UĞUR İBRAHİM ALTAY: ARITMA TESİSİ YARARLI OLDU

UĞUR İBRAHİM ALTAY: ARITMA TESİSİ YARARLI OLDU

Başkan Altay: “Kayasu Atıksu Arıtma Tesisi May Barajı’na Hayat Olacak”

UĞUR İBRAHİM ALTAY: ARITMA TESİSİ YARARLI OLDU
2022-09-07 11:57:07
İzlenme : 7262

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Akören ilçesinde Kayasu Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapımını tamamladıklarını belirterek, Akören Kayasu Mahallesi ile Meram Çukurçimen ve Yeşiltekke mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtıldıktan sonra tarımsal amaçlı kullanım için May Barajına deşarj edileceğini, böylece May Barajının korunmuş olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Akörene yeni biyolojik atık su arıtma tesisi kazandırdı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Akören ilçesi Kayasu Mahallesine modern teknolojilerin kullanıldığı, günümüz şartlarını sağlayabilecek kapasitede ve arıtılmış suyun tekrar kullanılabileceği yeni bir tesisin kurulduğunu duyurdu.

3 YERLEŞİM BİRİMİNE HİZMET VERECEK

Akören ilçesi Kayasu, Meram ilçesi Çukurçimen ve Yeşiltekke mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtılması için gerekli çalışmalara başlandığını belirten Başkan Altay, Akören İlçesi Kayasu Mahallesinde yapımı tamamlanan tesisin kapasitesi 400 metreküp/gündür. Atık sular biyolojik olarak arıtıldıktan sonra tarımsal sulama amaçlı kullanılabilecektir. Tesiste koku giderim ünitesi de mevcuttur dedi.

TESİSLE BİRLİKTE MAY BARAJI KORUNACAK

Tesisin hizmet edeceği yerleşim yerlerinden kaynaklanan atık suların arıtıldıktan sonra bölgede bulunan May Barajına deşarj edileceğini kaydeden Başkan Altay, tesisin yapılmasıyla beraber May Barajının korunmasına da hizmet edileceğini ifade etti.

İLK YAPILAN ATIKSU ARITMA TESİSİ DE FAALİYETTE

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında devri alınan Akören merkeze hizmet veren atık su arıtma tesisi de faaliyetine devam ediyor. Tekrar aktif hale getirilmesi için KOSKİ tarafından 2014 yılında işletmeye alınan tesiste revizyon çalışmaları yapılmıştı.

UĞUR İBRAHİM ALTAY: ARITMA TESİSİ YARARLI OLDU

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 42901

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ’DE SOYGUN GİRİŞİMİ...
EREĞLİ’DE SOYGUN GİRİŞİMİ...
Bahtiyar Filorinalı Yurtman: “Temamız, Sağlık İçin Mimarlık”
Bahtiyar Filorinalı Yurtman: “Temamız, Sağlık İçin Mimarlık”