Şevki Kılınç:: Vatandaş bir bankadan alıp diğerine veriyor

Şevki Kılınç:: Vatandaş bir bankadan alıp diğerine veriyor

Gelecek Partisi Ereğli İlce Başkanı Şevki Kılıç vatandaşın bankalara mahkum edildiğini söyledi

Şevki Kılınç:: Vatandaş bir bankadan alıp diğerine veriyor
2021-06-08 04:35:44
İzlenme : 427

Gelecek Partisi Ereğli ilçe Başkanı Şevki Kılınç, esnafın ve vatandaşın pandemide iktidar tarafından yüzüstü bırakıldığını belirterek, Bu yılın ilk 4 ayında vatandaşlar tüketici kredisi ve kredi kartı borçları nedeniyle bankalara toplam 34,5 milyar lira faiz ödedi dedi. Bankaların aynı dönem 20,7 milyar lira kar ettiğini kaydeden Kılıç, borcunu borçla kapatmaktan başka çaresi olmayan esnafın ve vatandaşın bankaların birinden alıp birine verdiğini söyledi.

Gelecek Partisi Ereğli ilçe başkanı Şevki Kılınç, pandemide iktidar tarafından yüzüstü bırakılan esnafın ve vatandaşın sorunlarını dile getirmeye devam ediyor. Kılınç, borcunu borçla kapatmaktan başka çaresi olmayan esnafın ve vatandaşın bankalara çalıştığını söyledi.

VATANDAŞ 34.5 MİLYAR FAİZ ÖDEDİ
Kılınç, İktidarın doğrudan destek vermek yerine borçlandırmaya teşvik ettiği vatandaşların, bankalara ödediği faiz de artan borçlarına paralel olarak artıyor. BDDKnın verilerine göre bu yılın ilk dört aylık döneminde vatandaşlar tüketici kredisi ve kredi kartı borçları nedeniyle bankalara toplam 34,5 milyar lira faizödedi dedi. Bankaların verdiği kredilerin 3 trilyon 855 milyar liraya yükseldiğini kaydeden Şevki Kılınç, bankaların bu yılın ilk 4 ayında 20,7 milyar lira kar ettiğini bildirdi.

4 MİLYON 300 BİN KOBİ BORÇLU
KOBİlerin bankalara olan borcunun 939,1 milyar liraya yükseldiğini belirten Kılınç, bu kredilerin 57,2 milyar liralık kısmının bankalar tarafından takibe alınan kredilerden oluştuğunu ifade etti. Kılınç, bankalara borcu bulunan 4 milyon 229 bin KOBİden 280 bininin borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verildiğini söyledi.

ÇİFTÇİ DE BORÇLU
Kendisi de tarım sektörünün içinde bulunduğundan dolayı sektörün sorunlarını yakından bildiğini söyleyen Kılınç, Tarım sektörünün bankacılık sektörüne olan borçlarının 143,6 milyar liraya yükseldiğini belirterek, sektörün zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından takibe alınan kredi borcunun ise yaklaşık 4,9 milyar lira olduğunu kaydetti.

DESTEK DEĞİL, BORÇ
İcra ve iflas dairelerinde 22 milyon 98 bin dosya olduğunu söyleyen Kılınç, bu durumun dahi vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları göstermeye yettiğini vurguladı. Kılınç, "Pandemi döneminde verilen düşük faizli krediler bile, sanki vatandaşa destek gibi yansıtılıyor. Oysa artan faizlere rağmen vatandaş mecburen borçlanmaya devam ediyor. Vatandaş kredi-faiz sarmalında geçinmeye, esnaf dükkanını çevirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 30314

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR
KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR
İstanbul’dan Konya’ya Pedal Çevirdiler
İstanbul’dan Konya’ya Pedal Çevirdiler