Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı

Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı

Başkan Altay: “Konya İçin Bu Tarihi Adımı Atmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz”

Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı
2024-06-05 14:20:36

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Konya Raylı Sistem Projeleri kapsamında yer alan Konya Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattının 2. etabı için devir protokolü imzalandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 27 kilometre raylı sistem hattı bulunan Konyada raylı hatların bakanlıkla birlikte 105 kilometreye çıkarılmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, Şehir Hastanesi-Stadyum Hattının 11.2 kilometrelik birinci etabının temelini Büyükşehir Belediyesi olarak yerel seçimden hemen sonra atmıştık. Bugün protokolünü yapacağımız ikinci etapta ise; Yeni Sanayi Sitesinden Stadyuma kadar olan hattı bakanlığımız yapacak. Tamamlandığında Yeni Stadyumdan başlayarak Şehir Hastanesine kadar 21.1 kilometrelik yeni raylı sistem hattına kavuşmuş olacağız dedi. Dünya Çevre Haftasında iklim değişikliğinin etkilerinin ağır şekilde yaşandığı bugünlerde raylı sistem hatlarını geliştirerek karbon emisyonunun azaltılması konusunda önemli bir adım attıklarını vurgulayan Başkan Altay, Konya için bu tarihi adımı atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğluna, Sayın genel müdürümüze ve ekibine teşekkür ederim diye konuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, Konya Büyükşehirin ‘taşın altına elini sokan anlayışı bu projeleri inşallah en hızlı şekilde onların da yardımıyla, desteğiyle gerçekleştireceğimizi gösteriyor. Bu projenin de inşallah en kısa zamanda ihale aşamasına geçeceğiz dedi. Yerel seçimlerden sonra her belediyenin yeni dönemin planlamaları için bir nefes aldığını ama Konya Büyükşehir Belediyesinin seçimden bir gün sonra Ne yapıyoruz? diye kendilerini aradığını kaydeden Genel Müdür Eyigün, Birçok belediye ile iş birliğimiz var. Hangi şehir olursa olsun raylı sistemlerin doğru gerçekleşmesi için yardımcı olmaya çalışıyoruz ama Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve ekibinin bir ayakları Ankarada diyebilirim. Konya bir gün projeyi gönderir öbür gün de onaylandı mı diye takibini yapar. Doğrusu bu bizi hem memnun ediyor hem de motive ediyor ifadelerini kullandı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından devralınan Konya Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattının 2. Etabı için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AGYM) ile Konya Büyükşehir Belediyesi arasında devir protokolü imzalandı.

Büyükşehir Taş Binada düzenlenen Şehir Hastanesi Tramvay Hattı 2. Etap Devir Protokolü İmza Töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, seçimden önce kamuoyuyla paylaştıkları mutabakatın bugün imzasını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

MEVCUT 27 KİLOMETRELİK RAYLI SİSTEM HATTI BİR ADIM ÖTEYE GÖTÜRÜLÜYOR

Konyada raylı sistem konusunun en önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu kaydeden Başkan Altay, Konya bugüne kadar 27 kilometre raylı sistem yapmayı başarabilmiş Anadoludaki en güçlü şehirlerden birisi. Şimdi bunu bir adım öteye götürerek bakanlığımızla birlikte, bunun 105 kilometreye çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları paylaşmıştık. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bunun 28.1 kilometresini biz yapacağız, bakanlığımız 77 kilometre raylı sistem hattını şehrimize kazandırmış olacak dedi.

BÜTÜN SANAYİ ALANLARININ TAŞINMASINA YARDIMCI OLACAK

Konya toplu ulaşımının yeni hatlarından olan Şehir Hastanesi-Stadyum Hattının birinci etabının temelini yerel seçimden hemen sonra attıklarını anımsatan Başkan Altay konuşmasına şöyle devam etti:

İlk etapta temelini attığımız çalışmayla, Şehir Hastanesinden başlayıp Aslım Caddesinden devam eden 11.2 kilometrelik hattın yapımını Büyükşehir olarak üstlenmiş bulunuyoruz. Bugün protokolünü yapacağımız ikinci etapta ise; Yeni Sanayi Sitesinden başlayarak Aslım Caddesi-Aksaray Yolu kavşağı-Dr. Sadık Ahmet Caddesi-Halil Ürün Caddesi ve Yeni Stadyuma kadar olan hattı bakanlığımız yapacak. Bu hatla birlikte Barış Caddesinde Büyükşehir Belediyemizin yapacağı hat, Selçuk Üniversitesi hattı, KONYARAYı dik kesen ve Eski Sanayi ve Karatay Sanayiyi taşımamızla oluşacak yeni sanayi alanı ve Aslım Caddesindeki bütün sanayi alanlarının taşınmasına yardımcı olacak bir toplu taşıma hattını ortaya koymuş olacağız. Devredeceğimiz ikinci etap hattın uzunluğu 10 kilometre. İnşallah tamamlandığında Yeni Stadyumdan başlayarak Şehir Hastanesine kadar 21.1 kilometrelik yeni raylı sistem hattına kavuşmuş olacağız.

