KONYA VE İSTANBULA YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

KONYA VE İSTANBULA YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU: “ALTUNİZADE-ÇAMLICA CAMİİ-BOSNA BULVARI METRO HATTININ DEVAMI OLAN 6 KM UZUNLUĞUNDAKİ BOSNA BULVARI-BAHÇELİEVLER-KAZIM KARABEKİR RAYLI SİSTEM HATTINI BAKANLIK OLARAK BİZ YAPACAĞIZ

KONYA VE İSTANBULA YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ
2024-04-06 14:35:00

-CUMHURBAŞKANIMIZIN KARARI İLE 10 KM UZUNLUĞUNDAKİ KONYA ŞEHİR HASTANESİ-STADYUM 2. ETAP TRAMVAY HATTININ YAPIMI DA BAKANLIĞIMIZA DEVREDİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiyedeki bütün şehirleri raylı sistemlerle donatmaya devam ettiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzası ile dün akşam yayınlanan resmi gazetede belirtildiği üzere Bosna Bulvarı-Bahçelievler-Kazım Karabekir Raylı Sistem Hattı ile Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattının yapımının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından üstlenildiğini söyledi.

Altunizade-Çamlıca Camii Bosna Bulvarı- Metro Hattının İstanbulun yoğun yerleşim yerleri olan Kazımkarabekir ve Bahçelievler semtlerine uzatılmasını kapsayan projeyi Bakanlık olarak devraldıklarını bildiren Bakan Uraloğlu, İstanbullu vatandaşlarımızı bekletmek gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın Kararı ile 6 kilometrelik hattın yapım işleri Bakanlığımıza devredildi dedi.

Uraloğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Tramvay Hattının devamı olacak 10 kilometrelik Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Projesini de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yapacaklarını kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzası ile Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bosna Bulvarı-Bahçelievler-Kazım Karabekir Raylı Sistem Hattı ile Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacağını ifade ederek, Bilindiği gibi İstanbul başta olmak üzere birçok şehrimizi baştan başa modern raylı sistem ağlarıyla donatma çalışmalarına son yıllarda büyük bir hız kazandırdık. Hatta Bakanlığımız tarafından Türkiye genelinde yapımı tamamlanarak hizmete sunulan toplam kent içi raylı sistem projesi uzunluğu 416 kilometreye ulaştı. Ayrıca İstanbul, Kocaeli ve Bursada toplam 60,7 kilometre raylı sistem hattının yapım çalışmalarına da devam ediyoruz. Bu projelerin yapım işinin de bakanlığımız bünyesine geçmesi ile birlikte bu ağımız da genişlemiş oldu dedi.

İstanbullular Trafik Çilesinden Kurtuldu"

Bakan Uraloğlu, Marmaray, Levent-Hisarüstü Metrosu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu gibi İstanbulda 7 adet ayrı metro hattının hizmete aldıklarını ve projelere dur durak demeden devam ettiklerini vurgulayarak, Amacımız İstanbullu vatandaşlarımıza hizmet etmek. Şu ana kadar İstanbulda yaptığımız hatların uzunluğu 147,7 kilometreye ulaştı. Bakanlığımız tarafından yapılan metro sistemleri sayesinde İstanbullular trafik çilesinden kurtuluyor. Ancak daha yapılması gereken çok iş var ve İstanbullu vatandaşlarımızı bekletmek gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı kararı ile Altunizade-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı- Metro Hattının devamı olam Bosna Bulvarı-Bahçelievler-Kazım Karabekir Raylı Sistem Hattının yapım işleri Bakanlığımıza devredildi diye konuştu.

Yatırım Programına Alınacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yapımı bakanlık tatafından gerçekleştirilen Altunizade-Çamlıca Camii Bosna Bulvarı- Metro Hattının İstanbulun yoğun yerleşim yerleri olan Kazımkarabekir ve Bahçelievler semtlerine uzatılmasını kapsayan proje olduğunu açıkladı. 6kilometre uzunluğunda 4 istasyondan oluşan hattın 80 kilometre hıza uygun şekilde tasarlanacağını bildiren Uraloğlu, Tamamlandığında bu hattımız Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ile Kazımkarabekir İstasyonunda entegre olacak. Proje için Etüt-Fizibilite güncelleme çalışmalarını tamamlamamızın ardından hızla yatırım programına teklif ederek yapımına başlayacağız. Bu projeyi de hızla İstanbullu vatandaşlarımızın hizmetine kazandıracağız dedi.

Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattını Yapacağız

Bakan Uraloğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Konya stadyum- şehir hastanesi 1. Etap tramvay hattı ile birlikte Barış Caddesi Tramvay Hattının da belediye tarafından yapıldığını hatırlattı. Söz konusu hatların entegrasyonunu sağlayacak olan Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattının ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredildiğini bildiren Bakan Uraloğlu, Her zaman söylüyoruz, biz vatandaşlarımız için hizmet siyaseti yapıyoruz, şantiyelerden çıkmıyoruz. Tek amacımız var; vatandaşımızın ayağına taş değmesin. Bu nedenle Konya Büyükşehir Belediyesinin yaptığı tramvay hatlarının entegrasyonunu sağlayacak bu hattı da Bakanlığımız yapacak ve Konyalı hemşerilerimizin hizmetine sunacak dedi.

10 İstasyondan Oluşacak

Bakan Uraloğlu, 10 kilometre uzunluğundaki Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattı projesinin Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından da hazırlandığını belirterek, bu sayede Bakanlık yatırım programına alınması için gerekli çalışmaları hızla başlatabildiklerini söyledi. Hattın yatırım programına alınmasından sonra öncelikli olarak ihalesinin hemen yapılacağını bildiren Bakan Uraloğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Tramvay Hattının devamı olacak Konya Şehir Hastanesi-Stadyum 2. Etap Tramvay Hattını da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak tamamlamayı planlıyoruz. 10 istasyondan oluşacak bu 10 kilometrelik hattımızı 80 kilometre hıza uygun inşa edeceğiz. Projemiz yolcu hareketliliğinin yoğunluğunun olduğu Otogar ve Stadyum Bölgelerine de hizmet verecek diye konuştu.

Çevreci ve Konforlu Projelere Devam Edeceğiz

Bakan Uraloğlu, raylı sistem projelerinin çevreci, konforlu, güvenli ve hızlı olduğunu vurgulayarak raylı trafik çilesini de kaldıran raylı sistem projelerine devam edeceklerini söyledi. Uraloğlu, Cumhurbaşkanımız liderliğinde sorumluluk alanımızdaki her sektörde Türkiye Yüzyılını şaha kaldıracak projelere imza attık ve atmaya da devam edeceğiz. Tüm Türkiyede olduğu gibi şehir içi rayla sistem projelerini de üstlenerek vatandaşlarımızın konfora ve çevreci teknolojileri ulaşmasını sağlayacağız. Bu projelere dur durak demeden devam edeceğiz dedi.

KONYA VE İSTANBULA YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ
KONYA VE İSTANBULA YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 26107

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
BURUK VEDA
BURUK VEDA