Kapat !
KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR

KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR

Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Konya’da Başladı

KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR
2022-10-01 03:49:19

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 8. Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Konyanın ev sahipliğinde başladı. Mevlana Meydanında düzenlenen açılış programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yarışmanın ‘Ben Kuranın kölesiyim, bendesiyim diye adeta bütün insanlığa Kuran-ı Kerime olan sevgisini, muhabbetini, saygısını dile getiren Mevlananın şehrinde Konyalı kardeşlerimizle birlikte yapmış olmanın Konyamıza yakışan bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Allah sizlerden razı olsun. dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kuran-ı Kerimi en iyi öğrenen ve öğretendir diyerek Kuran-ı Kerim ile tüm inananlara önemli bir mesaj veriyor. Bugün burada olan hafızlarımız, Kuran-ı Kerimi hem öğrenen hem öğreten olarak bu hadisi en güzel şekilde idrak ediyorlar. dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Uluslararası Hafızlık ve Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasının 8incisi Konyada başladı.

Mevlana Meydanındaki etkinliğin açılışında konuşan Konya İl Müftüsü Ali Öge, yarışmanın sekizincisinin Konyada ve Anadolu'da ilk kez yapılıyor olmasının, Anadolu'da Selçuklu sultanlarının yattığı bir mekanda, Hazreti Mevlana'nın ve Selçuklunun başkentinde yapılıyor olmasının ayrı bir öneminin olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Kur'an kelamullahtır. Okuyan Allah'la konuşmuş demektir. Kur'an, hablullahtır. Ona tutunan Allah'a tutunmuş demektir. Kur'an, gönüllere şifadır. Okuyan, dinleyen, derman bulmuş demektir. Kur'an, zikrullahtır. Kur'an'la zikreden Hakk'ı anmış demektir. Başta çok muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş hocamıza, Konya Büyükşehir Belediyemize ve Sayın Başkanımıza, Konya İl Müftümüze ve bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. diye konuştu.

KURAN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Bu önemli yarışmanın Konyamızda düzenlenmesini son derece anlamlı buluyorum. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim, dünya ve ahiretimizin rehberi, varlık gayemizin en önemli kaynağıdır. Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kuran-ı Kerimi en iyi öğrenen ve öğretendir diyerek Kuran-ı Kerim ile tüm inananlara önemli bir mesaj veriyor. Bugün burada olan hafızlarımız, Kuran-ı Kerimi hem öğrenen hem öğreten olarak bu hadisi en güzel şekilde idrak ediyorlar. dedi.

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın programın hayırlı olmasını dileyerek, şöyle konuştu: Böyle bir tören; Pirin, hemen eteğinin altında, hoşgörü şehri Konyamızda yapılmasıyla büyük bir değer kazanıyor. Bu değeri kazandıran, bu noktada 8.sini Konyada yapılmasını sağlayan başta Diyanet İşleri Başkanımıza ve emeği olan herkese Konyamız adına saygılar sunuyorum. açıklamasını yaptı.

YARIŞMANIN KONYADA YAPILIYOR OLMASI ÇOK ANLAMLI

Programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise, İslam ülkeleri arasında birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmayı güçlendirmek gibi yüce bir amaca da hizmet eden bu etkinliği çok kıymetli bulduğunu belirtti. Erbaş, Bu yarışmanın ‘Ben Kuranın kölesiyim, bendesiyim diye adeta bütün insanlığa Kuran-ı Kerime olan sevgisini, muhabbetini, saygısını dile getiren Mevlananın şehrinde Konyalı kardeşlerimizle birlikte yapmış olmanın da gerçekten Konyamıza yakışan bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Konyalı kardeşlerimi selamlıyorum, Allah sizlerden razı olsun. Bu açılış programına katılmış olmanız Kuran-ı Kerime olan bağlılığınızı, muhabbetinizi, sevginizi en güzel bir şekilde gösterdiğinizin de tezahürüdür, göstergesidir. ifadelerini kullandı.

BU YARIŞMANIN KAYBEDENİ OLMAZ

Erbaş, Bugün, Kuran-ı Kerimin eşsiz nazmı ile seslerini ve gönüllerini tezyin etmiş, uzaktan yakından gelen tüm hafızlarımıza ve yarışmacılarımıza başarılar diliyorum. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerime hizmet etme yolunda yarışanların kaybedeni asla olmaz diyorum. Kuran-ı Kerimi en güzel şekilde okumak için yarışmaktan daha hayırlı bir yarış olabilir mi? Kuran-ı Kerimin hıfzını en güzel bir şekilde yapmış olduğunu gösterme yarışından daha güzel bir, daha hayırlı bir yarış olabilir mi? İşte onların hepsi bizim için başarılıdır, hepsi birincidir, hepsi bir incidir. Hepsini tebrik ediyorum. Diye konuştu.

FARKLI İSLAM COĞRAFYALARINDAN HAFIZLAR KONYADA BULUŞUYOR

Yarışmaya Türkiye ile birlikte; Balkan ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Güneydoğu Asya coğrafyaları olmak üzere 70 ülkeden Kuran kıraatinde meşhur ve ülkelerinde birincilik elde etmiş 150 yarışmacının yanı sıra alanında otorite kabul edilen jüri heyetinden temsilciler de katılıyor.

4 Ekim Salı günü Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde finali yapılacak yarışma; 1 Ekimden 4 Ekime kadar Sultan Selim Camiinde 10.00-19.00 saatleri arasında devam edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 85545

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
EREĞLİ POLİSİ NEFES ALDIRMIYOR
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!
KIZILKAN YAPI DA EREĞLİSPOR’UN YANINDA!