HZ. MEVLANANIN ŞEHRİNE HİZMET ETMEK HERKESE NASİP OLMAZ

Katkılarından dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigüne teşekkür eden Başkan Altay, İnşallah bugün protokolünü yapacağımız hatla birlikte Ahmet Özcan Caddesi-Fetih Caddesinden başlayan hattın Yeni Gara kadar uzanacak bir şekilde büyütülmesi, Alaaddin-Selçuk Üniversitesi hattının Alaaddin-Konya Teknik Üniversitesi hattına kadar tamamen yer altından metro standardında hafif raylı sistem olarak yapılması ve yine Alaaddinden-Necmettin Erbakan Üniversitesi Kampüsüne kadar bir bütün olarak ortaya konmasında kendisinin ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğlu beyin çok büyük desteklerini gördük. Konyalılar Konyaya hizmet edeni asla unutmaz. Hz. Mevlananın şehrine hizmet etmek herkese nasip olmaz. İnşallah bu imzasını atacağımız Şehir Hastanesi-Stadyum ikinci etap hattıyla birlikte çalışmalarımıza da başlamış olacağız. Birlikte çalışma kültürü açısından önemli bir iş. Konyanın temel sorununu çözeceğimiz bir işi gerçekleştirmiş oluyoruz diye konuştu.

KONYA İÇİN BU TARİHİ ADIMI ATMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Dünya Çevre Haftasında iklim değişikliğinin etkilerinin ağır şekilde yaşandığı bugünlerde raylı sistem hatlarını geliştirerek karbon emisyonunun azaltılması konusunda önemli bir adım attıklarını vurgulayan Başkan Altay, Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah bundan sonra il başkanımız, milletvekillerimizle birlikte bakanlık düzeyinde süreci takip ederek Sayın Genel Müdürümüzün ve ekibinin desteğiyle bu hattın yapımına bir an önce başlayarak şehrimizin ulaşım altyapısına yeni bir soluk kazandırmayı planlıyoruz. Konya için bu tarihi adımı atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun ifadelerini kullandı.

AKARYAKIT KULLANMAYAN TOPLU TAŞIMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ise, şehir içi raylı sistemlerin günümüzde büyükşehirler için büyük önem taşıdığını belirterek konuşmasına başladı. Toplu taşımada çevreci uygulamaların önemine dikkati çeken Eyigün, Şehirler, 150 yıl önce bu ihtiyacı göstermiyordu ama büyüyen şehirler, artan ulaşım ihtiyaçları, kompleksleşen fiziki ortam, lojistik ihtiyaçları, eğitim, sağlık, turizm… Tüm bunları topladığımızda milyonlara günlük yolculuk talebi doğuyor. Bir şehrin nüfusunun çok daha üzerinde. Dolayısıyla çevreci, tasarruflu, enerji verimliliğine uygun, yeşili koruyan, akaryakıt kullanmayan toplu taşıma bu işte tek çözüm olarak gözüküyor dedi.

