MEHMET BAKMAN ÇİÇEK İŞİNİN CİDDİ BİR İŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

MEHMET BAKMAN ÇİÇEK İŞİNİN CİDDİ BİR İŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜNDE CİDDİ ANLAMDA NİTELİKLİ PERSONEL İHTİYACI VAR

MEHMET BAKMAN ÇİÇEK İŞİNİN CİDDİ BİR İŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ
2021-04-13 10:48:09

Çiçekçilik mesleğinin zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen çiçekci Mehmet Bakman, çiçekçilik sektöründe nitelikli personellere ihtiyaç olduğunu kaydetti.
Mehmet Bakman, PTT karşısında ‘Bakman Çiçek isimli dükkânı açarak çiçekçilik sektörüne hizmet veriyor. Gül, karanfil, papatya, mevsim buketleri, küçük saksı çiçekleri gibi birbirinden farklı ve renkli çiçekleri müşterileriyle buluşturan Bakman, çiçek çeşitliliği çalışmalarını halen sürdürüyor.
Çiçekçilik mesleği zor ve meşakkatli
Çiçekçilik mesleğinin zor ve meşakkatli bir iş olduğunu, dışarıdan bakıldığı zaman çiçekçilik mesleğinin ‘çok güzel bir meslek olarak algılandığını söyleyen Bakman, şunları söyledi:
Çiçekçilik mesleği dışarıdan göründüğü gibi değil. Müşteriler ‘çok güzel bir işiniz var diyorlar ancak çiçekçilik mesleği çok zor. Öncelikle şunu belirteyim; çiçek çok hassas bir bitki. Bu yüzden çiçeklere düzenli olarak bakım yapılması gerekiyor. Çiçekler çok hassas olduğu için bakım işlemi günlük birkaç saatimi alıyor. Çiçeklerin belli aralıklarla sulanması da lazım. Bunun yanı sıra bir çiçek buketi yapmayı öğrenmek senelerinizi alabilir. Dediğim gibi çiçekçilik dışarından göründüğü gibi kolay bir iş değil. Sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız dedi.
Kış aylarında iş potansiyelinin düşük olduğunu ifade eden Bakman, Belirli bir süre kış aylarında iş potansiyeli düşüyor. Sonra sezonun açılması ile eski iş potansiyeline bir geri dönüş oluyor. Bu her sene böyle olur dedi.
Çiçek lüks değil ihtiyaçtır
Türkiyede insanların çiçeği ‘lüks gibi algıladığından söz eden Bakman, şöyle konuştu:
Ülkemizde çiçek ihtiyaç olarak görülmüyor. Avrupa ülkelerinde çiçek bir ihtiyaç olarak algılanıyor. İnsanlar evlerine giderken çiçek alıyorlar ama bizde sadece özel günlerde (Anneler ve Sevgililer Günü vs.) daha çok çiçek alınıyor.
Son zamanlarda kuru çiçek tercih ediliyor
Yaptığı işten keyif aldığını söyleyen Bakman, en kaliteli çiçekleri müşterileriyle buluşturma amacında olduğunu aktardı. Bakman, son zamanlarda en çok tercih edilen çiçeğin kuru çiçek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
Şu an inanılmaz kuru çiçek satılıyor. İnsanlar artık evlerinde kalıcı bir şey olsun istiyorlar. Aslında artık insanlar yeni ve farklı tarz arayıştalar. Ayrıca canlı çiçeğin bakımı çok zor olduğu için bir çok insan dekorasyon olarak kuru çiçek almayı tercih ediyor. Bu işi yine biz çiçekçiler yapıyoruz. Çiçek çiçekçiden alınmalı. Herkes işini yapsın. Bu yüzden çiçekçilik sektöründe nitelikli personel lazım şeklinde konuştu.
Döviz kurundaki hareketliliğin çiçekçilik sektörünü etkilediğine işaret eden Bakman, yurtdışından gelen çiçeklerin maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkati çekerek, sözlerini tamamladı.
Evde canlı çiçek bakımı nasıl olmalı?
Çiçek bakımının en önemli ve ilk adımlarından biri yetiştireceğiniz bitkiye uygun bir saksı almanız. İkinci önemli adım ise toprak seçimi. Eğer kökleri çok derine inmesi gerekmeyen bitkiler yetiştirecekseniz, saksının çok derin olmamasına dikkat etmeli, daha geniş alanlara yayılarak gelişen çiçekleriniz içinse daha geniş saksılar tercih etmelisiniz. Ancak dikkat, en başta fidenizi ya da tohumlarınızı çok büyük bir saksıya eklememeli, çiçeğinizin gelişimine uygun olarak belirli aralıklarla saksı değişimi yapmalısınız.
Saksı değişimi yaparken eski saksıdan çıkaracağınız bitkinin köklerinin zarar görmemesine dikkat ederek çok özenli bir şekilde saksıdan çıkarmanız gerektiğini unutmamalı, köklerin tutunup kaldığı fazla toprak parçalarını yine hassas bir şekilde silkeleyerek yeni saksıdaki toprağın içine yerleştirmelisiniz.
Bunun yanı sıra, sulama yaptığınızda çiçeğe o an için fazla gelen suyun dışarı çıkmasını sağlamak ve köklerin çürümesini engellemek için saksıların drenajlı olmasına özen göstermelisiniz.
Kısacası aldığınız saksının altında delikler bulunması gerekiyor da diyebiliriz. Bunun için tabii ki saksının altında fazla kalan ve deliklerden dışarı çıkan suyun akmasını sağlayacak bir saksı tablasının olmasına da dikkat etmelisiniz ki fazla su çevreyi kirletmesin.
Metin Tek

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 79780

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek
Oprukçu: Üreten belediyecilik anlayışımız azimle sürecek
Hüseyin Oprukçu: Beklediğmiz kar geldi
Hüseyin Oprukçu: Beklediğmiz kar geldi