NEÜ Rektörü Zorlu’dan açıklamalar

NEÜ Rektörü Zorlu’dan açıklamalar

.

NEÜ Rektörü Zorlu’dan açıklamalar
2021-02-24 15:23:08
İzlenme : 3265

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uluslararasılaşma Stratejisi Belgesini açıklayan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, Misyonumuz, uluslararası yetenekleri üniversitemize kazandırmak ve kendi öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi yurtdışındaki akranlarıyla etkileşim kurmaya teşvik etmektir. dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uluslararasılaşma Stratejisi Belgesini açıklayan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, Misyonumuz, uluslararası yetenekleri üniversitemize kazandırmak ve kendi öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi yurtdışındaki akranlarıyla etkileşim kurmaya teşvik etmektir. dedi.

Rektör Zorlu: Varlığımızı ve başarılarımızı küresel girişimler ve iş birlikleri açısından pekiştirmek için Uluslararasılaşma Stratejisi Belgesini oluşturduk. Mevcut güçlü yönlerimizi temel alan bu belge, kurumsal kapasitemizin yanı sıra öğrenci ve akademik yapımıza ilişkin hedeflerimizi ve bütünleyici özetlemektedir.

Yükseköğretimin uluslararasılaşmasının, dünya genelindeki üniversiteler arasında daha fazla etkileşim ve iş birliği için önemli fırsatlar sunduğunu belirten Rektör Zorlu, Bununla birlikte dünyada artan rekabet ortamında, öğrencilerimizin karşılaştıkları zorluklarla başarılı bir şekilde yüzleşmesi ve gelecek nesillere kalıcı çözümler bırakması için yetkinliklerin sürekli iyileştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. diye konuştu.

Rektör Zorlu, Necmettin Erbakan Üniversitesine ve Konyaya özellikle nitelikli uluslararası öğrenci çekebilmek amacıyla yürüttükleri faaliyetler neticesinde, 2020-2021 Akademik yılında NEÜye kayıt yaptıran uluslararası öğrenci sayısının pandemi sürecine rağmen ilk defa 400ü aştığını kaydetti.

Uluslararası Öğrenci Sayımızı 2025 Yılına Kadar 2 Katına Çıkarmayı Hedefliyoruz

Uluslararasılaşma taahhüdünü gerçekleştirmek üzere belirledikleri orta vadeli hedefleri sıralayan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, Bugün itibari ile bin 621 olan uluslararası öğrenci sayımızı 2025 yılına kadar iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu rakam, toplam öğrenci sayımızın yüzde 10una tekabül edecek. Ayrıca yurtdışında öğrenim veya staj hareketliliğinde bulunan öğrencilerimizin sayısını yüzde 5e ulaştırmak ve gönüllü elçilerimiz olan uluslararası mezunlarımız ile güçlü bir bağ oluşturmak için Mezunlar Ofisi kurmak arzusundayız. Öte yandan uluslararası büyük ölçekte hibe projeleri üretmek, çift diploma programlarına ev sahipliği yapmak ve NEÜ Uluslararası Bursunu başlatmak, ortaya koyduğumuz stratejik hedeflerin başlıcaları olmak üzere bir kısmını teşkil etmektedir. Ayrıca uluslararası misafirlerimize konaklama imkânı sunacak ve programlarımıza ev sahipliği

yapacak bir Uluslarararası Hizmet binasının faaliyete geçirilmesi hedeflerimiz arasındadır. şeklinde konuştu.

Misyonumuz, Uluslararası Yetenekleri Üniversitemize Kazandırmak, Kendi Öğrenci ve Akademisyenlerimizin Yurtdışı Etkileşimini Arttırmak

Yeni YÖKün Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşması kapsamında ortaya koymuş olduğu ‘Hedef Odaklı Uluslararasılaşma vizyonunu gerçekleştirmek üzere öngördüğü Uluslararasılaşma Strateji Belgelerinin önemini vurgulayan Rektör Zorlu, açıklamasına şu sözlerle son verdi: Öğrenci ve akademisyen hareketliliği, ortak projelere ve uluslararası ortaklıklara katılımları, uluslararasılaşmayı ve toplumsal faydayı önceleyen bireylerin gelişiminin özü olarak kabul edilmektedir. Misyonumuz, uluslararası yetenekleri üniversitemize kazandırmak ve kendi öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi yurtdışındaki akranlarıyla etkileşim kurmaya teşvik etmektir. Uluslararasılaşma Strateji Belgemiz, kapsamlı bir istişare ve çok sayıda faktörün dikkate alınmasının bir ürünüdür. Dinamik olarak gelişecek bu süreçte, Uluslararasılaşma belgemizin ortaya koyduğu stratejik hedeflerin hesap verebilirliğini sağlamak için uygulanması periyodik olarak denetlenecek ve süreç içerisinde tavsiye ve rehberlikle desteklenecektir. Üniversitemizin her alanda ortaya koyduğu faaliyetlerin yanı sıra, Uluslararasılaşma Stratejimiz; Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşması açısından Yeni YÖKün ortaya koymuş olduğu ‘Hedef Odaklı Uluslararasılaşma vizyonunu tamamlamaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 73896

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
BAŞKAN OPRUKÇU YARIŞI YERİNDE İZLEDİ
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi
Uzman Çavuş Kemal Hayta Toprağa Verildi