarımıza bu türden festivallerle yapmış olduğu katkıyı, yardımı ben de takdirle karşılıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. Hayra, berekete vesile olsun cümlelerini kullandı.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak da ikincisi düzenlenen etkinlik dolayısıyla Başkan Altaya teşekkür etti.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile esnafların ve vatandaşların katıldığı açılışın ardından protokol mensupları misafirlere aşure ikram etti.

ÜÇ GÜN BOYUNCA PEK ÇOK ETKİNLİK ZİYARETÇİLERLE BULUŞACAK

Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri kapsamında; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, sanat uygulamaları, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Fotoğraf Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi yapılacak. Ayrıca etkinlik süresince unutulmaya yüz tutmuş meslekler de yeniden hatırlatılacak.

Esnafın yüzde 30a varan indirimler yapacağı Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri 13 Ağustos Pazar gününe kadar 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 53088

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