NEÜ SORUNLARI YAPAY ZEKA İLE ÇÖZECEK

NEÜ SORUNLARI YAPAY ZEKA İLE ÇÖZECEK

NEÜde Çene Ekleminin Radyolojik Tanısındaki Eksiklikler Yapay Zeka İle Çözülecek

NEÜ SORUNLARI YAPAY ZEKA İLE ÇÖZECEK
2023-11-02 14:19:57

Yürüttüğü proje ile TÜBİTAK 1002 Programı kapsamında destek almaya hak kazanan NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek TAŞSÖKER BULUT, NEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile beraber çalıştıklarını ifade ederek, Projeyle birlikte tanı süreçlerinde harcanan zaman azaltılarak tanısal eksikliklerin mühendislik yaklaşımı ile çözümlenmesi sağlanacak dedi.
NEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Taşsöker Bulutun yürütücülüğünü üstlendiği ‘Panoramik Radyografiler ile Temporomandibular Eklem Bölgesindeki Dejeneratif Değişikliklerin Derin Öğrenme Yöntemleri ile Tespit Edilmesi projesi, TÜBİTAK 1002 Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.
TÜBİTAK 1002 desteği ve yürüttüğü proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Melek Taşsöker Bulut, çene eklemine ilişkin hastalıkların toplumda sıkça görüldüğünü ifade ederek, Çene ekleminde kireçlenme ile ilişkili olabilecek kemik doku değişimlerinin mümkün olan en erken aşamada tespit edilmesi ve tedaviye başlanması çok önemlidir. Yapay zeka ile sağlanacak radyolojik tanı desteği ve hekimin klinik muayeneden elde edeceği bulguların bir araya getirilmesi ile bu süreç hızla gerçekleştirilebilecek dedi.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile beraber çalışılıyor
Proje üzerinde NEÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile beraber çalıştıklarını ifade eden Doç. Dr. Taşsöker Bulut, Proje kapsamında, NEÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Haklı ve NEÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf lisans öğrencileri Sema Nur Ekmekçi, Senanur İncekara, Serhat Kamacı ve Metin Furkan Yamanın katkıları ile diş hekimliğinde rutin tanı işlemlerinde kullanılan panoramik radyografiler üzerinden yapay zeka algoritmalarının desteği ile çene eklemindeki kemik doku tahribatının otomatik olarak tespiti gerçekleştirilecektir. Böylece tanı süreçlerinde harcanan zaman azaltılarak diş hekimleri tarafındaki olası tanısal eksikliklerin mühendislik yaklaşımı ile çözümlenmesi sağlanmış olacaktır diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 57847

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
DSİ ŞEBEKENİN GEÇİCİ KABULÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ
LİMA ÖĞRENCİLERİ KAMPLARDA VERİMLİ VAKİT GEÇİRİ