Kapat !
TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY YOLCULUĞU KONYA BİLİM MERKEZİ’NDE İZLENDİ

TÜRKİYE'NİN İNSANLI İLK UZAY YOLCULUĞU KONYA BİLİM MERKEZİ’NDE İZLENDİ

TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY YOLCULUĞU KONYA BİLİM MERKEZİ’NDE HEYECANLA TAKİP EDİLDİ

TÜRKİYE’NİN İNSANLI İLK UZAY YOLCULUĞU KONYA BİLİM MERKEZİ’NDE İZLENDİ
2024-01-19 12:45:59

Milli Uzay Programı'nın ilk ayağı olan "ilk insanlı uzay misyonu" kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın yolculuğu, Konya Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı Türkiyenin TÜBİTAK destekli ilk ve en büyük bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezinde de heyecanla takip edildi.
İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu Konya Bilim Merkezinde 7den 70e bilim ve uzay meraklıları tarafından da ilgiyle takip edildi.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Türkiyenin TÜBİTAK destekli ilk ve en büyük bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi içerisinde kurulan dev ekrandan tarihi anları takip eden öğrenciler ve aileleri, fırlatma töreninin büyük heyecanına ortak oldu.
Bilim ve uzay meraklısı öğrenciler ve aileleri için Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu öncesinde gün içerisinde roket devre, gökyüzü bulmacası, sanal gerçeklik gibi çeşitli atölyeler gerçekleştirildi. Ayrıca Dr. Emre Sermutlu, uzay konulu bir söyleşi de yapıldı.
Saatler 00.49u gösterdiğinde ise Alper Gezeravcı'nın, Amerika Floridadaki Kennedy Hava Üssünden havalanarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru başlayan yolculuğuna şahitlik eden öğrenciler ve aileleri, bu tarihi anları cep telefonlarıyla da kaydetti.
TARİHİ ANA ŞAHİTLİK EDEN KONYALILAR GURUR DOLU
Konya Bilim Merkezindeki etkinliğe katılanlardan Hasan Kayacı, ailesiyle beraber bu tarihi ana şahitlik etmenin gurur verici olduğunu söyledi.
7 yaşındaki Ayaz da etkinliğe ailesiyle birlikte katıldığını belirterek, "İlk insanlı uzay misyonu" kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen ilk Türk astronot Gezeravcı'nın yolculuğuna küçük yaşta şahit olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.
66 yaşındaki Raci Ceylan da yıllardır süregelen bir hayalin gerçekleşmesinin büyük mutluluk ve gurur verici olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Türkiyenin daha da iyi konumlara geleceğine inandığını vurgulayan Ceylan, gerçekleşen bu yolculuğun bir dönüm noktası olduğuna dikkati çekti.
KONYA BİLİM MERKEZİNDE BİLİM VE UZAY TEMALI ETKİNLİKLER
Konya Bilim Merkezi tarafından yaklaşık 500 kişiden oluşan katılımcı kitlesine yönelik hazırlanan Türkiyenin ilk insanlı uzay misyonu programı kapsamında ayrıca ana bina içerisinde astronomi temalı atölye çalışmaları, bilimsel söyleşi etkinliği ve ödüllü bilgi yarışması yapıldı. Katılımcılar için planetaryum alanında gökyüzü sunumu, film gösterimi ve teleskoplarla gökyüzü gözlem etkinliği de düzenlendi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 47109

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZGÜVEN BERAT KANDİLİNİ HEMŞERİLERİ İLE KUTLADI
ÖZGÜVEN BERAT KANDİLİNİ HEMŞERİLERİ İLE KUTLADI
AZİZİYE KONVOYLA KARŞILADI
AZİZİYE KONVOYLA KARŞILADI