Bilal 1 info

Kapat !
Milletvekili Etyemez, kuraklığa dayanıklı tohum vurgusu yaptı...

Milletvekili Etyemez, kuraklığa dayanıklı tohum vurgusu yaptı...

Milletvekili Halil Etyemez: Az Yağış Alan Bölgelerde Kuraklığa Dayanıklı Tohumların Ekimini Yaygınlaştırmalıyız  

Milletvekili Etyemez, kuraklığa dayanıklı tohum vurgusu yaptı...
2021-07-06 13:34:48

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Selçuklu ilçesinde mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi ve taleplerini dinledi. Yerli ve milli buğday ekimi yapılan Bağrıkurt Mahallesi'nde düzenlenen Tarla Günü programına katılan Milletvekili Halil Etyemez, Konyamız tarımsal hasılada, tahıl ve tohum üretiminde ülkemizde birinci sırada yer alıyor. İklim değişikliğinin en büyük etkilerinden birisi kuraklıktır. Maalesef bu yıl Konyamızda kuraklık yaşadık. Kuraklığa bağlı olarak ürünlerin zarar görmemesi ve üretimin düşmemesi için az yağış alan bölgelerde kuraklığa dayanıklı tohumların ekimini yaygınlaştırmalıyız. dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Selçuklu ilçesinde temaslarda bulundu. Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gönüllü, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile birlikte Yazıbelen, Güvenç ve Karaömerler Mahallelerini ziyaret etti. Vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Etyemez, vatandaşların taleplerini dinleyerek mahallelerde yapılması istenilen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

SELİN ETKİLİ OLDUĞU MAHALLEDE İNCELEME

AK Parti Milletvekili Halil Etyemez, beraberindeki heyet ile birlikte geçtiğimiz günlerde etkili olan yağış sonrasında sel afetinin yaşandığı Meydan Mahallesinde incelemelerde bulundu. Selden zarar gören vatandaşlarla birebir ilgilenen Halil Etyemez, geçmiş olsun dileklerini iletti. Vatandaşların acılarını paylaşan Etyemez, Selden zarar gören hemşehrilerimizin yaraları tüm kurumların işbirliği ile en kısa sürede sarılacaktır. Bu konuda bizler de elimizden geleni fazlasıyla yapacağız. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten korusun. dedi.

Etyemez, daha sonra ise ‘Yerli ve Milli Tohumun Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın Projesi kapsamında Bağrıkurt Mahallesinde ekimi yapılan Koç-2015, Seki ve Perge buğday tarlalarında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Proje kapsamında mahallede düzenlenen Tarla Günü programında açıklamalarda bulunan Milletvekili Halil Etyemez, yerli ve milli tohum çeşitlerinin ekiminin arttırılmasından mutlu olduğu ifade ederek bu konuda emek ve gönül verenlere teşekkür etti.

KURAKLIĞA DAYANIKLI TOHUMLARIN EKİMİNİ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ

Türkiyenin 333.3 milyar TL tarımsal hasıla ile Avrupada lider, dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olduğuna dikkat çeken Halil Etyemez, Konyanın ise 29.95 milyar TLlik tarımsal üretim değeri ile Türkiyede birinci sırada olduğuna vurgu yaptı. Konyanın tahıl ve tohum üretiminde de birinci sırada olduğunun altını çizen Etyemez, Konyamız tarım alanında ülkemizin lokomotifi durumdadır. İçinde bulunduğumuz salgın süreci tarımın en önemli sektörlerin başında geldiğini bir kez daha göstermiştir. Bunun için tarım vazgeçilmezimizdir. İklim değişikliğinin en büyük etkilerinden birisi kuraklıktır. Maalesef bu yıl Konyamızda kuraklık yaşadık. Kuraklığa bağlı olarak ürünlerin zarar görmemesi ve üretimin düşmemesi için az yağış alan bölgelerde kuraklığa dayanıklı, suya fazla ihtiyaç duymayan tohumların ekimini yaygınlaştırmalıyız. Bağlıkurt Mahallemizde ekilen, kuraklığa dayanıklı, suya fazla ihtiyaç duymayan buğday çeşitleri buna en güzel örneklerinden birisidir. diye konuştu.

SELÇUKLUDA ÇİFTÇİLERE 303 MİLYON TL DESEK

AK Parti olarak çiftçilerin daima yanında olduklarını kaydeden Etyemez, Selçuklu ilçesinde çiftçilere verilen desteklere değindi. Etyemez, Selçuklu ilçemizde son 18 yılda sulama alanında 56.5 milyon TL yatırım yaparak bin 150 dekar araziyi sulamaya açtık. Yıllık 1 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Geçtiğimiz yıl Selçuklu ilçemizdeki çiftçilerimize bitkisel üretim ve hayvancılık desteklemeleri kapsamında toplam 33 milyon 137 bin TL ödeme yaptık. 2002den günümüze ilçemizdeki çiftçilerimize ödenen bitkisel üretim ve hayvancılık desteği toplamı ise yaklaşık 303 milyon TLdir. şeklinde konuştu.

Milletvekili Etyemez, kuraklığa dayanıklı tohum vurgusu yaptı...
Milletvekili Etyemez, kuraklığa dayanıklı tohum vurgusu yaptı...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 15807

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Kadınlar kısır kalabilir
Kadınlar kısır kalabilir
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı
Hatay’da 152 Dükkandan Oluşan Konya Bedesteninin Temeli Atıldı