Kapat !
KONYA ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

KONYA ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

KONYA ULUSAL AKILLI ŞEHİR ENDEKSİ’NDE 4 YILDIR ZİRVEDE

KONYA ZİRVEYİ BIRAKMIYOR
2024-02-01 23:28:35

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Akıllı Şehircilik uygulamaları sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Ulusal Akıllı Şehir Endeksi verilerine göre Konya; 2020, 2021 ve 2022den sonra 2023te de birinci sırada yer aldı.


Konya, Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli kapsamında yapılan anket çalışması sonucunda Ulusal Akıllı Şehir Endeksi'nde 4 yıldır birinciliğini koruyor.

Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığının yayımladığı 2020-2023 Akıllı Şehirler Ulusal Stratejisi ve Eylem Planına uyumlu yerli ve milli kaynaklar kullanılarak Akıllı Şehir Stratejisi ve Yol Haritasını Türkiyede ilk defa Konyadaki tüm paydaşlarla birlikte hazırlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Şehircilik uygulamalarıyla Türkiyeye ve dünyaya örnek oluyor.

Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hazırlanan Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modelinin uygulanması ile şehirlerin Akıllı Şehircilik alanındaki kabiliyetleri değerlendirilip akıllı şehir olgunluk seviyeleri tespit edilerek, bu sonuçlar doğrultusunda Ulusal Akıllı Şehir Endeksi oluşturuldu.

Bu doğrultuda ulaşımdan çevreye, enerjiden sıfır atık konusuna, bilişim teknolojilerinden yönetişim gibi 20den fazla alanda yapılan değerlendirmeler ile şehirlerin olgunluk seviyesi ölçülüyor ve böylece şehirler bu sonuçlara göre yapılması gereken faaliyetler ve alınması gereken tedbirlerle ilgili çalışmalar yapıyor.

Konya, yapılan değerlendirmeler sonucunda 2020, 2021 ve 2022nin ardından 2023 yılında da birinci olmayı başardı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sehirendeksi.gov.tr/endekspublic sayfasında herkesin erişimine açık bir şekilde yayımlanan Ulusal Şehir Endeksi'nin zirvesine yerleşen Konya, akıllı şehir uygulamalarını ve teknolojilerini en etkin şekilde kullanan şehirler arasında model oldu.

Konya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yayımladığı Akıllı Şehir Başarılı Örnekler Portalında da 132 Akıllı Şehir Uygulaması ile en çok başarılı örnek projeye imza atarak zirvede yer alıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 91941

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR