Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı’dan kalan bir miras

Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı'dan kalan bir miras"

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye’nin En Büyük Atölyelerinden Birine Sahip Oldu

Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı’dan kalan bir miras
2024-06-06 11:10:42

Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından gerçekleştirilen 4. Türk Müziği Günleri kapsamında, alanında Türkiye'nin en büyük ve donanımlı atölyelerinden olan Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapım, Bakım, Onarım Atölyesinin açılışı gerçekleştirildi.

Nezahat Keleşoğlu Kongre Merkezi eksi 1inci katta gerçekleştirilen açılışa Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Birekul, Prof. Dr. Bahadır Feyzioğlu ve Prof. Dr. Hidayet Oğuz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Zahit Selvi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gönül ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Hedef Marka Değerine Sahip Türk Müziği Devlet Konservatuvarı

Kendisinin de Türk Müziği aşığı olduğunu aktaran Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Türk Müziği, Osmanlı Devletinden bizlere kalan bir miras. Bu mirası korumak bizlerin görevi. Üniversitemizde emek verip taş taş üstüne koyan her fakülteye, bölüme, birime imkan ve ortam sağladığımız gibi Türk Müziği Devlet Konservatuvarına da bu imkanları ve desteği veriyoruz. Üniversitemizde ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, marka değerine sahip Türk Müziği Devlet Konservatuvarı oluşturmak gibi bir hedefle yola çıktık. Bu hedef doğrultusunda konservatuvarımız tarafından bu zamana kadar çok önemli ve ses getiren projeler, konserler, festivaller gerçekleştirildi. Gerçekleştirilmeye de devam ediliyor. Çalgı yapım, bakım, onarım atölyesi de bu önemli projelerden bir tanesi. Gerçekten önemli bir atölye. Bu çalışmaların hepsi ekip işi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum diye konuştu.

Türk Müziği Enstrümanlarının Hepsi Üretilebiliyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapım, Bakım, Onarım Atölyesinin, üniversiteler arasında alanında Türkiyenin en büyük ve donanımlı çalgı yapım, bakım, onarım atölyesi olduğunu ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gönül, Fabrikasyon üretimi yapan özel sektör işletmeleri saymazsak bizim atölyemiz kadar donanımlı ve büyük başka bir atölye

yok diyebiliriz. Ata topraklardan intikâl eden sazlar da dahil edildiğinde Türk Müziği enstrümanlarının hepsinin atölyemizde üretiliyor ve üretilecek olması bakımından Türkiye'de eşsiz konumdayız. Atölyemizde, aslında menşei yine ata topraklar olan, dünya sathında zaman içerisinde farklı formlarda şekillenmiş ve gelişmiş keman, çello gibi Türk müziği icra edilebilmesi bakımından perdesiz sisteme sahip diğer müzik kültürlerinin sazlarını da üretebiliyoruz. Atölyemizin kuruluş gayelerinden birisi de çalgı yapım alanında yeni teknikler geliştirmek, patentler üretmektir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı olarak biz ne yapabiliyorsak Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlunun bize açtığı ufuk, sağladığı imkânlar ve maddi-manevi verdiği desteklerle yapıyoruz. Bu destek konservatuvarımız çalışmalarını takip eden, etkinliklerimize konuk olan diğer üniversitelerden akademisyenlerce de takdir edilmektedir. Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlunun Türk müziği alanına sağladığı katkı ve desteği başka bir yerde görmedik. Bu konuda çok değerli Rektörümüz başta olmak üzere emeği geçen tüm Rektör Yardımcılarımıza, Genel Sekreterimize, BAP Koordinatörlüğümüze, daire başkanlıklarımıza, hocalarımıza ve üniversitemizin emektar personeline teşekkür ediyoruz dedi.

Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı’dan kalan bir miras
Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı’dan kalan bir miras
Prof. Dr. Cem Zorlu, “Türk Müziği, bize Osmanlı’dan kalan bir miras

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 96343

Kullanıcı Adı

  • Ereğli
    7 Haziran 2024 Cuma

    Sedat er neü her zaman yenilikçi ve eğitimde her gün çağı yakalamaya gayret eden bir üniversite başta sn rektör cem zorlu bey ve ekibine özverili çalışmalarından dolayı şükranlarımızı arz ederiz.


[1]

Tüm yorumları okumak için tıklayın

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
UĞUR İBRAHİM ALTAY’DAN 15 TEMMUZ DAVETİ
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI
EMEKLİLER KERVANINA OSMAN DURSUN’DA KATILDI