Türkiye’nin en büyüğü Karapınar’da

Türkiye’nin en büyüğü Karapınar’da

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali 271 MW kapasiteyle şimdiden Türkiye’nin en büyüğü oldu

Türkiye’nin en büyüğü Karapınar’da
2021-06-11 16:09:50
İzlenme : 392

Kalyon Holdingin yerli ve yenilenebilir enerji ihtiyacına yönelik olarak gerçekleştirdiği Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santralinin birinci fazı tamamlandı. Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasında üretilen yerli panellerle 271 MW kapasiteye ulaşan santral şimdiden Türkiyenin en büyük güneş enerjisi santrali oldu. Tamamlandığında 1000 MW kapasiteyle, Avrupanın en büyük, dünyanınsa en büyük 5 güneş enerjisi santralinden biri olacak dev yatırımın ilk fazının tamamlanması nedeniyle, 11 Haziran 2021 Cuma günü bir teknik gezi düzenlendi. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte üst düzey bürokratlar ve kent protokolünün katılımıyla gerçekleşen teknik inceleme gezisinde Santralin Yönetim ve Veri Merkezi olarak inşa edilecek ödüllü SCADA Binasının temeli de atıldı.

19 Ağustos 2020de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankarada açılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, yenilenebilir güneş enerjisi üretimi için gerekli teknolojinin Türkiyede üretilmesi amacıyla faaliyete geçmişti. Ar-Ge dahil olmak üzere güneş paneli üretiminin tüm aşamalarını tek bir çatı altında toplayan dünyanın ilk tam entegre güneş paneli üretim merkezi olan fabrika, öncelikle Konya-Karapınarda kurulan güneş santralinin panellerini üretmeye başladı. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 3.5 milyon adet güneş panelinin yer alacağı santral, 2 milyon kişinin evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak. Şu ana kadar 271 MW gücündeki 700 bin fotovoltaik panelin kurulumu yapılan santral, toplam kapasitenin yaklaşık yüzde 30una erişmesine rağmen şimdiden Türkiyenin en büyük güneş enerjisi üretim merkezi oldu.

SCADA Merkezi sektöre ve bilime hizmet edecek

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santralinde gerçekleştirilen teknik gezi öncesinde santralin yönetim binası olarak planlanan, aynı zamanda bilgi ve teknoloji üssü olarak hizmet verecek ödüllü SCADA Merkezi binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. SCADA Merkezinin, tasarımı ve işleviyle sektöre ve profesyonellere ilham veren simgesel bir yapı olması hedefleniyor. Mimari tasarımı Türkiye genelinde gerçekleştirilen tasarım yarışmasıyla belirlenen SCADA Merkezinde ziyarete gelen gruplara sunumların yapılacağı konferans salonları, atölyeler, üniversitelerden gelen araştırmacıların çalışmalarını sergileyeceği alanlar olacak. Güneş enerjisi alanına yapılan en

büyük ve en kapsamlı yatırımın kalbinde yer alacak bina, görüntüsü ve sunduğu olanaklarla yenilenebilir enerjinin, teknolojinin ve geleceğin bir yansıması niteliğinde olacak.

Verimlilik ve performans odaklı teknoloji yatırımları devam ediyor

Hem Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasında hem de Kalyon Karapınar GESte verimlilik ve performansı artırmaya yönelik AR-GE çalışmalarına öncelik veriliyor. 100den fazla mühendisin ve araştırmacının görev yaptığı Kalyon AR-GE Merkezi verimlilik odaklı teknolojilerin Türkiyede geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yürütüyor. Ayda 100 bin panel kurulumu yapılan ve 2022 sonunda tam kapasiteyle hizmet vermesi hedeflenen santraldegüneşi doğuşundan batışına takip eden ileri teknolojiye sahip paneller kullanılıyor. Bu sayede, yüzde 12 daha fazla elektrik üretimi sağlanabiliyor. Kullanılan panellerin her iki yüzüyle elektrik üretilebilmesi yaklaşık yüzde 15lik bir elektrik üretimini daha mümkün kılıyor. 5.516 metrekarelik alana kurulan AR-GE Açık Alan Test İstasyonu modüllerin performans ve verimliliklerini test etmek amacıyla hizmet veriyor. Bu istasyonda iki yüzlü ve tek yüzlü hücrelerin enerji üretimindeki etkileri de araştırılıyor. Ayrıca, güneşlenme ve meteorolojik ölçüm istasyonlarıyla Konya bölgesinden ortam sıcaklığı, modül çalışma sıcaklıkları, basınç, nem, yağış, UV ısınma, rüzgar hızı ve yönü gibi veriler toplanarak performans değerleri inceleniyor ve meteorolojik veri tabanı oluşturuluyor. Santralin tam kapasiteyle üretime geçmesiyle Türkiyenin toplam enerji üretiminde güneş enerjisinin payını yüzde 20 oranında artıracak. Yıllık 1.5 milyon ton karbon emisyonunun ve 400 milyon dolar civarında döviz çıkışının önüne geçecek.

‘Güneş enerjisi alanındaki teknolojileri geliştirmeye devam edeceğiz

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Ankarada kurulan fabrikada üretilen güneş panellerinin eş zamanlı olarak Kalyon Karapınar GESin kurulumunda kullanılmaya başlandığını ve 9 ay gibi kısa bir sürede 271 MW güce ulaşan santralin şimdiden Türkiyenin en büyüğü olduğunu söyledi. Yenilenebilir enerjinin ve yerli üretimin Türkiyenin geleceği açısından hayati önem taşıdığının altını çizen Kalyoncu, Bundan sadece 6 yıl önce Türkiyenin sahip olduğu güneş enerjisi kurulu gücü 40 Megavattı. Devletimizin konuyu stratejik olarak ele almasıyla bu yatırımlar hayata geçebildi ve bu alanda Türkiye yeni bir sayfa açmış oldu. Fabrikamız üretime başlar başlamaz aynı gün Kalyon Karapınar GESin kurulumuna da başladık. Toplamda 1 milyar dolar yatırım ile kurulan Kalyon Karapınar GES tam kapasiteye ulaştığında Avrupanın en büyük, dünyanın ise en büyük 5 santralinden biri olacak. Tamamlandığında 1000 Megavat kurulu güce ulaşacak. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğündeki bu alan Türkiyenin çöl niteliğindeki bir bölgesi. Burada hem yerli enerji üretimine hem de çevreye büyük katkı sunacak bu projeyi hayata geçirmiş olduğumuz için gurur duyuyoruz. Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santralinin ülkemizin ekonomisine, çevreye ve geleceğimize önemli hizmetler sunacağına inanıyoruz. Yenilenebilir enerji, özellikle de güneş enerjisi ülkemizin geleceği için en önemli yatırımlardan biri. Hedefimiz sadece enerjiyi değil bu alanda gerekli teknolojiyi de üretmeye ve geliştirmeye devam ederek Türkiyeyi bu alanda hak ettiği yere taşımak dedi.

Türkiye’nin en büyüğü Karapınar’da
Türkiye’nin en büyüğü Karapınar’da

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 57560

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi