NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma

NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma

NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma

NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma
2023-09-11 14:08:25

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan heyet, çalışmalarını yakından incelemek ve iş birliği fırsatlarını değerlendirmek adına Türkiyenin önemli savunma sanayi kuruluşlarını ziyaret etti.

NEÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dilmeç, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Keser öncülüğündeki akademik heyet, önemli savunma sanayi kuruluşlarının altyapı ve çalışmalarını incelemek, havacılık ve uzay teknolojileri açısından farkındalık oluşturmak ve geleceğe yönelik iş birliği fırsatlarını değerlendirmek amacıyla bir dizi teknik ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretlerin sonunda karşılıklı hediye ve plaket takdiminde bulunuldu.

Teknik gezi hakkında bilgiler veren NEÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dilmeç, Gezi kapsamında, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK), Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ), Hava Elektronik Sanayii (HAVELSAN) ve Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. (TÜRKSAT) kuruluşlarını ziyaret ederek ortak iş birliği fırsatlarını değerlendirdik. Görüşmeler sonucunda, TÜRKSAT ve TENMAK ile üniversitemiz arasında protokol imzalanmasına karar verildi. HAVELSAN ile de mevcut protokol için nasıl somut adımlar atılacağı üzerinde görüşme sağladık dedi.

Ziyaretler kapsamında ortak mutabakat için muhtemel iş birliği fırsatlarına dair istişarelerde bulunduklarını aktaran Prof. Dr. Dilmeç, Savunma sanayi kuruluşlarımızla; Kariyer Planlama Dersi etkinlikleri, lisans bitirme projeleri, müfredat önerileri, Danışma Kurulu Üyeliği, yazılım desteği, oryantasyon sürecini hızlandırmaya dönük donanım desteği, akademik alanda lisansüstü çalışmaların yürütülmesi ve çift taraflı iş birliği, Milli Uzay Programı alanında çalışmalar yürütülmesi, TÜBİTAK ARDEB 1001, 1005, KAMAG 1007, BİDEB 2232, 2236, Kalkınma Ajansları Mali Destek Programları kapsamında iş birliği ve çalışmalar yürütülmesi konularında görüşmeler gerçekleştirdik. Ayrıca kuruluşlarda bulunan Proton Hızlandırıcı Tesisi, TR2 Araştırma Reaktörü Tesisi, Radyasyon Dedektör Teknolojileri ve Uygulamaları, Radyoaktivite Ölçüm Laboratuvarı, Nükleer Yakıt ve Malzeme Araştırmaları Laboratuvarı, Veri - Görüntü İşleme ve Uzaktan Algılama, Yapay Zeka, Haberleşme Sistemleri, Yörünge Uydu Operasyonu Sistemleri, Entegrasyon ve Test Altyapısı Uydu Sistemlerinin Geliştirilmesine Yönelik Laboratuvar ve Test Altyapıları, Yazılım Geliştirme Altyapıları gibi alanlarda incelemeler yaparak bilgi alışverişinde bulunduk ifadelerini kullandı.

NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma
NEÜden Savunma Sanayisine Çıkarma

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 92013

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