Şevki Kılıç üreticinin yanında

Şevki Kılıç üreticinin yanında

Gelecek Partisi Ereğli İlce Başkanı Şevki Kılıç gündemine besici sorunlarını aldı...

Şevki Kılıç üreticinin yanında
2021-02-08 09:51:01
İzlenme : 916

Gelecek Partisi Ereğli İlce Başkanı Şevki Kılıç üretici sorunlarını değerlendirdiği yazılı basın açıklamısında şu ifadeleri kullandı

Kaliteli, bol ve ucuz yem olmadan hayvancılık yapılmaz. Etin kalitesini ve fiyatını en fazla etkileyen unsur, yemin kalitesi ve fiyatıdır. O zaman, tarım politikalarında yem üretimine çok ayrı bir yer vermek lazım.

Bu çerçevede meracılık ve yem bitkisi üretimi çok önemli. Bakın besi diyoruz. Yani işin başı hayvanı beslemek. Hayvanı ucuza ve kaliteli besleyemedikten sonra ne yaparsanız yapın boş. Yemi ithal eden ülkede hayvancılık olmaz. Bu kadar net.

Dünyada yem bitkisi üretimi ve meracılık tıpkı buğday eker gibi, arpa eker gibi profesyonel bir tarım dalı olarak yapılıyor. Biz öncelikle bu alana yatırım yapmak çok ciddi teşvikler vermek zorundayız.

#Üretici# #para# #kazanmalı#

Sorunun çözümün birinci şart olarak, üreticiye kazanç sağlayacak politikalar geliştirmeyi hedeflemeliyiz Para kazandırmayan iş yapılmaz. Soruyorum kim para kazanmayacağı işe girer? Niye girsin? Bir işin gelişmesi isteniyorsa, o işi yapan para kazanmalıdır. Bizde para kazanmak sanki ayıp gibi algılanıyor. Hayır tam tersine kazanmamak ayıp. Batılı ülkeler bu yüzden bu sektöre büyük teşvikler veriyor. İşi yapan para kazansın ki iş devam etsin diye.

Bu mesele, gıda meselesidir. Yani insanın hayatı ve insan sağlığı meselesidir ve bu işin şakası olmaz. O nedenle, eğer hayvancılığı geliştireceksek, bu sektörü büyüteceksek; hayvancılarımızın, bu sektörle uğraşanların kazanç sağlayabileceği bir yapıyı kurmak zorundayız.

Kazancı artırmak fiyatı artırmak anlamına gelmez.

Kazanç, tüketici fiyatları artırılmadan da sağlanabilir. Yeter ki sistemi doğru inşa edelim.

Aslında işin formülü her yerde aynı. Sanayide de aynı, hayvancılıkta da aynı. İşin tamamı zincirin üç halkasından oluşur. BİR: Hammaddeyi alırsınız, İKİ: Tesiste işlersiniz ÜÇ: Pazarlanacak ürüne dönüştürür ve pazarlarsınız. Diğer bütün işlemler, bu zincirin etrafında gelişir. Eğer zincirin bu üç halkasından birinde sorun çıkarsa sistem tamamen etkilenir.

Hayvancılıkta da aynı sistem geçerli. O nedenle, hayvancılık politikaları oluşturulurken, bütün sistem eşgüdümle ele alınmalı. Aksi takdirde çok açık söylüyorum, zaman ve kaynak israfından başka bir şey yapmayız.

Sağlıcakla kalın..

Şevki Kılınç

Gelecek Partisi Ereğli ilçe başkanı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 26489

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Büyükelçilerin geri adımı sonrası Erdoğan’dan ilk değerlendirme
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sözleşmeli Personel alacak