KONYANIN BİR FARKI VAR

Eyigün, nüfusla doğru orantılı olarak raylı sistemlere duyulan ihtiyacın da arttığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkiyede toplam 900 kilometre kadar büyükşehirlerde raylı sistem uzunluğu var. Yarısına yakınını Bakanlığımız gerçekleştirdi. Bu gerçekleşmeleri yaparken 2011 yılında önemli bir farkı belirtmek lazım. Normalde belediye kanununa göre ya da büyükşehir belediyeleri kanununa göre raylı sistem ya da ulaşım altyapılarını gerçekleştirmek belediye bütçesiyle belediyelerin görevi. Büyüyen şehirler, metroların büyük maliyetlerine bakıldığında 2011de Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yeni bir kanun çıktı. Bu genel bütçenin büyükşehirlere katkısı olarak ifade edebileceğimiz bir kanun. Bu çerçevede Konyamızın da raylı sistemlerini gerçekleştirmede başkaca şehirlerde olduğu gibi aramızda bir iş birliği oluştu. Ama Konyanın bir farkı var. Mesela yerel seçimler olduktan sonra her belediye herhalde yeni dönemin planlamaları için bir nefes alır. Konya Büyükşehir Belediyesi seçimden bir gün sonra ‘Ne yapıyoruz? diye bizi aradı. Birçok belediye ile iş birliğimiz var. Hangi şehir olursa olsun raylı sistemlerin doğru gerçekleşmesi için yardımcı olmaya çalışıyoruz ama Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın, başta olmak üzere genel sekreteriyle, yardımcıları ve daire başkanlarıyla bir ayakları Ankarada diyebilirim. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu kadar projelerle ilgilenmesi bizim ekibi de doğrusu motive ediyor. Konyanın işi denilince; Konya bir gün projeyi gönderir öbür gün de onaylandı mı diye takibini yapar. Doğrusu bu bizi hem memnun ediyor hem de motive ediyor.

KONYA BÜYÜKŞEHİRİ HATAYDA YAKINDAN TANIDIK

Konya Büyükşehir Belediyesinin yaşanan deprem dolayısıyla Hatayda gerçekleştirdiği çalışmalara değinen Eyigün, Biz Konya Büyükşehiri ekibimiz olarak Hatayda yakında tanıdık. Biz de Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü olarak Hatayda deprem sebebiyle görev yaptık. Gördüğümüz en önemli işler yapan kamu kuruluşu Konya Büyükşehir Belediyesi idi. Burada bir şahitliğimiz var, ellerine sağlık diyoruz değerlendirmesinde bulundu.

KONYADA ÇOK SAĞLIKLI BİR SONUCA ULAŞTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Konyanın ulaşım ağına uzun vadede en iyi hizmeti verecek proje için detaylı görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran Eyigün,Biz bugün Konyada orta ve uzun vadede neler yapmalıyız bunları çözümledik. Kim yaparsa yapsın, ne zaman yapılırsa yapılsın Konyanın ulaşım ağının doğru çözümlendiğine ben kaniyim. Necmettin Erbakan Üniversitesini nasıl bağlarız? Selçuk Üniversitesinin merkezle bağlantısında farklı bir format yapacağız. Fetih Caddesindeki tramvay nerede başlamalı, nerede bitmeli? Stadyum mutlak suretle hastane ile birleşmeli biçimindeki görüşlerimizi, çalışmalarımızı buraya getirmek kısa bir zamanda olmadı. Biz bu imzayı atmaya belki de 50 oturumla gelmişizdir. Bunun da sebebi gerçekten ince eleyip sık dokuduğumuz içindir. Konyada çok sağlıklı bir sonuca ulaştığımızı düşünüyorum. Teknik insanlar olarak içimiz rahat. Bu projeleri iş birliği içinde yapacağız. Konya Büyükşehirin ‘taşın altına elini sokan anlayışı bu projeleri inşallah en hızlı şekilde onların da yardımıyla, desteğiyle gerçekleştireceğimizi gösteriyor. Ben Konyaya böyle baktıkları için özellikle Konyalılar adına da ülkemiz adına da teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Bu projenin de inşallah en kısa zamanda ihale aşamasına geçeceğiz. Hayırlara vesile olmasını, Konyalılara uzunca müddet hizmet edeceğini, yüz yıl sonra bile inşallah bugün atılan imzaların torunlarımızın torunları tarafından da kullanılarak takdirle karşılanacağını ümit ediyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün arasında Konya Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattının 2. Etabı Devir Protokolü imzalandı.

İKİNCİ ETAP 10 KM UZUNLUKTA OLACAK

Konya Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattının ikinci etabı olan Yeni Sanayi-Stadyum arasındaki hattın uzunluğu 10 kilometre olacak ve hat 10 istasyondan oluşacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık bir ay önce yapımına başlanan Stadyum-Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattının ilk etabı olan Şehir Hastanesi-Yeni Sanayi Tramvay Hattı da Adliye uzatma hattı dâhil 11.2 kilometre uzunluğa ve 13 istasyona sahip olacak.

Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı
Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı
Şehir Hastanesi-Stadyum Tramvay Hattı’nın 2. Etabı İçin İmzalar Atıldı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 52492

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
MUHTAR ECEVİT TİLKİCİ’DEN ZOR SORU
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor
Konya Büyükşehir Kültür Gezileriyle Konya’yı Tanıtıyor