Kapat !
KONYA OKULU’NDA “GAZZE, İNSANLIĞIN GELECEĞİ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

KONYA OKULU’NDA “GAZZE, İNSANLIĞIN GELECEĞİ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

KONYA OKULU’NDA “GAZZE, İNSANLIĞIN GELECEĞİ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

KONYA OKULU’NDA “GAZZE, İNSANLIĞIN GELECEĞİ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ
2024-02-08 15:38:16

Konya Büyükşehir Belediyesinin ilgiye takip edilen Konya Okulu Programları kapsamında akademisyenlerin katılımıyla Gazze, İnsanlığın Geleceği konulu panel gerçekleştirildi. Konyalıların ilgi gösterdiği panelde konuşmacılar Siyonist İsrailin Gazzeye yönelik gerçekleştirdiği sistematik soykırımın İslam dünyası ve insanlık üzerindeki yansımalarını ele aldı.


Konya Büyükşehir Belediyesinin Konya Okulu Programları kapsamında düzenlediği paneller ilgiyle takip ediliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanatta Gazze, İnsanlığın Geleceği konulu panel gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Türker, Müslümanların Gazzede yaşananlardan çok daha acısını geçmişte yaşadığına dikkati çekti.

EĞİTİM MÜESSESELERİMİZİN GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Müslümanların özellikle son 200 yılda yaşadığı işgallerle birlikte artık nasıl olmalıyız ki böylesi durumlardan kurtulabilelim sorusunu çok bariz bir şekilde sormaya başladığını kaydeden Prof. Dr. Türker, eğitim vurgusu yaparak şöyle konuştu: Müslümanların şu içinde yaşadığımız vaziyetten kurtulabilmek için yapması gereken birtakım asli işler var. İslam ülkelerinin şu sömürge zihniyetinin fiilen ya da kültürel olarak işgal altında bulunmasına sebebiyet veren şeylerin başında eğitim müesseselerinin ve araştırma kurumlarının olması gereken seviyeden çok aşağıda olması geliyor. Bizim bu müesseselerimizi, eğitim ahlakını ve araştırma ahlakını da geliştirerek tanzim etmemiz ve bu alana yatırımı ciddiye almamız gerekiyor. Yani bizim insan unsuruna olan yatırımı ciddiye almamız gerekiyor.

BOYKOTTAN SONRAKİ BİR DAKİKA ÖNEMLİ

İstanbul Medeniyet Üniversitesinden Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer , Gazze için protestolar yapıyoruz, boykot yapıyoruz. Bütün bunlar çok güzel, bunları yapmaya devam etmemiz gerekir. Şu soruyu soralım. Protestodan ayrıldıktan sonraki bir dakika, boykot ürünü rafa koyduktan sonraki ilk işimiz, bu toplantıdan sonraki hayatımızın ilk dakikaları. O dakikalar aslında önemli. Protestoda, boykotta, gösteride, konferansta geçirdiğimiz saatler yerine onlardan sonra gündelik yaşama döndüğümüzde fiillerimiz hangi istikamette cereyan ettiği sorusunun hayati olduğunu düşünüyorum diye konuştu.

BÜTÜN BİR İNSANLIK HAPİSHANEDE

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Tahsin Görgün ise, Gazzenin bir açık hava hapishane olduğuna vurgu yaparak, Aslında bütün bir insanlık, yer küre bir hapishaneye dönüşmüş vaziyette. Hapishanede siz istediğiniz gibi bir şey yapamazsınız. Sadece size çizilmişi tanımlanmış sınırlar vardır. O sınırlar içinde size ne tanımlandıysa onu yaparsınız ve yapamazsınız. İsteyeceğiniz şeyler bellidir, istemeyeceğiniz şeyler bellidir. İsteyebileceğiniz şeyler tanımlanır, reklamla size sunulur ve siz emeğinizi harcayarak yine size tanımlanmış ortamlarda emeğinizle bir şey kazanırsınız. O kazandığınız şeyle birlikte size öğretilmiş olan ihtiyaçlarınızı karşılamak için uğraşırsınız ve o ihtiyaçlarınızı karşıladığınızda kendinizi özgür, hür hissedersiniz. İşte bu dünyacılık dediğimiz şey. Aslında baktığınız vakit gerçekten bir hapishanedeyiz biz. Bütün bir insanlık hapishanede değerlendirmesine bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Güvenlik Kodunuz 79493

Kullanıcı Adı

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRx
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
Bahçeli, Özgürler, Gökteme Mahalleleri Cumhur İttifakı’yla
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR
MEDAŞ BU İŞİ İYİ BİLİYOR