TELEFONUNU GÖSTER LAFINA ÇOK KIZDILAR

TELEFONUNU GÖSTER LAFINA ÇOK KIZDILAR

Ya birde “bindiğin arabayı, oturduğun evi göster” deseydi

TELEFONUNU GÖSTER LAFINA ÇOK KIZDILAR
2021-12-08 21:30:18

Sosyal medyada sık sık gündeme gelen ve halkın tepkisini çeken Telefonunu Göster söylemi halk arasında çeşitli yorumlara neden oluyor.

Yine sosyal medyada Telefonunu Göster diyen bir vatandaşın ağzına telefon sokulması görüntüleri sosyal medyada dolaşıyor.

Telefonun lüks olmadığını, bir gereksinim olduğunu söyleyen Ereğli Şeker Fabrikası emeklisi Haluk Ergin, konu hakkında ilginç bir açıklama yaptı.

TC Hlk Ern açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bugün cebinizde akıllı telefon yoksa, en basit bir AVMye giremiyorsunuz. Mesela bankadan bir işlem yapmak için gününüzün en az iki saatini banka için harcamak zorundasınız. Her ay fatura ödemek için fatura merkezlerine gitmeniz gerekir. Örneğin yolunuzu mu kaybettiniz, telefonunuz yoksa saatleriniz yolu bulmakla harcanabilir. Ya da hastanız var ve en yakın hastaneyi bulmak için nasıl bir yol bulacağınızı bilmiyorsunuz. Veya depremde göçük altında kaldınız veya birisi size zarar verdi ve sizi bulmak istediklerinde konum bilgisine ulaşamazlar. İşte sokaktaki "telefonunu göster" diyen aptallar, insanın cebinde bir akıllı telefon olmasını lüks sanıyor. Oysa bu düzen ya da sistem sizi bir telefon sahibi olmaya mecbur bırakıyor, İşte o gerizekalı bu detayı bilmiyor, bilemiyor. Cebinizdeki telefonu, ev gibi, ayakkabı gibi, kazak ya da pantolon gibi bir gereksinim olduğunu bilmiyor, onun refah düzeyinin iyi olduğunu anlaması için bir kriter olduğunu düşünüyor. Oysa refah düzeyi yüksek olan bir toplumda kimsenin onlarca yardımcı uygulamayla dolu olan akıllı bir telefona ihtiyacı yoktur. Çünkü o insan sosyal bir insandır. Onun ülkesinde deprem olduğunda zaten canı güvendedir ya da hastalandığında doktor evine kadar gelir veya bir AVMye kod olmadan gidebilir ya da sosyalleşmek için kendisine verilen zaman diliminde bütün resmi ya da fatura işlerini rahat rahat halledebilir. Cebinde akıllı bir telefon olması o aptal için lüks olabilir ama bana göre de aptallık lükstür.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 48955

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DURAN ÖZBUDAK TONT KÖYÜNÜ SALLADI
DURAN ÖZBUDAK TONT KÖYÜNÜ SALLADI
UĞUR İBRAHİM ALTAY DAVET ETTİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY DAVET ETTİ