Pedagog Bahar Can: Bebek masajı, bebeğin gelişimini etkiliyor

Pedagog Bahar Can: Bebek masajı, bebeğin gelişimini etkiliyor

Bebek masajının bebeğin uyku ve gaz problemlerine, kas ve kemik gelişimine fayda sağladığına dikkati çeken Çocuk Terapisti ve Pedagog Bahar Can, göbek bağı düşmüş, 40 günü geçen, 4 kilonun üzerinde her bebeğe, masaj uygulanabildiğini belirtti.

Pedagog Bahar Can: Bebek masajı, bebeğin gelişimini etkiliyor
2021-10-22 10:13:11

Bebeğin fiziksel gelişimine katkı sunan, uyku ve gaz problemlerinde fayda sağlayan bebek masajı, bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimi açısından oldukça önemli. Son yıllarda da ebeveynler, bebeklerinin yaşadığı problemlere çözüm bulmak, kas ve kemik yapılarının gelişimini sağlamak için bebek masajını sıklıkla tercih ediyor.

Dünya genelinde özellikle Avustralya, Uzakdoğu ve Amerikada faaliyet gösteren, hidroterapi ve floating yöntemiyle, bebek masajının uygulandığı Bebek Spa (Masaj) Merkezlerinin Türkiyede de artmaya başlaması, sektörü giderek öne çıkarıyor.

Bebek masajı, dünyanın çeşitli ülkelerinde gelişen bir uygulama

Ereğli'defaaliyet gösteren Bahar Terapi Merkezi'nin Kurucusu Pedagog Bahar Can, bebek masajının dünyanın çeşitli ülkelerinde gelişen bir uygulama olduğuna dikkati çekerek, Türkiyede de bebek masajına olan farkındalık son yıllarda arttı. Özellikle aileler, bebek masajının bebeğin gelişimine olan katkısını öğrenmeye başladıkça, konu hakkında bilinçleniyorlar. Bebek masajı ve yapılan uygulamaların öneminin daha fazla anlatılması gerekiyor. Türkiyenin her ilinde bebek spa merkezlerinin olması gerekiyor. Türkiyede hem bebek masaj merkezlerinin artması hem de bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması için ebeveynleri bilinçlendirmenin önemli olduğunu düşünüyorum dedi.

Üniversiteeğitimini Çocuk ve Aile Terapistiüzerine yapan, PDR Bölümünü biterin Pedagog Bahar Car, Tüm bu eğitimlerimi tamamladıktan sonra yetinmedim MEB'dan değişik sertifikalar aldım diye konuştu.

Bebek masajı, bebeğin gelişimine katkı sağlar

Bebek masajının önemli bir konu olduğuna ve bu alanda, eğitimini tamamlayan insanların çalışması gerektiğine dikkati çeken Can, bebek masajı ve uygulanan yöntemleri, bebek masajının bebeğin gelişimine olan katkısını gazetemiz okurları için anlattı.

Aslında bebeklerin eğitimi anaokulu ya da ilkokulda başlamıyor diyen Can, Göbek bağı düşen, 40 günlük bebeklere uygulanan bebek masajı, eğitimin bir parçası. Bebek masajı, bebekler için özel olarak üretilen jakuzilerde belli sıcaklıkta (32 derece banyo sıcaklığında) çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna göre belirli sürelerde yapılan masajdır. Bebek masajıyla birlikte uyguladığımız yöntemlerden biri hidroterapidir. Bu yöntem, hava baloncukları verilerek bebeğin kas ve eklemlerine masaj yapma yöntemidir. Bebeği rahatlatan bir uygulamadır. ‘Suda dans dediğimiz floating uygulamasında ise, bebeğe özel boyun simidi takılır ve bebek, banyo sıcaklığındaki suda istediği gibi hareket eder. Bu yöntemle bebek, anne karnındaki hissiyatı yaşar ve kendini güvende hisseder dedi.

Gaz sancısı yaşayan bir bebekte, masaj oldukça etkili

Pedagog Can, bebek masajının yapılması için bebeğin herhangi bir rahatsızlığının bulunması gerekmediğini ancak gaz sancısı, uyku problemi yaşayan, emme, tutma, yakalama becerileri az olan bebeklerin ebeveynlerinin bebek masajını sıklıkla tercih ettiğini söyledi.

Gaz sancısı yaşayan bir bebek için masaj yöntemi oldukça etkili diyen Can, Hidroterapi ve floting yöntemi ve bebek masajıyla, bebekler vücutlarındaki gazı atıyorlar ve rahatlıyorlar. Masaj sonrası bebeklerin uykuya geçişleri çok rahat oluyor. Göbek bağı düşmüş, 4 kilonun üzerindeki her bebeğe de masaj uygulanabilmektedir ifadelerini kullandı.

Bebek, bilinçli ellere teslim edilmeli

Bebek masajının Türkiye geneline yayılması ve bu alanda faaliyet gösteren merkezlerin sayısının artması gerektiğini ifade eden Can, Bebek masajı aslında çok maliyetli değil. Uygulamakta olanbebek masajının seansı 100-150 lira arasında değişiyor. Bir seansın içerisinde bebeğe, hidroterapi ve floting uygulandıktan sonra bebek masajı yapılıyor ve işlem tamamlanıyor. Biz bütçesi yeten ailelerin, bebeklerine, haftada bir seans masaj uygulatmasını tavsiye ediyorum dedi.

Can, anne ve babaların bebeklerini bilinçli ellere teslim etmesi gerektiğini vurgulayarak, Bebek masajı, Türkiyede yeni yeni uygulanmaya başlayan bir alan. Bu alanda verilen eğitimler de oldukça güzel ama hayatında bir çocukla hiç iletişim kurmayan, bebeğin gelişimiyle ilgili hiçbir bilgisi olmayan bazı girişimcilerin bu sektöre girmek istemesi, hem bu kadar ciddi bir alan olan sektöre hem de ailelere zarar verir. Dolayısıyla anne ve babalara burada önemli görevler düşüyor. Bebeklerini bilinçli ellere teslim etmeliler diye konuştu.

Bebek masajının önemi konusunda toplumu bilinçlendirici çalışmaların Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini de belirte Çocuk ve Aile Terapisti Pedagog Bahar Can, Hamile annelerimizin takibini yapan doktor ve hemşireler var. Sağlık sektöründe çalışan doktor ve hemşirelerin bebek masajının bebeğin gelişimine olan etkisini anlatması, farkındalığı daha çok artıracaktır. Özellikle bu konuda yapılacak çalışmaların Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmesi, hem toplumu hem de ebeveynleri konu hakkında bilinçlendirecektir diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 79703

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
Ağıralioğlu’ndan KGC’ye ziyaret
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı
TKDK Konya İl Koordinatörlüğü yeni başvuru çağrı ilanına çıktı