Ramazan’da sokağa çıkma ve seyahat yasağı

Ramazan’da sokağa çıkma ve seyahat yasağı

İşte hükümetin ‘kapatma’ planı gözler salı gününde

Ramazan’da sokağa çıkma ve seyahat yasağı
2021-04-11 13:24:16
İzlenme : 519

Koronavirüs salgınında Türkiye ilk kez en fazla günlük vaka bildiren ülkeler sıralamasında liderliğe çıktı. Vakalarının 55 bine dayanmasının ardından Ramazanda yeni önlemlerin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları da yeni yasakları işaret ediyor. İktidar kulislerinde Ramazan ayı boyunca kapanma seçeneği ağırlık kazandı.

Bu hafta yapılacak olan Kabine Toplantısında netleştirilmesi beklenen Ramazan önlemlerinin çerçevesi, başkent Ankarada en çok konuşulan konuların başında geliyor. İşin içinde olan bilim insanları ve siyasiler, ikiye bölünmüş durumda. Hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle ramazanda kapanma yapılmasını savunanlarla, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarını yeterli bulanlar var. Kulislerde Ramazan ayı boyunca kapanma seçeneği tartışılıyor. Hükümetin de bu seçeneğe sıcak baktığı söyleniyor…

Hükümette kapalı kapılar ardında yapılan değerlendirmelerde, turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyor.

Bunun için, Ramazanda ‘kapatma yapılarak, mayıs ayının ikinci yarısına daha az vaka ve kontrollü pandemiyle girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceğini söyleyenler olduğunu biliyoruz.

Mart başında erken açıldık. Kademeli normalleşmeye nisan ayında başlamalıydık diyen hocaların sözlerinin dinlenmemesinin faturasının ödendiğini ifade edenler de var.

Tam kapanma mı kapatma mı?

Bu arada, tam kapanma ile kapatma arasında ciddi fark olduğu anlatılıyor. Uzmanlar, Türkiyenin pandemi sürecinde tam kapanma uygulamadığını, bunun üretim ve dağıtım zincirinin de durması anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Türkiyenin en riskli dönemlerde uyguladığı kararlara sadece kapatma deniliyor. Bu da, bundan altı ay önce yayınlanan genelgelere yeniden dönülmesi anlamına geliyor.

Lokanta ve kafeler ile 65 yaş yasakları…

Yani lokantaların, kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması, düğün, taziye, asker uğurlama gibi konularda sınırlama getirilmesi.

Bunun biraz gevşetilmiş halini marttan önce yaşıyorduk zaten. Şimdi kulislerde hükümetin, ramazan boyunca kapatmaya daha yakın olduğu söyleniyor.

Restoranlar kapatılacak mı?

Diğer tarafta farklı görüşler de var. Lokanta ve kafe işletmecileri. Onlar ise tam kapatma şöyle dursun, lokanta ve kafelerin gündüzleri açık kalması ve bugünkü sistemin devam etmesini istiyor.

Bir ay önce, ekip kurup, masraf yapıp işletmelerini yeniden açan esnaf, ramazan boyunca gündüzleri lokantaların açık kalmasını istiyor. Üstelik sadece oruç tutmayanlar gideceği için mesafe sorunu da aşılacak.

Şimdi gözler, Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak yeni kararlarda.

Seyahat yasağı

Uzmanlar ve Bilim Kurulu ise sokağa çıkma yasaklarının genişletilmesini ve şehirler arası seyahatlere yasak getirilmesini savunuyor.

Yüz yüze eğitime ara verilsin

Bilim Kurulu üyesi Serap Şimşek Yavuz, Salgın dönemlerinde en son yapılması gereken şey okulların kapatılması ama Türkiyenin bu şartlarında okulların kapatılması gerekiyor dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 46096

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ’DE SEMT PAZARI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE AÇILDI
EREĞLİ’DE SEMT PAZARI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE AÇILDI
Ereğli’de müstakil ev yangında kullanılamaz hale geldi
Ereğli’de müstakil ev yangında kullanılamaz hale geldi