TOPLU ULAŞIMDA ÖRNEK ŞEHİR KONYA

TOPLU ULAŞIMDA ÖRNEK ŞEHİR KONYA

TOPLU ULAŞIMDA ÖRNEK ŞEHİR KONYA

TOPLU ULAŞIMDA ÖRNEK ŞEHİR KONYA
2024-04-24 19:08:02

Konyada toplu ulaşımın güçlenmesi için 181 yeni otobüsü filosuna dahil eden, yeni köprülü kavşaklar ve caddeler inşa eden Konya Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliğinin desteklediği, TÜBİTAK tarafından finanse edilen harita tabanlı uygulamalarla ulaşımla ilgili analizler gerçekleştiriyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Projede harita üzerinde oluşturulan ulaşım süreleri ile kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Büyükşehire ait toplu ulaşım araçlarıyla ne kadar sürede ulaşabileceği gösteriliyor. Proje şehrin toplu taşıma ağının daha etkin ve erişilebilir hale gelmesine de katkıda bulunacak ifadelerini kullandı.


Konya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda hizmet kalitesini artırmak amacıyla teknolojik imkanlardan yararlanarak harita tabanlı uygulamalar geliştiriyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konyada toplu ulaşımın güçlenmesi için bir taraftan 181 yeni otobüsü Büyükşehir Belediyesinin filosuna dahil ettiklerini bir taraftan da yeni köprülü kavşaklar ve caddeler açtıklarını anımsattı.

JUSTİCE PROJESİ AVRUPADA KONYA İLE BİRLİKTE 3 ŞEHİRDE UYGULANIYOR

Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hayata geçirdikleri uygulamalarla Türkiyeye model olmaya devam ettiklerini kaydeden Başkan Altay, Avrupa Birliğinin desteklediği ve TÜBİTAK tarafından finanse edilen Justice Projesine Konya Büyükşehir Belediyemiz ortak olarak katılıyor. Proje kapsamında toplu ulaşım erişilebilirliğini ve kapsayıcılığını artırmaya yönelik geliştirilen uygulamalardan biri de harita tabanlı analiz çalışmaları. Avrupada Brüksel ve Strazburgla birlikte projenin uygulandığı şehirlerden birisi de Konyamız. Hazırlanan yazılımla şehir merkezlerinde toplu ulaşım araçları kullanılarak belirli noktalara ulaşımla alakalı analizler gerçekleştiriliyor. Projede harita üzerinde oluşturulan ulaşım süreleri ile kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Büyükşehire ait toplu ulaşım araçlarıyla ne kadar sürede ulaşabileceği tespit ediliyor. Çalışmada ayrıca fiziksel ve görme engellilere yönelik de analizler bulunuyor diye konuştu.

Projenin şehir içi ulaşımın verimliliğini artıracağını ve trafik yoğunluğunun azalmasında etken olacağını vurgulayan Başkan Altay, Proje şehrin toplu taşıma ağının daha etkin ve erişilebilir hale gelmesine de katkıda bulunacak ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ DESTEKLİ JUSTİCE PROJESİ

Proje kapsamında harita üzerinde ulaşım süreleri farklı renk tonları ile gösterilmektedir. 0-10 dakika, 10-20 dakika, 20-30 dakika gibi 10 dakikalık ulaşım sürelerine göre oluşturulan harita çalışmalarında, kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Konya Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımda kullanılan otobüs ve tramvayları ile ne kadar bir sürede ulaşabileceği gösteriliyor. Bu çalışma, hem mevcut durumun daha da iyileştirilmesi hem de yeni yapılacak toplu ulaşım yatırımlarının, şehir ulaşımında nasıl bir etki oluşturacağına dair projeksiyonlar ortaya koyması açısından önem arz ediyor.

PROJE, DEZAVANTAJLI GRUPLARIN TOPLU ULAŞIMA ERİŞİLEBİRLİĞİNİ ARTIRACAK

Üç şehirde 36 ay sürecek Justice Projesi, temelde dezavantajlı grupların toplu ulaşım imkanlarına erişilebilirliğini artırmak ve daha kapsayıcı bir yaklaşımla toplu ulaşım sisteminin dizaynını amaçlıyor. Bu sebeple katılımcı bir anlayışla sivil toplum kuruluşlarının da katkıları ile fiziksel engelli, görme engelli, yaşlılar ve düşük gelir sahipleri ile birlikte toplu ulaşım yolculukları yapılarak onların da görüşleri proje çalışmalarının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 40524

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİLİ ÖĞRENCİLER KAAN VE HÜRKUŞ PİLOTLARI İLE TANIŞTI
EREĞLİLİ ÖĞRENCİLER KAAN VE HÜRKUŞ PİLOTLARI İLE TANIŞTI
ENGELLİLER ATATÜRK KÜLTÜR PARKI’NDA YARIŞTI
ENGELLİLER ATATÜRK KÜLTÜR PARKI’NDA YARIŞTI